Otwarci na współpracę
Przewiń do artykułu
Menu

Samorządy, w poszukiwaniu jak najlepszego rozwiązania dla efektywnej gospodarki energetycznej na swoim terenie, często korzystają z doświadczeń sąsiadów. Zarówno tych zza miedzy jak i tych mieszkających nieco dalej.

 


Jedną z takich gmin są Łapy, położone w północno-wschodniej Polsce, które dzięki współpracy z niemiecką fundacją ekologiczną EuroNatur, chcą sprawdzone tam rozwiązania w dziedzinie wykorzystania odnawialnych źródeł energii przenieść na swój grunt.


Bezpośrednia współpraca


Na początek nawiązanie kontaktu z fundacją zaowocowało opracowaniem: „Koncepcja ochrony klimatu i wykorzystania energii w mieście i gminie Łapy". Obecnie strona niemiecka, przy wsparciu unijnych funduszy, zamienia ją w konkretne działania. Póki co na papierze ale z niedaleką perspektywą wdrożenia ich w życie.

 

To co już udało się załatwić dzięki współpracy z EuroNatur to możliwość obserwowania i przenoszenia na teren gminy doświadczeń z niemieckiego miasta Wunsiedel, które na swoim terenie mocno wykorzystuje odnawialne źródła energii.

 

Lapy foto 2

 

Delegacja Gminy Łapy przebywała w Wunsiedel na wizytach studyjnych. Dzięki nim w czerwcu tego roku została zawarta umowa o współpracy partnerskiej między Gminą Łapy i Wunsiedel. Umowa ta ma m.in. dać podstawy, po zapoznaniu się z tamtejszymi rozwiązaniami w dziedzinie energetyki, przeniesienia ich na teren gminy.

 

Takie współdziałanie międzypaństwowe na szczeblu gmin i to w dodatku w ciągle nie docenianej dziedzinie jaką jest energetyka odnawialna, jest w naszym kraju rzadkością. A powinno być normą, zważywszy na duże doświadczenie w zakresie OZE sąsiada zza Odry.


W kierunku czystego powietrza


Ta współpraca z niemiecką fundacją i miastem to jeden z elementów gminnej polityki energetycznej. Nie czekając na realizację zadań, które znajdą się w opracowywanej „Koncepcji…” już od kilku lat Łapy wdrażają działania mające na celu ochronę powietrza.
Mieszczą się w nich konkretne inwestycje pozwalające ograniczyć zjawisko niskiej emisji na terenie gminy. W latach 2012-2014 wykonywano termomodernizacje 10 obiektów użyteczności publicznej - 5 szkół, 2 przedszkoli oraz 3 wiejskich domów kultury.

 

Lapy foto 4

 

Lapy foto 5

 

Projekt realizowany był w ramach Stowarzyszenia Gmin Górnej Narwi, którego Gmina Łapy jest członkiem, przy wsparciu ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2007-2013.

 

Wykonano m.in. docieplenie ścian zewnętrznych budynków, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, modernizację systemów ogrzewania (np. poprzez instalowanie zaworów termoregulacyjnych lub wymianę źródła ciepła) oraz modernizację systemów wentylacyjnych.

 

Te inwestycje zmniejszyły zapotrzebowanie na energię cieplną nie tylko w tych 10 obiektach. Sukcesywnie, wraz z możliwościami finansowymi gminy, wykonano także termomodernizacje wiejskich świetlic. Szacuje się, że oszczędności z tytułu przeprowadzonych prac sięgają nawet 500 tys. zł rocznie.

 

OZE też pomoże

 

W batalii o czyste powietrze nie zapominają w Łapach o wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii. Obecnie dwie placówki szkolne - Szkoła Podstawowa w Łupiance Starej i Szkoła Podstawowa w Uhowie - od kilkunastu lat ogrzewane są za pomocą pomp ciepła.

 

Z kolei w latach 2001- 2002 północna część systemu ciepłowniczego miasta, działającego obecnie w ramach należącego do samorządu Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej sp. z o.o., przeszła całkowitą modernizację.

 

Lapy foto 1

 

W kotłowniach węglowe piece zostały wymienione na ekologiczne kotły opalane biomasą oraz gazem ziemnym. Również budynek Urzędu Miejskiego w Łapach od kilkunastu lat ogrzewany jest za pomocą kotła gazowego, który zastąpił instalację węglową.

 

W grupie łatwiej

 

Wiadomo nie od dzisiaj, że nawet najlepsza koncepcja nie zostanie zrealizowana jeżeli za nią nie pójdą konkretne fundusze. Pieniądze trudno wygospodarować z gminnych budżetów. Jednak gdy połączy się siły wtedy od pomysłu do realizacji droga może okazać się krótsza.

 

Ograniczanie zjawiska niskiej emisji w przypadku gminy Łapy może być w najbliższej przyszłości łatwiejsze. A to za sprawą Białostockiego Obszaru Funkcjonalnego, którego jest ona członkiem.

 

BOF obecnie przystępuje do opracowywania: „Planu Gospodarki Niskoemisyjnej dla Miasta Białegostoku i gmin: Choroszcz, Czarna Białostocka, Dobrzyniewo Duże, Juchnowiec Kościelny, Łapy, Supraśl, Wasilków, Zabłudów do roku 2020".

 

Łapy otwarte są na wszelkie działania, które w perspektywie przyczynią się do poprawy jakości otaczającego tę gminę środowiska naturalnego. Czerpią tutaj z doświadczeń innych nie tylko krajowych samorządów. Z korzyścią także dla mieszkańców.

 

Wincenty Bryński

 
Planergia poleca:
Autor artykułu:
Planergia

Planergia to zespół doświadczonych konsultantów i analityków posiadających duże doświadczenie w pozyskiwaniu finansowania ze środków pomocowych UE oraz opracowywaniu dokumentów strategicznych. Kilkaset projektów o wartości ponad 1,5 mld zł to nasza wizytówka.

Planergia to także dopracowane eko-kampanie, akcje edukacyjne i informacyjne, które planujemy, organizujemy, realizujemy i skutecznie promujemy.

info@planergia.pl