Od astronautów do kolektorów
Przewiń do artykułu
Menu

Z Wojciechem Lenarskim – przedstawicielem firmy Evertec sp. z o.o. o innowacyjnych rozwiązaniach w instalacjach solarnych rozmawia Ewa Grochowska.

 

 

- W czym specjalizuje się firma Evertec?
- Jesteśmy przedsiębiorstwem specjalizującym się w produkcji rur-przewodów solarnych, będących jednym z elementów całej instalacji systemu kolektorów. Jesteśmy nowym graczem na rynku słonecznej energii, bo istniejemy dopiero rok.


- Czym te solarne rury różnią się produktów innych producentów, jakim atutem chcecie wygrać z konkurencją?
- Jesteśmy firmą innowacyjną, wykorzystującą w produkcji nanotechnologie. Nasze przewody solarne – każdy osobno – izolowane są przy pomocy tzw. maty aerożelowej o grubości 5 mm. Dodam, że aerożel początkowo był wykorzystywany w astronautyce i badaniach kosmicznych w Stanach Zjednoczonych.


Aerożel ma tę wspaniałą właściwość, że posiada bardzo niski współczynnik przenikania ciepła lambda. To zaledwie ƛ = 0,014 W/(m*K), co sprawia, że rury solarne mają znacznie lepsze właściwości izolacyjne od produktów tradycyjnych.


- A tradycyjne to jakie?
- Tradycyjne przewody solarne mają izolację wykonaną przeważnie z kauczuku syntetycznego, który ma współczynnik lambda kilkukrotnie wyższy, a im wyższy ten współczynnik, tym gorsza izolacja. 


Ponadto nasze elementy charakteryzują się bardzo wysoką temperaturą pracy, bo jest to około 200 stopni Celsjusza, a kauczuk osiąga maksimum 150-170 stopni i to też tylko okresowo. Przy instalacjach solarnych ta temperatura pracy jest bardzo ważna, bo wpływa na wydajność całego systemu.


Istotne jest także to, że aerożel właściwie w ogóle się nie zużywa, dlatego też udzielamy 10-letniej gwarancji na nasze produkty, podczas gdy przy technologiach tradycyjnych ta gwarancja obejmuje średnio 2 lata.

 

2


- Czy zastosowanie nanotechnologii w produktach firmy wpływa znacząco na cenę i jest ona wyższa od rur solarnych wykonanych w technologii tradycyjnej?
- Tak, nasze elementy są droższe od tradycyjnych o około 25 proc., jednak rury to tylko część całej instalacji, toteż w całości to koszt wyższy o jakieś 10 proc.. Jednak za  zastosowaniem naszych rur solarnych przemawia wiele logicznych argumentów. 


Obok długiej żywotności tych elementów, co potwierdzamy dając te 10 lat gwarancji oraz znakomitej izolacyjności, są one także mocno odporne na ekstremalne warunki atmosferyczne i promieniowanie UV. Aerożel nie rozszerza się ani nie kurczy pod wpływem temperatury – zarówno wysokiej, jak i niskiej – czy także ciśnienia.


Specjalna osłona PCV ma ponadto właściwości zapewniające skuteczną ochronę przed szkodami wyrządzanymi przez insekty, gryzonie i ptaki.


- Widzi pan bariery rozwoju dla waszej produkcji?
- Jedną z nich jest, w mojej opinii nieracjonalny, trend do kupowania jak najtaniej. Klienci nie zdają sobie często sprawy, że co tanie to drogie – jak mówi znane powiedzenie. To jest prawda, bo koszty napraw lub wymiany tanich elementów wielokrotnie przewyższają początkowe oszczędności. Po prostu, warto stawiać na jakość, a nie na niską cenę.


- Produkujecie tylko na polski rynek?
- Nie tylko, jesteśmy mocno nastawieni na eksport naszych wyrobów, przede wszystkim do Niemiec, Włoch, Czech, Grecji i Hiszpanii. W tamtych krajach upatrujemy naszych głównym rynków zbytu. A Polska? To jeszcze wielka niewiadoma, ale sądzę, że nowe prawo o OZE, które przecież w końcu musi być wprowadzone, ożywi także i ten rynek.


- Dziękuję za rozmowę.


Ewa Grochowska

 
Planergia poleca:
Autor artykułu:
Planergia

Planergia to zespół doświadczonych konsultantów i analityków posiadających duże doświadczenie w pozyskiwaniu finansowania ze środków pomocowych UE oraz opracowywaniu dokumentów strategicznych. Kilkaset projektów o wartości ponad 1,5 mld zł to nasza wizytówka.

Planergia to także dopracowane eko-kampanie, akcje edukacyjne i informacyjne, które planujemy, organizujemy, realizujemy i skutecznie promujemy.

info@planergia.pl