Instalacja fotowoltaiczna z założenia powinna służyć nam przez około 25-30 lat, a nawet dłużej. Wszystkie jej komponenty powinny więc zostać wykonane zgodnie z obowiązującymi normami i standardami, a także poddane odpowiednim testom. Warto wiedzieć, jakie regulacje dają nam gwarancję niezawodności naszych urządzeń.
Kluczowe normy, jakie powinny spełniać moduły obejmują następujące dokumenty:
1. Dyrektywa 2006/95/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 12 grudnia 2006 r. w sprawie harmonizacji ustawodawstwa państw członkowskich odnoszących się do sprzętu elektrycznego przewidzianego do stosowania w określonych granicach napięcia, Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej, 27.12.2006, L374/10
2. PN-EN 61215:2017 Moduły fotowoltaiczne (PV) z krzemu krystalicznego do zastosowań naziemnych - Kwalifikacja konstrukcji i aprobata typu – jedna z podstawowych norm paneli fotowoltaicznych. Dotyczy tylko modułów krzemowych. Aby moduł został dopuszczony na rynek, musi pozytywnie przejść serię testów i badań sprawdzających charakterystykę elektryczną i termiczną modułu. Moduły poddaje się więc testom wytrzymałości i sprawności w rzeczywistych warunkach zewnętrznych przy narażeniu na warunki klimatyczne, nacisk kładzie się też na stopień upływności prądowej w warunkach wilgoci. Moduł otrzymuje normę PN-EN 61215, kiedy nie stwierdzono żadnych poważnych widocznych uszkodzeń, deficyt maksymalnej mocy wyjściowej nie przekroczył 8%, a wszystkie pojedyncze badania dały wynik pozytywny.
https://www.tuv.com/world/en/photovoltaic-modules.html
3. PN-EN 61730:2018 Ocena bezpieczeństwa modułu fotowoltaicznego (PV) Polski Komitet Normalizacyjny, Warszawa 2007 – norma składająca się z dwóch części, obie mają za zadanie ustalić bezpieczeństwo modułów
https://www.tuv.com/world/en/photovoltaic-modules.html
Podstawowe testy wytrzymałościowe
1. Test na uderzenie gradu (hail impact test) – przeprowadza się go w rejonach narażonych na silne opady gradu za pomocą specjalistycznych wyrzutni kulek imitujących grad. Test przeprowadza się w 11 cyklach, a kulki gradu mają średnicę około 25 mm i uderzają z prędkością 23m/s. Po zakończeniu testu nie powinny wystąpić uszkodzenia takie jak pęknięcia ogniw, szkła czy deformacje strukturalne.
2. Test na obciążenia mechaniczne statyczne (static load test) - panel PV obciąża się ciężarem wywołując przez okres 1h naprężenie rzędu 2400Pa. Test wytrzymałości trwa tak długo, aż panel pęknie.
Artykuł jest kontynuacją poradnika "Mikroinstalacje fotowoltaiczne - podstawowe informacje dla inwestorów". Link do artykułu wprowadzającego można znaleźć TUTAJ.
Źródło:
Grafika:
Autor artykułu:
Planergia |
Planergia to zespół doświadczonych konsultantów i analityków posiadających duże doświadczenie w pozyskiwaniu finansowania ze środków pomocowych UE oraz opracowywaniu dokumentów strategicznych. Kilkaset projektów o wartości ponad 1,5 mld zł to nasza wizytówka.
Planergia to także dopracowane eko-kampanie, akcje edukacyjne i informacyjne, które planujemy, organizujemy, realizujemy i skutecznie promujemy.