Niezwykła architektura, odważni projektanci
Przewiń do artykułu
Menu

Te budynki zachwycają swoją oryginalnością, śmiałością wizji projektanta i każą się zastanawiać: a gdyby tak przestać się bać zejścia z utartych szlaków budownictwa na szerszą skalę?


Villa Kogelhof została nominowana do jednej z najważniejszych nagród w dziedzinie architektury – Mies van der Rohe Award 2015. Ten niezwykły przykład nowoczesnej architektury w postaci rezydencji powstał w Holandii, w miejscowości Komperland.

 

52a114bde8e44e00d8000034 villa-kogelhof-paul-de-ruiter-architects portada 

 Villa Kogelhof, fot. www.archdaily.com


To budynek jednorodzinny o powierzchni 715 m2. Na pierwszy rzut oka uwagę przykuwa ciekawa bryła budynku, który unosi się na słupach nad powierzchnią ziemi. W tej części znajduje się pokój dzienny, kuchnia, sypialnie, łazienka oraz patio.


Ciekawym rozwiązaniem było również zbudowanie części podziemnej budynku, w której znajduje się garaż (dla 6 samochodów), łazienka, biuro oraz pomieszczenie gospodarcze. Wykopanie prostokątnego stawu znajdującego się w bezpośrednim sąsiedztwie obiektu wymagało usunięcia ok. 70 000 m3 ziemi.

 

52a114d9e8e44e00d8000035 villa-kogelhof-paul-de-ruiter-architects villa kogelhof 03 paul de ruiter architects - jeroen musch

 Villa Kogelhof, fot. www.archdaily.com


Tym, co wyróżnia Villę Kogelhof spośród innych ciekawych pod względem architektonicznym obiektów, jest jej samowystarczalność. Obiekt jest neutralny energetycznie. 


Za produkcję energii elektrycznej odpowiedzialne są panele fotowoltaiczne zlokalizowane na dachu, w planach jest również zbudowanie turbiny wiatrowej. Ogrzewanie zapewnia powietrzna pompa ciepła. Za produkcję ciepłej wody użytkowej odpowiada natomiast kocioł na biomasę.

 

52a11504e8e44e00d8000036 villa-kogelhof-paul-de-ruiter-architects villa kogelhof 05 paul de ruiter architects - jeroen musch

 Villa Kogelhof, fot. www.archdaily.com


Fasada budynku od sufitu do podłóg zbudowana jest ze szkła, wewnętrzną warstwę stanowią rolety odbijające światło słoneczne. Obiekt wyposażony jest w centralny system wentylacyjny.

 

Pora na retrofuturyzm

Retrofuturyzm to trend w sztuce prezentujący nawiązania do wyobrażeń przyszłości stworzonych przed 1960 rokiem.


Charakteryzuje go połączenie retro estetyki z futurystycznymi technologiami i koncepcjami. Trend ten pojawiał się zarówno w projektach graficznych, jak i architekturze, modzie, filmie i literaturze. Ten kierunek w architekturze odnosi się zarówno do wyobrażeń przyszłości, jak i historii alternatywnej.


Top-10-hipnotyzujace-ksztalty-w-architekturze-Retrofuturyzm-

fot. www.dom-wnetrze.com


W powyższych przykładach widać, iż części budynków nie mają być zintegrowane, ale raczej pojawiają się jako odrębne przedmioty, niczym ogromne latające spodki, statki kosmiczne tylko incydentalnie połączone z tradycyjną budowlą. Są to wyobrażenia przyszłości z przeszłości.

 

Top-10-hipnotyzujace-ksztalty-w-architekturze-Retrofuturyzm-2

fot. www.dom-wnetrze.com


Ta niezwykła architektura wielu zachwyca, ale są i tacy, którzy ją odrzucają. Jedno jest pewne – na takie zjawisko nie można pozostać obojętnym.

 

Kontener może być trendy

Dom z zestawionych kontenerów, takich w jakich transportuje się towary np. z Chin? Czemu nie?
W amerykańskim stanie Texas, w mieście Austin, powstał bar zbudowany właśnie w ten sposób. Ściany w blachy falistej okazały się być doskonałym materiałem na zewnętrzną elewację. Projekt trwał około trzech lat, brało w nim udział również miasto, które zapewniło główny materiał- kontenery.


Shipping-Container-Bar-North-Arrow-Studio-4

Bar w Austin, fot. interiorsdesignblog.com


Jak podkreślają architekci, kontenery są idealnym materiałem budowlanym ze względu na falistość blachy z której stworzona jest konstrukcja. Usuwając kilka ścian  i wstawiając okna oraz drzwi projektanci nadali im zupełnie nową jakość. Kontenery ułożone są jak klocki, tworząc otwarty bar.


Stworzenie budynku z kontenerów daje możliwość łatwego demontażu i transportu w inne miejsce gdy nadejdzie taka potrzeba – to na pewno dodatkowy atut tego projektu.

 

3austin

Bar w Austin, fot. interiorsdesignblog.com


Ściany i sufit pokrywa płyta MDF - płyta pilśniowa średniej grubości – dzięki czemu każde z wnętrz ma swój niepowtarzalny klimat.

 

A co w Polsce?

Muzeum Historii Żydów Polskich, otwarte niedawno w Warszawie, zostało okrzyknięte najpiękniejszym budynkiem użyteczności publicznej w stolicy. Projektantów - zespół architektów z firmy La-hdelma & Mahlamäki Architects z Finlandii - zainspirowały dzieje narodu żydowskiego.


Asymetryczne wejście symbolizuje rozstąpienie się Morza Czerwonego, z kolei szkło i kamień przywodzą na myśl górski wodospad. W budynku wykorzystano najnowocześniejsze technologie, tak niebanalna architektura wymaga bowiem odpowiednich rozwiązań.


W zamyśle architekta było stworzenie budynku intrygującego, ale takiego, który nie przytłoczy stojącego przed nim pomnika Bohaterów Getta. Pomnik wyznacza oś nadającego dramatyzmu pęknięcia, rozpoczynającego się u wejścia do muzeum i biegnącego przez cały gmach. Symbolizuje ono Yum Suf - przejście Żydów przez Morze Czerwone.


20130521Muzeum Historii Zydow Polskich fot  Marek Los

Muzeum Historii Zydow Polskich fot  Marek Los



Budynek sprawia wrażenie jakby drgał, falował w słońcu niczym morze. Ten intrygujący efekt został osiągnięty dzięki dwuwarstwowej fasadzie o budowie kurtynowej. Ściany budynku zostały obłożone pofalowaną i spatynowaną blachą miedzianą, która nadaje mu naturalny niebiesko-zielony kolor. Na specjalnym ruszcie w odległości ok. 1 m, została zawieszona druga warstwa wykonana ze szkła i blachy miedzianej perforowanej.


Szklane panele połączone z miedzianą siatką mają także znaczenie symboliczne. Są one pokryte sitodrukiem z napisem „Polin”, co w języku hebrajskim oznacza „Polska”, jak również „tutaj spocznij”.

 

20130521Muzeum Historii Zydow Polskich fot Rafal Grunt1

Muzeum Historii Zydow Polskich fot Rafal Grunt


Podwójna fasada ochroni przed nadmiernym nagrzewaniem się budynku i deszczem. Przestrzeń pomiędzy fasadami została podświetlona, a energooszczędna iluminacja powala uzyskać efekt lampionu, rozjaśniającego miejską przestrzeń.


Powierzchnia użytkowa Muzeum Historii Żydów Polskich wynosi 12 850 m2, 5300 m2 zajmą wystawy główna i czasowe. Obiekt ma 4 piętra nadziemne i dwa podziemne.


Oby więcej takiej niezwykłej architektury w naszym kraju, nie tylko w obszarze obiektów użyteczności publicznej, ale także domów prywatnych.


Ewa Grochowska

Czytaj więcej:
Energooszczędny nie znaczy brzydki
Ekologicznie w Poznaniu i Konstancinie
Student potrafi czyli innowacyjny prototyp mobilnego domu

 
Planergia poleca:
Autor artykułu:
Planergia

Planergia to zespół doświadczonych konsultantów i analityków posiadających duże doświadczenie w pozyskiwaniu finansowania ze środków pomocowych UE oraz opracowywaniu dokumentów strategicznych. Kilkaset projektów o wartości ponad 1,5 mld zł to nasza wizytówka.

Planergia to także dopracowane eko-kampanie, akcje edukacyjne i informacyjne, które planujemy, organizujemy, realizujemy i skutecznie promujemy.

info@planergia.pl