O zaletach ogrzewania płaszczyznowego
Przewiń do artykułu
Menu

Jest wiele powodów, dla których warto zdecydować się na ogrzewanie płaszczyznowe. Dowiedz się, jakie korzyści przyniesie Ci instalacja tego typu ogrzewania w miejsce konwencjonalnych systemów grzejnikowych.

Problem: W przypadku grzejników często zdarza się, że mimo dużej mocy grzewczej pojedyncze pomieszczenia są zimne, a w niektórych jest zbyt ciepło. Ogrzane powietrze unosi się do góry, stopy często marzną, podczas gdy na wysokości głowy panuje niemal tropikalna temperatura. To utrudnia zachowaniu przyjemnego klimatu w pomieszczeniu i trwoni cenną energię.

Ogrzewanie płaszczyznowe to gwarancja równomiernego rozkładu temperatury w całym pomieszczeniu.

Rozwiązanie: Wystarczy temperatura na poziomie ok. 20 stopni, żeby mieć odczucie przyjemnego ciepła. Umożliwia to nie tylko uzyskanie komfortu cieplnego, ale również duże oszczędności energii. Spadek temperatury w pomieszczeniu o 2 stopnie może bowiem obniżyć koszty energii o 10 proc.

 

Problem: Zastosowanie konwencjonalnych grzejników nie tylko zmniejsza komfort cieplny - w najgorszym przypadku ucierpieć może samo pomieszczenie, ponieważ duże różnice temperatur sprzyjają powstawaniu mostków termicznych. Są to obszary niewystarczająco ogrzewane i dlatego dużo chłodniejsze niż pozostałe. W takich miejscach skrapla się wilgoć, co może prowadzić do powstania zagrzybienia.

Rozwiązanie: Ta sama zasada, która powoduje, że ciepło z ogrzewania płaszczyznowego jest przyjemne, zapobiega także powstawaniu mostków termicznych. Pomieszczenie jest równomiernie ogrzane, nie ma stref z dużymi wahaniami temperatur. Dzięki temu możemy się cieszyć mieszkaniem wolnym od pleśni.

Problem: Innym skutkiem nierównomiernego rozkładu temperatury są zawirowania powietrza w pomieszczeniu. Powoduje to unoszenie się kurzu i żyjących w nim roztoczy, co może być dokuczliwe dla alergików.

Rozwiązanie: Równomierne rozmieszczenie ciepła nie powoduje zawirowań powietrza i zmniejsza ilość kurzu i roztoczy w powietrzu. Efektem jest większy komfort życia dla alergików.

 

Problem: Tradycyjne urządzenia grzewcze zajmują dużo miejsca, ograniczają w znacznym stopniu możliwość aranżacji pomieszczeń i są dużym utrudnieniem przy układaniu podłogi lub listew przypodłogowych.

Rozwiązanie: Ogrzewanie płaszczyznowe nie rzuca się w oczy. Jest po prostu ukryte w podłodze, stropie lub w ścianie. Stwarza to większe możliwości aranżacji wnętrz. Ponadto ogrzewanie płaszczyznowe nie pokrywa się kurzem, nie trzeba go malować ani sprzątać trudno dostępnych zakamarków. jak w przypadku tradycyjnych grzejników.

Problem: Tradycyjny grzejnik do ogrzania pomieszczenia w zimie potrzebuje temperatury wody ok. 70 st. Jest więc oczywiste, że kocioł grzewczy musi pracować pełną parą, aby ogrzać wodę do tak wysokiej temperatury. Zastosowanie odnawialnych źródeł energii, jak np. pompy ciepła, również szybko okaże się nierentowne w przypadku grzejników, ponieważ systemy te najwydajniej pracują w niskich temperaturach.

Rozwiązanie: Oczywistym jest, że przy większej powierzchni do ogrzania potrzebna jest woda o niższej temperaturze. Systemy ogrzewania płaszczyznowego ogrzewają pomieszczenie już przy temperaturze zasilania wynoszącej 35 stopni. Kocioł grzewczy może więc pracować mniej intensywnie i oszczędzać energię. Dzięki niskiej temperaturze zasilania ogrzewanie płaszczyznowe funkcjonuje doskonale z pompą ciepła.

Zdaniem producentów ogrzewania płaszczyznowego, jest ono komfortowe, przyjazne dla zdrowia i dzięki niskiej temperaturze zasilania pozwala zaoszczędzić do 20 proc. kosztów ogrzewania.


Oprac.: Ewa Grochowska

FOTO: Rehau

Źródło tekstu: www.rehau.com

 
Planergia poleca:
Autor artykułu:
Planergia

Planergia to zespół doświadczonych konsultantów i analityków posiadających duże doświadczenie w pozyskiwaniu finansowania ze środków pomocowych UE oraz opracowywaniu dokumentów strategicznych. Kilkaset projektów o wartości ponad 1,5 mld zł to nasza wizytówka.

Planergia to także dopracowane eko-kampanie, akcje edukacyjne i informacyjne, które planujemy, organizujemy, realizujemy i skutecznie promujemy.

info@planergia.pl