Nowe rozwiązania technologiczne wśród modułów PV
Przewiń do artykułu
Menu

Ostra konkurencja wśród producentów modułów i dążenie firm do uzyskania przewagi rynkowej sprawiają, iż oprócz standardowych modułów mono- i polikrystalicznych, na rynku pojawia się coraz więcej nowinek. Wprowadzają one mniejsze lub większe usprawnienia technologiczne zapewniające lepsze parametry pracy modułów przy zachowaniu konkurencyjności cenowej.

Budowa modułu fotowoltaicznego

źródło: www.viessmann.com

Wśród najciekawszych rozwiązań, które nie podnoszą znacząco ceny modułu, można wskazać następujące technologie: PERC, MWT, half-cut-cells oraz back contact.


Technologia PERC

W porównaniu do standardowych modułów krzemowych moduł typu PERC posiada jeszcze jedną, dodatkową warstwę dialektyka, która znajduje się u dołu modułu i pozwala na wychwytywanie większej ilości światła. Wydajność modułów PERC jest o 1% większa niż wydajność standardowych paneli krzemowych.


Moduły MWT

Od standardowych modułów panele MWT odróżnia rodzaj łączenia między ogniwami. Większość paneli PV jest zbudowana ze styków przednich zwanych szynowodami (ang. busbar) nanoszonych metodą sitodruku typu H. Taki rodzaj styków wpływa na zacienienie ogniw i zwiększa rezystancję szeregową, co ma negatywny wpływ na ogólną wydajność modułów. Technologia MWT (ang. Metal Wrap Through) neutralizuje ten problem dzięki innowacyjnym stykom umieszczanym z tyłu ogniw, co daje szereg korzyści, takich jak: większa wydajność, większa liczba ścieżek zbierających elektrony, zmniejszone przerwy pomiędzy ogniwami oraz niższy współczynnik temperaturowy mocy. Każdy moduł do właściwej pracy wymaga odpowiedniej, nieprzekraczającej 25 stopni Celsjusza temperatury – moduły MWT charakteryzują się niższą temperaturą pracy, czyli w upalne dni wykazują wydajność o około 30% większą, niż wydajność standardowych modułów.


Moduły z ogniwami ciętymi na pół (half-cut-cells)

Moduły te charakteryzują się zwiększoną ilością komórek krzemowych. W standardowym panelu jest ich 60 lub 72, po 6 w każdym rzędzie. W modułach typu half-cut wykorzystuje się ogniwa PERC i każde z nich jest przecięte na pół. Komórek krzemowych jest więc dwa razy więcej. Na napięcie ogniwa nie ma dużego wpływu jego wielkość, za to ogólne napięcie modułu zależy od ilości ogniw. Dzięki większej liczbie komórek krzemowych moduły half-cut mają dwa razy wyższe napięcie. Dodatkowym atutem ogniw ciętych na pół jest zmniejszenie natężenia prądu płynącego przez ścieżki i tym samym zmniejszenie temperatury ogniw, co przekłada się na wyższą sprawność w upalne dni. Kolejnym atutem modułów wykonanych w tej technologii jest odporność na zacienienie i zmniejszenie ryzyka powstawania tzw. hot-spotów, czyli gorących punktów. W efekcie moduły Half Cut mogą pochwalić się najwyższą mocą na rynku.


Technologia back contact

Technologia ta charakteryzuje się przyłączeniem podwójnych elektrod z tyłu ogniwa, dzięki czemu srebrne pasma są widoczne jedynie pomiędzy ogniwami. W standardowym panelu ścieżki prądowe umieszcza się na przodzie ogniw, co skutkuje mniejszą powierzchnią absorpcji światła. Moduły back contact mają sprawność rzędu 20% i dobre parametry elektryczne. Cechują się też relatywnie wolną utratą mocy wraz ze wzrostem temperatury.

 

Artykuł jest kontynuacją poradnika "Mikroinstalacje fotowoltaiczne - podstawowe informacje dla inwestorów". Link do artykułu wprowadzającego można znaleźć TUTAJ.

 

 

Źródło:

  • Mikroinstalacje fotowoltaczne - podstawowe informacje dla inwestorów. Materiał opracowany w ramach projektu "Nie truj sąsiada. Modelowa kampania edukacyjno-informacyjna na rzecz ograniczenia niskiej emisji", realizowanego na terenie Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego.

Grafika:

 
Planergia poleca:
Autor artykułu:
Planergia

Planergia to zespół doświadczonych konsultantów i analityków posiadających duże doświadczenie w pozyskiwaniu finansowania ze środków pomocowych UE oraz opracowywaniu dokumentów strategicznych. Kilkaset projektów o wartości ponad 1,5 mld zł to nasza wizytówka.

Planergia to także dopracowane eko-kampanie, akcje edukacyjne i informacyjne, które planujemy, organizujemy, realizujemy i skutecznie promujemy.

info@planergia.pl