Ekologiczna zielonogórska fabryka ma ogromne znaczenie dla europejskiej produkcji pelletu.
Wytwarzanie pelletu jest przyjaznym dla środowiska procesem – wiąże się z emisją 1,15 miligramów pyłów na metr sześcienny (norma to 400 mg/m³). Fabryka pelletu Stelmet, zlokalizowana w Zielonej Górze, jest doskonałym przykładem wykorzystania innowacyjnych technologii w sposób nie szkodzący środowisku naturalnemu.
Wśród wykorzystanych rozwiązań znalazły się m.in. filtry kominowe i nowatorski układ kondensacyjny, który sprawia, że do atmosfery wysyłana jest praktycznie tylko para wodna. Część ciepła, powstającego podczas produkcji pelletu, wykorzystywana jest do zaspokajania własnych potrzeb elektrycznych zakładu.
Zakład z Zielonej Góry jest istotny dla europejskiej produkcji paliwa, używanego do ogrzewania w domowych piecach i kotłowniach.
Proces wytwarzania pelletu można podzielić na trzy etapy: rozdrabniania, suszenia i granulowania. Wykorzystanie w tym procesie układu kondensacyjnego pozwala chronić środowisko naturalne, przy jednoczesnym podniesieniu wydajności produkcyjnej nawet o 29 proc.
SO
Autor artykułu:
Planergia |
Planergia to zespół doświadczonych konsultantów i analityków posiadających duże doświadczenie w pozyskiwaniu finansowania ze środków pomocowych UE oraz opracowywaniu dokumentów strategicznych. Kilkaset projektów o wartości ponad 1,5 mld zł to nasza wizytówka.
Planergia to także dopracowane eko-kampanie, akcje edukacyjne i informacyjne, które planujemy, organizujemy, realizujemy i skutecznie promujemy.