Snujący się z domowych kominów dym, szczególnie jesienią i zimą, gdy trwa sezon grzewczy, to niska emisja. Truciciel nasz powszedni. Można i należy z nim walczyć, bo dotyczy wszystkich, nie tylko tych, który trują.
|
ZAPRASZAMY!
|
Na liście 10 europejskich miast, gdzie powietrze jest najbardziej zanieczyszczone, aż 6 to miasta polskie. To fakt, którego nawet nie trzeba komentować.
Nie dziwi więc, że w Polsce na choroby spowodowane niską jakością powietrza umiera co roku nawet 28 tys. osób, a poziom stężenia zanieczyszczeń nierzadko przekracza dopuszczalne poziomy o kilkaset procent.
Co roku widzimy, jak wygląda rzeczywistość – domy ogrzewane są najtańszymi paliwami, ludzie spalają śmieci, a właściwie wszystko, co popadnie. Byle taniej.
Tak dalej już się nie da.
„Dziękuję, nie truję” - ogólnokrajowa akcja informacyjno-edukacyjna dotycząca problemu niskiej emisji, to jedno z przedsięwzięć mających przyczynić się do poprawy sytuacji w naszym kraju dzięki podniesieniu poziomu wiedzy na temat problemu. Akcja ma na celu poszerzyć wiedzę Polaków na temat niskiej emisji, jak również uczulić ich na samo zjawisko i zachęcić do reagowania.
Zmiany będą miały trwały i długofalowy charakter tylko wówczas, gdy podniesie się poziom wiedzy na temat niskiej emisji. Konieczna jest zatem edukacja i kształtowanie prawidłowych zachowań w różnych grupach docelowych – począwszy od dzieci i młodzieży, a skończywszy na samorządowcach odpowiedzialnych za kształt lokalnej polityki środowiskowej.
W ramach „Dziękuję, nie truję” dostępne są następujące działania:
- kurs e- learningowy
- interaktywna gra
- animacje przybliżające tematykę niskiej emisji
- scenariusze zajęć lekcyjnych
- dostęp do szerokiej bazy wiedzy (artykuły, multimedia)
- memy tematyczne
- przykłady dobrych praktyk w miastach i gminach
- filmy wideo
Akcja Dziękuję, nie truję koordynowana jest przez portal Planergia.pl, przy wsparciu partnerów projektu: Viessmann Sp. z o.o., Parku Naukowo-Technologicznego Euro-Centrum Sp. z o.o. oraz Instytutu Techniki Cieplnej Politechniki Śląskiej.
Akcja dofinansowana została ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Razem walczmy z niską emisją!
Dziękuję, nie truję!
Autor artykułu:
Planergia |
Planergia to zespół doświadczonych konsultantów i analityków posiadających duże doświadczenie w pozyskiwaniu finansowania ze środków pomocowych UE oraz opracowywaniu dokumentów strategicznych. Kilkaset projektów o wartości ponad 1,5 mld zł to nasza wizytówka.
Planergia to także dopracowane eko-kampanie, akcje edukacyjne i informacyjne, które planujemy, organizujemy, realizujemy i skutecznie promujemy.