Nietypowe zastosowanie kolektorów słonecznych i fotowoltaiki
Przewiń do artykułu
Menu

Instalacje kolektorów słonecznych i paneli fotowoltaicznych nie są już żadną nowością. Stają się powoli nieodzownym elementem budynków jednorodzinnych. Energia słoneczna inspiruje także do kreatywnych rozwiązań wykorzystania jej w przestrzeni publicznej.

„Sprytne ławki” zasilane energią słoneczną

Jedna z pierwszych takich ławek powstała już w Bostonie
i Cambridge, w stanie Massachusett. Sprzęt umożliwia doładowanie telefonu komórkowego, podaje również garść informacji dotyczących lokalizacji, jakości powietrza czy poziomu hałasu.

W Polsce też je mamy

W Polsce takie wynalazki możemy spotkać między innymi w Zielonej Górze, Poznaniu czy Białymstoku, gdzie panele fotowoltaiczne stanowią tylną część ławek. Telefony ładowane mogą być poprzez porty USB, ale także dzięki stacjom ładowania bezprzewodowego.

Przykłady takich „inteleligentnych ławek” prezentujemy w naszej galerii. 

 


Źródło:

  • bialystok.pl
  • technow.pl

 

FOTO: bialystok.pl

 
Planergia poleca:
Autor artykułu:
planergia

Czym się zajmujemy? Łączymy z energią... Odnawialne źródła energii, energooszczędne budownictwo, termomodernizacja i skuteczna walka z niską emisją - u nas znajdziesz wszystko, co potrzbne aby sprawnie, bezpiecznie i efektywnie przeprowadzić i sfinansować swoją inwestycję. Planergia Informacje, Technologie i Finanse są dla Ciebie!

info@planergia.pl