Płyta fundamentowa – dobra alternatywa dla popularnych ław
Przewiń do artykułu
Menu

Zamiast popularnych od lat w Polsce ław, warto rozważyć posadowienie domu na płycie fundamentowej. Dzięki niej podstawa budynku będzie całkowicie zaizolowana od gruntu, zarówno cieplnie, jak i wilgotnościowo. To rozwiązanie jest także polecana przy wznoszeniu domów na gruntach o słabszej nośności oraz budynków energooszczędnych i pasywnych.

Płyta fundamentowa, zwana też fundamentem płytowym, to nic innego jak żelbetowa, ze zbrojonego betonu, konstrukcja ułożona na warstwa termoizolacji i hydroizolacji. Tego typu fundamenty szczególnie popularne są w krajach skandynawskich, w Polsce długo podchodzono do nich nieufnie argumentując, że u nas buduje się przeważnie domy murowane (ciężkie), u nich zaś dominują drewniane (lekkie).

Szybko okazało się, że wykorzystanie płyty fundamentowej przy ciężkich budynkach nie podnosi kosztów oraz nie mnoży trudności technicznych przy jej realizacji.


Zalety płyty fundamentowej

Wśród wielu zalet takiego rozwiązania fundamentów wymienimy najważniejsze, do których należą:

 • sprawdza się na gruntach podmokłych, o niższych właściwościach nośnych – decyduje tzw. wskaźnik zagęszczenia/konsolidacji IS;
 • mniejszy zakres robót ziemnych (nie trzeba głębszego wykopu, jak pod ławy fundamentowe), wystarczy zdjęcie ziemi roślinnej - humusu (w przypadku gruntów o standardowej nośności);
 • wszystkie prace prowadzone są mechanicznie, a nie ręcznie, co obniża koszty robocizny;
 • płyta zawsze znajduje się powyżej najwyższego punktu wód gruntowych, powyżej strefy przemarzania, więc nie jest narażona na zawilgocenie, a wraz z nią cały dom jest wolny od tego zagrożenia;
 • odpowiednio ocieplona płyta jest jednocześnie gotową podłogą na gruncie;
 • można ją wykorzystać do wykonania ogrzewania podłogowego – gruba warstwa izolacji oddzielająca płytę od gruntu znakomicie akumuluje ciepło.

Co więc jest zdecydowanie największą zaletą płyt fundamentowych? Świetnie izolują termicznie budynek od gruntu. Dzięki zastosowaniu płyty nie wykonuje się ław fundamentowych, które w energooszczędnych domach, mimo ocieplenia od strony zewnętrznej, są miejscem dużej ucieczki ciepła (mostki termiczne), z czego wielu projektantów i inwestorów nie bardzo zdaje sobie sprawę.


Jak jest zbudowana płyta fundamentowa?

Tego typu fundament składa się z następujących warstw:

 • podbudowy z kruszywa, tłucznia, żwiru lub piasku, o grubości 15-30 cm;
 • izolacji termicznej ze styropianu lub płyt polistyrenu ekskrudowanego (ma większą wytrzymałość na ściskanie, niż styropian) o grubości 15-30 cm, w tym niezbędnej i zintegrowanej z całością izolacji krawędziowej;
 • żelbetowej płyty nośnej uzbrojonej górą i dołem siatkami z prętów o średnicy 10-12 mm, rozstawionymi co 10-20 cm plus uzbrojenie obwodowe i uzbrojenie wzmocnione w miejscach ścian wewnętrznych i kominów;
 • betonowej wylewki samopoziomującej;
 • posadzki.

 

Przeczytaj także: Styropian – niezastąpiony w ociepleniach. Jaki i do czego?

 


Co należy sprawdzić na poszczególnych etapach prac?

Przede wszystkim kierownik budowy, który jest odpowiedzialny za prawidłowość przebiegu prac i ich zgodność z projektem, musi na każdy etapie budowy płyty fundamentowej sprawdzać rzetelność wykonania. Nie zaszkodzi, żeby i inwestor orientował się, co jest najważniejsze na tym etapie budowy domu.

Podczas wykonywania płyty fundamentowej bezwzględnie należy sprawdzać:

 • wykop – jego dno, poziom wód gruntowych i poziom gruntu nośnego;
 • przekątne i geometrię wykopu;
 • poziom warstwy betonu chudego, tzw. chudziaka;
 • deskowanie boków płyty;
 • hydroizolację – łączenia, zakłady, grubość folii;
 • zbrojenie – musi być zgodne z projektem (średnica prętów i ich klasa, rozstawy, otulina dolna i górna prętów zbrojeniowych);
 • rozmieszczenie przepustów instalacyjnych – wody i kanalizacji;
 • betonowanie – klasa betonu, jego gęstość, stopień wodoszczelności;
 • pielęgnacja betonu – czyli ochrona przed zbyt szybkim wysychaniem, co jest szczególnie ważne (zraszanie) w lecie.

Ile kosztuje wykonanie płyty fundamentowej?

Budowa tego rodzaju fundamentu jest nieco droższa niż budowa ławy fundamentowej, ale warto pamiętać, iż różnice zależą w dużej mierze od rodzaju gruntu, na jakim stanie dom. Czasem konieczny jest zwiększony zakres prac przystosowawczych, zawsze natomiast przy płycie następuje większe zużycie zbrojenia, a więc stali.

Badanie warunków wodno-gruntowych to koszt (w zależności od regionu Polski) od 800 do 1.500 zł.

Jakie natomiast są koszty wykonania samej płyty? Ostateczna cena zależy od rodzaju stali użytej do zbrojenia oraz od grubości płyty. Standardowa płyty o grubości 20 cm, przy stabilnym i suchym podłożu, na budynek o powierzchni 100 m2 to koszt około 12.000 zł, przy zastosowaniu materiałów ze średniej półki cenowej oraz zatrudnieniu fachowej ekipy budowlanej.


 

Przeczytaj także: Koszty budowy domu – na co wydamy najwięcej?

 


W przypadku wilgotnych i grząskich gruntów trzeba zastosować grubszą płytę, która zapewni równomierne osiadanie budynku. Nie bez znaczenia będzie także ewentualne obniżenie poziomu wody gruntowej. Taka płyta ma grubość 30 cm, budowana jest na podłożu tzw. wysadzinowym (grunt jest podatny na wypychanie ku górze w wyniku zamarzania wody gruntowej), a wówczas koszt takiego fundamentu wyniesie od 15.000 do nawet 22.000 zł, dla budynku o powierzchni 100 m2.

Firmy budowlane podają, że całkowity koszt płyty wraz z materiałami, projektem zamiennym, podejściami i przepustami instalacyjnymi, zależnie od powierzchni i regionu kraju, wynosi od 220 do 330 zł/m2. Ta cena nie obejmuje jednak prac ziemnych i materiału zasypowego, a za to trzeba doliczyć 30-40 zł/m2.

Ceny te są jedynie orientacyjne, dlatego przed podjęciem decyzji o wykonawcy płyty należy zawsze poszukać kilku firm, porównać ich ofertę, włącznie z gwarancjami i referencjami.

Ewa Grochowska

Źródła:

Grafika: 

 
Planergia poleca:
Autor artykułu:
planergia

Czym się zajmujemy? Łączymy z energią... Odnawialne źródła energii, energooszczędne budownictwo, termomodernizacja i skuteczna walka z niską emisją - u nas znajdziesz wszystko, co potrzbne aby sprawnie, bezpiecznie i efektywnie przeprowadzić i sfinansować swoją inwestycję. Planergia Informacje, Technologie i Finanse są dla Ciebie!

info@planergia.pl