Nie tylko czarna energia
Przewiń do artykułu
Menu

Z Dariuszem Luberą -  prezesem zarządu Tauron Polska Energia rozmawia Krzysztof Turzański

 

 

 

 

 

- Wiele się mówi o odnawialnych źródłach energii, ale tak napawdę OZE w Polsce ma znikomy udział w rynku…

- Aż 90 proc. energii pochodzi ze spalania węgla. Dywersyfikacja tego paliwa jest konieczna i dlatego poza jednym, nowoczesnym blokiem, który zastąpi starą i wysłużoną instalację, więcej takich inwestycji, przynajmniej do 2020 roku, nie planujemy. Warto zwrócić jednak uwagę, że będzie to system bardziej sprawny i ekologiczny, emitujący o 20 proc. mniej dwutlenku węgla do atmosfery.

 

- Co zamiast węgla?

- Prawdziwą alternatywą dla węgla kamiennego jest gaz ziemny i dlatego już rozpoczęliśmy inwestycje w oparciu o to źródło energii.

 

- Widzi Pan szanse dla energii odnawialnej?

- Jeśli nasze inwestycje w obszarze OZE do roku 2020 przyniosą łączną moc około 800 megawatów, to będziemy mogli mówić o dobrym wyniku. Proszę pamiętać, że energia odnawialna potrzebuje systemu wsparcia, bez niego właściwie nie istnieje. I jest także najdroższa. My musimy myśleć o ponad 5 milionach klientów grupy Tauron, którym musimy dostarczyć energię elektryczną w odpowiednich cenach. W najbliższych kilkudziesięciu latach nasza strategia, którą realizujemy, zapewni nam konkurencyjną ofertę na rynku.

 

- Czy ustawa OZE coś zmieni?

- Ustawa, o której mowa, ma wejść w życie w 2014 roku. W zależności od tego, jaki będzie jej ostateczny kształt, my się do niej odpowiednio przygotujemy. Zresztą mamy strategię grupy w obszarze OZE, którą niezależnie od tej ustawy realizujemy. Już dziś oferujemy naszym klientom energię z źródeł odnawialnych, wykorzystujemy wiatr, wodę i biomasę. W tym roku zostanie otwarta jedna, a w przyszłym roku kolejna nowa elektrownia wiatrowa.

 

- To kropla w morzu potrzeb…

- A jednak jako pierwsi w Polsce zapytaliśmy naszych klientów, jakich produktów oczekują. Okazało się, że jest duże zainteresowanie czystą energią, niektórzy chcą świadomie, płacąc trochę więcej,  korzystać tylko i wyłącznie z odnawialnych źródeł energii, a my taką możliwość im zapewniamy.

 

- Promujecie także pompy ciepła. Dlaczego?

- Pompa cieplna, chociaż opiera się na energii konwencjonalnej, to absolutnie odnawialne źródło energii. Zresztą możemy do zapewnienia jej funkcjonowania dostarczyć czystą energię i zapewnić pełną ekologiczność całego układu.

 

- Na czym polega Wasza oferta?

- Dla każdego, kto kupi i zamontuje w domu pompę ciepła firmy Viessmann, oferujemy najniższą w całej ofercie cenę za 1kWh, dając jednocześnie gwarancję utrzymania tej ceny przez dwa lata.

 

- A co z osobami, które postawią na fotowoltaikę?

- Gdyby instalacje fotowoltaiczne rozwijały się na skalę masową, musielibyśmy nadążyć z dostosowaniem naszych sieci. Dziś nie ma takiego problemu i jesteśmy w stanie odebrać wyprodukowaną ze słońca energię od każdego. Przypomnę, że największa w Polsce farma fotowoltaiczna, o mocy 1 megawata, jest przyłączona do sieci grupy Tauron. Problemem jest jednak to, że w tej chwili ta energia jest nieopłacalna. Dopiero nowa ustawa OZE może to zmienić.

 

- Tauron prowadzi szereg akcji, nazwijmy to, ekologicznych. Sadzenie drzew, promocja samochodów elektrycznych, projekt badawczy mający na celu ograniczenie emisji CO2 do atmosfery. Chodzi tylko o efekt marketingowy, czy kryje się za tym coś więcej?

- Nie chodzi nam tylko o efekt marketingowy. Zdajemy sobie sprawę z tego, że jesteśmy producentami czarnej energii i robimy wszystko, żeby nasz rozwój był zrównoważony. Stąd działania ukierunkowane na łagodzenie skutków, jakie niesiemy dla środowiska. Współpraca ze środowiskiem naukowym przyniosła, po trzech latach, konkretny efekt. Otrzymaliśmy półprzemysłową instalację do wychwytywania dwutlenku węgla ze spalin, która przyniesie cenną wiedzę i doświadczenia, których nie mamy. To dopiero początek ważnego projektu, który w przyszłości może pomóc w ograniczaniu emisji dwutlenku węgla do atmosfery. W obszarze naszego zainteresowania są technologie stacjonarnego i mobilnego magazynowania energii elektrycznej. To nowy kierunek naszych zainteresowań, których pokłosiem są m.in. samochody elektryczne, czy skutery, mogące korzystać z naszych rozwiązań.

 

- Jak wyglądać będzie najbliższa przyszłość grupy?

- Modernizacja bloków energetycznych, co realizujemy, dywersyfikacja paliwa oraz rozwój OZE, na tyle, na ile nas będzie stać. Stawiamy na zrównoważony rozwój.

 

- Dziękuję za rozmowę

 
Planergia poleca:
Autor artykułu:
Planergia

Planergia to zespół doświadczonych konsultantów i analityków posiadających duże doświadczenie w pozyskiwaniu finansowania ze środków pomocowych UE oraz opracowywaniu dokumentów strategicznych. Kilkaset projektów o wartości ponad 1,5 mld zł to nasza wizytówka.

Planergia to także dopracowane eko-kampanie, akcje edukacyjne i informacyjne, które planujemy, organizujemy, realizujemy i skutecznie promujemy.

info@planergia.pl