Recykling połączony z ekologicznym drugim życiem przetworzonych odpadów trudnych? Nie można sobie chyba wyobrazić bardziej pozytywnego dla środowiska projektu. Chodzi o stacjonarne magazyny energii dla samochodów elektrycznych, które będą wytwarzane z zużytych baterii. Uruchomienie produkcji zapowiedzieli już w sumie trzej producenci aut.
Mitsubishi oraz Peugeot idą w ślady Nissana i będą oferować magazyny energii, a do ich skonstruowania wykorzystają zużyte baterie samochodowe. Recyklingowi będą mogły zostać poddane te niespełniające motoryzacyjnych standardów, ale dzięki swojemu dobremu stanu technicznemu stwarzające możliwość ponownego wykorzystania w stacjonarnych systemach magazynowania energii.
Konsorcjum firm Mitsubishi, Electricité de France (EDF), PSA Peugeot Citroën i Forsee Power zadeklarowały otwarcie stacjonarnych punktów ładowania. W tym celu wykorzystają baterie litowo-jonowe eksploatowane wcześniej w elektrycznych modelach Mitsubishi i-MiEV, Peugeot iOn oraz Citroën C-Zero. Akumulatory otrzymają w ten sposób drugie życie.
– Celem tego projektu jest pokazanie efektywnych i ekonomicznych praktyk z zakresu zarządzania energią, bazujących na optymalizacji technologii magazynowania, ładowania i produkcji energii – informuje Mitsubishi.
fot. Mitsubishi
W ubiegłym miesiącu wykorzystanie zużytych baterii samochodowych zapowiedział też Nissan. Produkowany przez japoński koncern model Leaf to najpopularniejszy, w 100-procentach elektryczny samochód świata. Pierwsze samochody wyjechały na drogi pod koniec 2010 r., a do tej pory sprzedano ponad 178 tys. egzemplarzy Leafa. Obecnie w pierwszych z nich wymieniane są baterie, które japoński koncern chce wykorzystać w stacjonarnych magazynach energii.
– Bateria litowo-jonowa z Nissana Leaf nadal utrzymuje wysoką wartość w zakresie magazynowania energii, nawet po usunięciu z samochodu, a Nissan chce wykorzystać większość używanych baterii w celach nie-motoryzacyjnych – informował niedawno Nissan.
Demonstracyjny magazyn energii opracowany w ramach konsorcjum Mitsubishi i francuskich firm zostanie pokazany we wrześniu br. w siedzibie firmy Forsee Power koło Paryża.
DM
Źródło: gramwzielone.pl
Autor artykułu:
Planergia |
Planergia to zespół doświadczonych konsultantów i analityków posiadających duże doświadczenie w pozyskiwaniu finansowania ze środków pomocowych UE oraz opracowywaniu dokumentów strategicznych. Kilkaset projektów o wartości ponad 1,5 mld zł to nasza wizytówka.
Planergia to także dopracowane eko-kampanie, akcje edukacyjne i informacyjne, które planujemy, organizujemy, realizujemy i skutecznie promujemy.