Odpowiednio zaplanowany ogród zimowy, wzniesiony przy użyciu nowoczesnych materiałów, z jednej strony przenosi nas w świat pełen światła, ciepła i przyrody, a z drugiej fizycznie powiększa powierzchnię domu oraz zapewnia mu w miarę dobrą termiczność.
Ogród zimowy jest „następcą” znanego już w starożytności tzw. domu cieplarnianego. Ta niezwykła architektura ze szkła podnosi komfort i standard budynku, który tym samym staje się symbolem nowoczesności.
Dokładnie rozplanowany, uwzględniający lokalizację, potrzeby, rodzaj oszklenia, zacienienie i oświetlenie, ogrzewanie i przewietrzenie nie tylko wpływa na estetykę domu, ale może mieć również wpływ na jego energooszczędność.
Za stabilność i wytrzymałość ogrodu zimowego odpowiada konstrukcja nośna. Są to elementy z drewna, klejone warstwowo i odpowiednio układane względem siebie, szczególnie w rdzeniach słupów i rygli nośnych.
W celu podniesienia walorów estetycznych ogrodu, na zewnętrznych profilach układa się klejone warstwy litego drewna. Robi się tak dlatego, ponieważ zewnętrzne warstwy litego, selekcjonowanego drewna są bardziej odporne na wszystkie czynniki związane tak z wilgocią, jak i ze słońcem (spoiny klejowe w warstwach zewnętrznych zbyt mocno pracują i bardzo szybko pękają).
Zadaniem warstw środkowych jest ustabilizowanie elementów konstrukcji, tak aby się nie wypaczały i nie skręcały. Podobnie jak w linie stalowej, która jest wykonana z licznych nitek. Całość po wykonaniu i idealnym wyszlifowaniu jest impregnowana. Na koniec nakładaną są stosowne warstwy lakierów. Aluminium i odpowiedni lakier eliminują konieczność jego konserwacji po kilku latach użytkowania.
Za stabilność i wytrzymałość ogrodu zimowego odpowiada konstrukcja nośna
fot. Technika Okienna Rduch & Borek Sp.j.
Drewno jest jedynym naturalnym materiałem konstrukcyjnym, zapewnia elegancki, estetyczny wygląd ogrodu zimowego. Ponadto profile drewniane są naturalnie ciepłymi elementami konstrukcji, nie muszą być poddawane zabiegom termoizolacyjnym.
Mają wysoką izolacyjność termiczną. Jednak przede wszystkim są naturalne i zdrowe (nie wydzielają toksyn) przez co też przyjazne są dla ludzi, którzy od tysięcy lat żyją w biologicznej symbiozie z drewnem.
” |
Przygotowaną konstrukcję drewnianą trzeba wypełnić odpowiednim szkłem. Od jego rodzaju zależy funkcjonalność, bezpieczeństwo jak i przyjemność użytkowania ogrodu zimowego. |
Przy wyborze szkła należy zwrócić uwagę na zestaw parametrów, których spełnienie decyduje o jego funkcjonalności użytkowej. Najważniejszy parametr to współczynnik przenikania ciepła (U). Im mniejszy, tym szyba lepsza.
Konstrukcja oparta na pasywnej stolarce okiennej i ciepłej konstrukcji całego ogrodu przyczynia się do tego, iż można go praktycznie użytkować całorocznie. Jego powstanie fizycznie powiększa powierzchnię domu oraz zapewnia w miarę dobrą termikę.
Jednak musimy pamiętać, że latem przy nasileniu słonecznym (temp. 28 – 35 stopni Celsjusza) trzeba użyć osłon i wentylacji mechanicznej w połączeniu z klimatyzacją. Z kolei zimą trzeba ogród dogrzewać (parametr szkła na poziomie od k= 0,4 do k= 0,6 jest zimniejszy od przeciętnej ściany nowych domów, które są na poziomie od k= 0,15 do k=0,25)
Możemy też uzyskać efekt pasywnego pobierania ciepła do wnętrza ogrodu zimowego, gdy na zewnątrz jest chłodno i izolowania ogrodu od wysokich temperatur panujących na dworze w okresie letnim.
Jak oranżeria szybko będzie kumulować energię to znaczy, że zastosowano kiepskie szkło bez dobrego filtra UV, który przepuszcza energię słoneczną. Takie kiepskie szkło spowoduje, że przy większym słońcu nie posiedzimy długo w takim ogrodzie, bo będzie w nim za gorąco.
Aby ogród zimowy był energooszczędny musimy zastosować wysokiej jakości szkło
Ważna też jest wielkość ogrodu zimowego budowanego przy domu jednorodzinnym. Jako powiększenie przestrzeni mieszkalnej powinien on zapewniać m.in. odpowiednią ilość miejsca dla ludzi i roślin.
Tutaj mało opłacalna wydaje się być budowa ogrodu zimowego o powierzchni poniżej 30 m2. Nie daje on wtedy ani dostatecznej przestrzeni odpowiedniej jakości, ani nie spełnia wymogów energooszczędności.
Trzeba też czasem powiększać otwory drzwiowe będące wejściem do ogrodu zimowego. Po to, by cyrkulacja powietrza między nim a np. salonem była jak najlepsza i dawała komfort cieplny mieszkańcom.
Ogród zimowy jest idealnym miejscem łączącym ogród i dom. W zimnych porach roku jest on pokojem, oazą zieleni i takim swoistym centrum komunikacji dla całej rodziny. Przede wszystkim uatrakcyjnia on architekturę budynku, poprawia komfort mieszkania, pozwala na wypoczynek i relaks wśród roślin i kwiatów przez cały rok.
Z tych bardziej wymiernych korzyści należy wymienić to, że powiększa powierzchnię mieszkalną, poprawa bilans cieplny budynku i stabilizuje wilgotność powietrza w pomieszczeniach.
Dzięki niemu można bezpiecznie korzystać z promieni słonecznych, nie wystawiając się na działanie wiatru i zimna przez cały rok. A specyficzny mikroklimat, duże natlenienie pomieszczenia, możliwość hodowli egzotycznych roślin i więcej światła to dodatkowe atuty posiadania ogrodu zimowego.
Wincenty Bryński
Autor artykułu:
Planergia |
Planergia to zespół doświadczonych konsultantów i analityków posiadających duże doświadczenie w pozyskiwaniu finansowania ze środków pomocowych UE oraz opracowywaniu dokumentów strategicznych. Kilkaset projektów o wartości ponad 1,5 mld zł to nasza wizytówka.
Planergia to także dopracowane eko-kampanie, akcje edukacyjne i informacyjne, które planujemy, organizujemy, realizujemy i skutecznie promujemy.