O niskiej emisji na uczelni dla uczniów szkół
Przewiń do artykułu
Menu

Poszerzenie wiedzy na temat niskiej emisji i o metodach prewencji przed tym wyniszczającym ludzkie zdrowie, a nierzadko wręcz odbierającym życie zjawiskiem. Taki cel przyświeca cyklowi wykładów dedykowanych szkołom gimnazjalnym i ponadgimnazjalnym z obszaru Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego.

Inicjatywa podjęta została przez Instytut Techniki Cieplnej Politechniki Śląskiej w Gliwicach – jednostkę naukową wspierającą kampanię „Gmina z (dobrą) energią!”. Zajęcia odbywają się co tydzień, a na ich miejsce wybrano aulę Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki.

Do poprowadzenia zajęć zaangażowano kadrę naukową pracującą na co dzień na rzecz Politechniki. Uczniowie, oprócz możliwości pozyskania niezwykle wartościowej wiedzy dotyczącej niskiej emisji oraz smogu z prawdopodobnie najlepszego możliwego źródła, mają także okazję zapoznać się z kulturą zajęć odbywających się na jednej z najbardziej prestiżowych szkół wyższych w regionie.

Na 19-go maja przypadło drugie i zarazem spotkanie organizowane w ramach tej inicjatywy.

- Na każde spotkanie zapraszamy kilka placówek z terenu Subregionu Zachodniego. Na bieżące zaprosiliśmy pięć szkół gimnazjalnych. Zainteresowanie inicjatywą jest naprawdę spore. W minionym tygodniu aula była wypełniona do ostatniego miejsca – usłyszeliśmy w rozmowie z pracownikami Instytutu.

Żeby ułatwić uczniom szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych adaptację do warunków pracy na uczelni, wykłady podzielono na cztery 45-minutowe bloki. Te z kolei przedzielone są 10-minutowymi przerwami.

Słuchaczom przybliżane zostało spektrum podstawowych informacji, tj.: czym oddychamy, czym są pyły zawieszone, do jakich narządów trafiają i jak organizm na nie reaguje, jak i wiedza nieco bardziej złożona, m.in.: termowizja i ograniczanie strat ciepła, przebieg oraz optymalizacja procesu spalania, fakty i mity na temat niskiej emisji.

- Cieszymy się, że współpraca w ramach projektu „Gmina z (dobrą) energią!” owocuje w większą niż zakładaliśmy ilość inicjatyw. Po wykładach zorganizowanych w kwietniu otrzymaliśmy bardzo pozytywne sygnały ze strony uczestniczących placówek. Jesteśmy pewni, że wydarzenie przyczyni się do popularyzacji wiedzy niezbędnej do osiągnięcia celu, który przyświeca kampanii – mówi Patryk Swoboda, prezes firmy Planergia Sp. z o.o.,partnera merytorycznego kampanii „Gmina z (dobrą) energią”.

DM

FOTO: 24gliwice.pl

Galeria: DM/Planergia.pl

Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach

 
Planergia poleca:
Autor artykułu:
Planergia

Planergia to zespół doświadczonych konsultantów i analityków posiadających duże doświadczenie w pozyskiwaniu finansowania ze środków pomocowych UE oraz opracowywaniu dokumentów strategicznych. Kilkaset projektów o wartości ponad 1,5 mld zł to nasza wizytówka.

Planergia to także dopracowane eko-kampanie, akcje edukacyjne i informacyjne, które planujemy, organizujemy, realizujemy i skutecznie promujemy.

info@planergia.pl