Nie tylko węgiel na Śląsku
Przewiń do artykułu
Menu

Już niedługo w Świętochłowicach ma powstać prototypowa instalacja, która będzie produkować energię elektryczną i cieplną, wykorzystując odpady komunalne i osady ściekowe.

 

 

Prototyp opracowuje firma Investeko z Katowic we współpracy z grupą naukowców. Instalacja ma wykorzystywać m.in. technologię zgazowania. Możliwe będzie równoczesne wytwarzanie w niej energii elektrycznej i cieplnej. Pomysłodawcy projektu „Life Cogeneration.pl” twierdzą, że zrewolucjonizuje to pozyskiwanie energii z odpadów.

 

Przeciętny obywatel Unii Europejskiej wytwarza rocznie ponad pół tony odpadów komunalnych, z czego aż z 40 pro. można pozyskiwać energię. Jak wygląda wykorzystanie tego potencjału w Polsce? 80 proc. odpadów trafia na składowiska.

 

Problem stanowią także osady, tworzące się podczas oczyszczania ścieków. Wykorzystywanie ich w rolnictwie jest ryzykowne, ponieważ stale zwiększa się w nich zawartość niebezpiecznych bakterii.

 

Zgodnie z europejskimi dyrektywami, powinniśmy wykorzystywać wtórnie takie odpady przy każdej możliwej okazji. Budowa spalarni o wydajności 100 tys. ton spalanych rocznie odpadów z pewnością jest dobrym krokiem w tę stronę, jednak koszt inwestycji wysokości 100-150 mln euro czyni ją nieopłacalną dla większości małych i średnich gmin.

 

Twórcy projektu „Life Cogeneration.pl” zapewniają, że optymalnym rozwiązaniem dla mniejszych gmin jest stosowana przez nich technologia, opierająca się na procesach zgazowania i kogeneracji.

 

Czytaj więcej...

SO

 
Planergia poleca:
Autor artykułu:
Planergia

Planergia to zespół doświadczonych konsultantów i analityków posiadających duże doświadczenie w pozyskiwaniu finansowania ze środków pomocowych UE oraz opracowywaniu dokumentów strategicznych. Kilkaset projektów o wartości ponad 1,5 mld zł to nasza wizytówka.

Planergia to także dopracowane eko-kampanie, akcje edukacyjne i informacyjne, które planujemy, organizujemy, realizujemy i skutecznie promujemy.

info@planergia.pl