OZE w domu energooszczędnym
Przewiń do artykułu
Menu

Od stycznia 2009 roku każdy dom jednorodzinny musi posiadać tzw. świadectwo energetyczne – dokument określający m.in. zapotrzebowanie budynku na energię do ogrzewania i wentylacji.

 


Im lepsze świadectwo charakterystyki energetycznej budynku, tym wyższa może być wartość nieruchomości przy jej wycenie do sprzedaży lub wynajmu. Powstaje zatem pytanie, co zrobić, aby dom był bardziej wydajny energetycznie? Jednym z rozwiązań jest zastosowanie odnawialnych źródeł energii.


Biorąc pod uwagę warunki klimatyczne w Polsce, w domach jednorodzinnych można zastosować kilka odnawialnych źródeł energii (OZE).


Są to:


- kolektory słoneczne do podgrzania wody użytkowej,
- ogniwa fotowoltaiczne lub przydomowa elektrownia wiatrowa, produkujące energię elektryczną,
- kotły na biomasę lub pompa ciepła zastosowane w systemie grzewczym,
- rekuperatory do odzyskania energii z wentylacji,
- system odzysku ciepła ze ścieków,
- gruntowe wymienniki ciepła,
- rozwiązania hybrydowe, łączące różne OZE.

 

Dodatkowa energia elektryczna

 

Odnawialne źródła energii pomogą w dostarczeniu energii elektrycznej, którą normalnie trzeba by było kupić od dostawcy. Kolektory słoneczne odzyskują energię cieplną przez nagrzanie umieszczonego w nich czynnika grzewczego (np. glikolu) za pomocą promieni słonecznych. Energia ta wystarcza do podgrzania wody użytkowej.


Energię elektryczną wyprodukują ogniwa fotowoltaiczne, zbudowane z płytek krzemowych – pod wpływem promieniowania słonecznego wytwarzają różnicę potencjałów, z której powstaje prąd. W przypadku ogniw warto wybrać rozwiązanie o jak najwyższej sprawności, by zwiększyć ilość wyprodukowanej energii.


Interesującym, choć kosztownym rozwiązaniem, są przydomowe elektrownie wiatrowe. Jest to technologia szczególnie warta rozważenia, gdy lokalizacja domu powoduje uciążliwe przerwy w dostawie energii.


Należy także pamiętać, że same kolektory, ogniwa czy elektrownie wiatrowe nie pokryją w pełni zapotrzebowania na energię cieplną i elektryczną domu jednorodzinnego. Stanowią jednak istotne uzupełnienie, które może zmniejszyć rachunek za prąd.

 

Sprawny system grzewczy

 

Instalacja grzewcza to serce każdego domu. Gdy jest on szczelny, a jego ściany i dach posiadają izolację wystarczająco grubą, by zapobiec znacznej utracie ciepła, warto pomyśleć o takiej instalacji cieplnej, która będzie nie tylko efektywna, lecz także oparta na odnawialnych źródłach energii. Jednym z rozwiązań są kotły grzewcze na biomasę.


Dobierając kocioł, trzeba uwzględnić warunki klimatyczne oraz ewentualne straty ciepła budynku. Następnie określamy rodzaj paliwa, jakim będziemy ogrzewać dom. Do wyboru mamy m.in. biomasę w postaci brykietów, pelletów czy zrębków. Argumentem, który dodatkowo przemawia za zastosowaniem kotłów na biomasę, jest fakt, że powstający podczas jej spalania CO2 jest pochłaniany przez roślinność, i nie przybywa go w atmosferze.


Innym rozwiązaniem dla systemu grzewczego będzie pompa ciepła. Jest to urządzenie pozwalające na odzyskanie energii cieplnej z ziemi, powietrza lub wody. Jego działanie polega na przesyłaniu ciepła – za pomocą odpowiedniej sprężarki – z miejsc o niższej temperaturze do miejsc o wyższej temperaturze. Następnie energia jest kondensowana i przekazywana do ogrzewanego pomieszczenia.

 

Rekuperator i odzyskiwanie ciepła

 

Rekuperator odzyskuje ciepło z wentylacji. Działanie jest proste: urządzenie ogrzewa powietrze wpływające do domu powietrzem, które wypływa z budynku. Decydując się na zastosowanie rekuperatora, warto nabyć taki, który zapewnia jak najwyższą sprawność – nominalną powyżej 90 proc. – i potrzebuje nie więcej niż 0,35 W mocy na przepompowanie 1 m3 powietrza.


Ciepło można odzyskiwać także ze ścieków. Służą do tego tzw. systemy do odzyskiwania szarej wody. Zbierają one ciepłą wodę wcześniej zużytą do prania, mycia czy zmywania, i przekazują jej ciepło do systemu ogrzewającego dom. Układ ten składa się z filtra, zbiornika szarej wody oraz pompy.

 

Łączenie OZE, czyli rozwiązania hybrydowe

 

Możliwe jest łączenie ze sobą więcej niż jednego źródła odnawialnej energii. Najbardziej popularnym rozwiązaniem są kolektory hybrydowe wykorzystujące ogniwa fotowoltaiczne i kolektory słoneczne. Jednocześnie podgrzewają one wodę i wytwarzają energię elektryczną. Często też stosuje się łączenie źródeł odnawialnych i konwencjonalnych.

 

Czytaj więcej...


Oprac: Monika Olizarowska

 

Zobacz także:

 

Technologia OZE z kotłami w tle
OZE sposobem na niższe rachunki

 

eko-budujacy



 
Planergia poleca:
Autor artykułu:
Planergia

Planergia to zespół doświadczonych konsultantów i analityków posiadających duże doświadczenie w pozyskiwaniu finansowania ze środków pomocowych UE oraz opracowywaniu dokumentów strategicznych. Kilkaset projektów o wartości ponad 1,5 mld zł to nasza wizytówka.

Planergia to także dopracowane eko-kampanie, akcje edukacyjne i informacyjne, które planujemy, organizujemy, realizujemy i skutecznie promujemy.

info@planergia.pl