Nowy rynek energii oparty o efektywność energetyczną.
Przewiń do artykułu
Menu

Kilkanaście organizacji międzynarodowych wyraziło gotowość do współpracy z Komisją Europejską w ramach tworzenia rynku energii dla efektywności energetycznej. List skierowano do odpowiedzialnego za Unię Energetyczną Vice Prezydenta Komisji Europejskiej Maroša Šefčoviča oraz do komisarza ds. działań na rzecz Klimatu i Energii Miguela Ariasa Cañete.


Podpisani pod listem reprezentują szeroki zakres sektora energetycznego Europy (organizacje pozarządowe, miasta, przemysł, konsumenci). Popierają oni dążenia Komisji Europejskiej do fundamentalnego przekształcenia gospodarki opartej o paliwa kopalne - scentralizowanej, skupionej na dostawcach energii, opartej o stare technologie  i przestarzałe modele biznesowe, w  przyjazną dla środowiska, zrównoważoną gospodarkę, zbudowaną dla obywateli  -  z innowacyjnymi i konkurencyjnymi Europejskimi firmami.


W liście czytamy, że jego sygnatariusze będą zwracać szczególną uwagę, na prace Komisji Europejskiej nad dotrzymaniem zapewnienia, że efektywność energetyczna będzie mogła na równi konkurować z produkcją energii elektrycznej. Przyszłe  propozycje i decyzje KE w tym zakresie będą oceniane przez pryzmat wizji określonych w założeniach Unii Energetycznej.


Zdaniem organizacji podpisanych pod listem uruchomienie Inicjatywy Zaprojektowania Rynku (Market Design Initiative) jest unikalną szansą dla KE do dalszej orientacji polityki energetycznej w tym kierunku oraz do poprawy efektywności energetycznej i rozwoju nowych modeli biznesowych. Inicjatywa ta ponadto może się przyczynić do zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego poprzez kilka czynników: efektywność energetyczną, zarządzanie popytem, inteligentne sieci (smart grid) oraz odnawialne źródła energii. Tym samym jest więc okazją do zwiększenia udziału energii ze źródeł odnawialnych i energetyki prosumenckiej.


Wśród sygnatariuszy listu znalazły się m.in. Europejskie Stowarzyszenie Pomp Ciepła (EHPA), Stowarzyszenie władz miast będących w okresie transformacji energetycznej (Energy Cities), Europejskie Stowarzyszenie na Rzecz Promocji Kogeneracji (COGEN EUROPE), Europejski Komitet Koordynacyjny Producentów Elektrotechniki Aparatury Rozdzielczej i Sterowniczej (CAPIEL), Europejska Federacja Energetyki Odnawialnej (EREF) czy Europejskie Stowarzyszenie Operatorów Systemu Dystrybucyjnego dla Inteligentnych Sieci (EDSO for smart grids).

 


/Źródło: EHPA/PORT PC/

 
Planergia poleca:
Autor artykułu:
Planergia

Planergia to zespół doświadczonych konsultantów i analityków posiadających duże doświadczenie w pozyskiwaniu finansowania ze środków pomocowych UE oraz opracowywaniu dokumentów strategicznych. Kilkaset projektów o wartości ponad 1,5 mld zł to nasza wizytówka.

Planergia to także dopracowane eko-kampanie, akcje edukacyjne i informacyjne, które planujemy, organizujemy, realizujemy i skutecznie promujemy.

info@planergia.pl