Ełk to nowoczesne miasto kierujące się zasadą zrównoważonego rozwoju. Poprzez już zrealizowane projekty oraz obecnie podejmowane działania,pokazuje on innym gminom w kraju,w jakim kierunku należy iść, by osiągnąć niskoemisyjny rozwój gospodarczy i społeczny.
Przyjmuje się, że miasto jest w stanie osiągnąć zmniejszenie emisji CO2 do roku 2020 o wartość 20 proc. (z wyłączeniem przemysłu) względem emisji osiągniętej w roku 2006.
Realizacja tego planu zależeć będzie m.in. od zaangażowania wszystkich mieszkańców, przedsiębiorców, miejskiej administracji oraz od wielkości środków możliwych do pozyskania na jego sfinalizowanie.
W Ełku realizowane są działania mające w perspektywie doprowadzić do jak największego uniezależnienia miasta od dostaw energii elektrycznej z sieci. Dużym wyzwaniem jest ograniczanie zużycia energii i jej efektywne wykorzystanie. Chodzi o to, by zmniejszyć ujemne skutki spalania kopalnych paliw stałych i płynnych.
W latach 2004-2013 udało się w mieście wymienić wiele starych węglowych kotłów centralnego ogrzewania lub pieców kaflowych na nowoczesne kotły lub systemy ogrzewania.
Zbiornik na biogaz w Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji fot. UM w Ełku
Możliwe to było m.in. dzięki dofinansowaniu zarówno z miejskich środków, jak i pieniędzy przeznaczonych na tego rodzaju działania z funduszy wojewódzkich czy ogólnopolskich (WFOŚiGW, NFOŚiGW).
W sumie udało się zmodernizować 24 centralne ogrzewania w domach jednorodzinnych i 184 w domach wielorodzinnych, zainstalować 8 kotłów gazowych, 13 olejowych, 21 kotłów na biomasę (drewno), zamontować 20 systemów ogrzewania elektrycznego i 1 nowoczesny piec węglowy.
W Ełku można znaleźć praktycznie wszystkie typy odnawialnych źródeł energii. Na budynkach użyteczności publicznej zamontowane są 774 kolektory słoneczne o łącznej powierzchni 1934 m2 i mocy 1273,5 kW.
Najwięcej, bo 490, zainstalowanych jest w Szpitalu Miejskim „Pro-Medica”. Na drugim miejscu jest ełcki MOSiR (120), dalej Dom Pomocy Społecznej „Tęczowy Dom” (90), Bursa na ul. Sikorskiego 7A (32), Bursa na ul. Sikorskiego 5A (22), a listę kończy Centrum Edukacji Ekologicznej z 20 kolektorami.
Komory fermentacyjne do produkcji biogazu w Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacjifot. UM w Ełku
Panele fotowoltaiczne otrzymały dwa obiekty: MOSiR (264) i Centrum Edukacji Ekologicznej (16). W tym ostatnim zamontowano także pompę ciepła. Najwięcej pomp,bo aż 15 znalazło się w Techno-Parku, trzy w MOSiR, dwie w Bursie przy ul. Sikorskiego 7A, a jedna w parafii pw. Św. Rafała Kalinowskiego.
W mieście zainstalowano także jedną turbinę wiatrową (Centrum Edukacji Ekologicznej) oraz dwa agregaty prądotwórcze na biogaz (Przedsiębiorstwo Wodociągów iKanalizacji). Z kolei po dwa kotły na biomasę otrzymały: Dom Pomocy Społecznej „Tęczowy Dom”, Zespół Szkół nr 1 oraz Zespół Szkół Samorządowych.
Kolektory słoneczne i panele fotowoltaiczne przy ełckim Parku Wodnym fot. UM w Ełku
Rozwój gospodarczy Ełku w dużym stopniu oddziałuje na lokalną gospodarkę energetyczną i bezpośrednio wpływa na stopień wykorzystania środowiska naturalnego. Celem, jaki stawia przed sobą miasto,jest dalszy rozwój gospodarczy przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej jakości środowiska naturalnego.
Głównie chodzi tutaj o wdrażanie pilotażowych, nowoczesnych rozwiązań, uwzględniających aspekt energetyczny, ekologiczny, a także edukacyjny. Rozwiązania te obejmują poszczególne grupy producentów i konsumentów energii.
Podstawą strategii zrównoważonego rozwoju miasta jest jak największe zaangażowanie wszystkich uczestników rynku energii, w tym mieszkańców, w działania mające na celu zwiększanie ich świadomości ekologicznej.
490 kolektorów słonecznych zainstalowanych jest na dachu Szpitala Miejskiego „Pro-Medica” w Ełku fot. UM w Ełku
W perspektywie przyniesie to poprawę efektywności energetycznej Ełku oraz stworzy możliwości jeszcze większego wykorzystania w nim odnawialnych źródeł energii.
Bilans energetyczny miasta, oparty m.in. o wykorzystanie OZE, zwiększyjego bezpieczeństwo energetyczne. Tym samym wpłynie on na niezależność lokalnych użytkowników energii od sytuacji występującej na ogólnopolskim rynku energii.
Dlatego działania miasta promujące odnawialne źródła energii mają znaczący wpływ na poziom wiedzy mieszkańców oraz przekładają się bezpośrednio na decyzje podejmowane przez nich jako inwestorów.
Dzięki takiemu podejściu do problemu oszczędzania energii, jako np. prosumenci,mają oni szansę stać się nie tylko odbiorcami energii, ale i częścią tzw. eko-energetycznego systemu gminy.
Wincenty Bryński
Autor artykułu:
Planergia |
Planergia to zespół doświadczonych konsultantów i analityków posiadających duże doświadczenie w pozyskiwaniu finansowania ze środków pomocowych UE oraz opracowywaniu dokumentów strategicznych. Kilkaset projektów o wartości ponad 1,5 mld zł to nasza wizytówka.
Planergia to także dopracowane eko-kampanie, akcje edukacyjne i informacyjne, które planujemy, organizujemy, realizujemy i skutecznie promujemy.