Ustawy o OZE prawdopodobnie nie będzie w tym roku. Właściwie nie powinniśmy się dziwić. Cierpliwość za to stracił NFOŚiGW. Postanowił wspierać inwestorów i bez ustawy.
– Przyjęliśmy, że wprowadzam program „Prosument" nie czekając na ustawę o OZE. Oczywiście, potencjalni końcowi beneficjenci, czyli gospodarstwa domowe, mogą być zniechęcone, jeśli nie będzie systemu dopłat – przyznaje Małgorzata Skucha, prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Funduszowi zależy na popularyzacji energooszczędnych systemów grzewczych oraz mikroinstalacji energetycznych. Dlatego rozważane jest dofinansowanie gazowych kotłów kondensacyjnych, kogeneracji i trigeneracji.
Wsparciem mają być objęte także mikroinstalacje odnawialnych źródeł energii typu prosumenckiego do produkcji energii cieplnej i elektrycznej - kotły na biomasę, pompy ciepła, kolektory słoneczne, systemy fotowoltaiczne, małe elektrownie wiatrowe i wodne na istniejących stopniach wodnych.
– Chcielibyśmy zasygnalizować energetyczną niezależność i możliwość nie tylko magazynowania energii, ale też uniezależnienia się od producentów profesjonalnych, od dystrybutorów, tak, aby było możliwe rozwiązanie problemu z dostawami energii elektrycznej, bo niektóre obszary się z nim borykają – mówi Agencji Informacyjnej Newseria Małgorzata Skucha w czasie Forum Energia-Efekt-Środowisko, organizowanym przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Program „Prosument” obecnie jest konsultowany m.in. przez przedstawicieli rządu i przedsiębiorców. Do końca tego roku powinien zostać przyjęty.
(ewka)
Więcej: www.newseria.pl
Autor artykułu:
Planergia |
Planergia to zespół doświadczonych konsultantów i analityków posiadających duże doświadczenie w pozyskiwaniu finansowania ze środków pomocowych UE oraz opracowywaniu dokumentów strategicznych. Kilkaset projektów o wartości ponad 1,5 mld zł to nasza wizytówka.
Planergia to także dopracowane eko-kampanie, akcje edukacyjne i informacyjne, które planujemy, organizujemy, realizujemy i skutecznie promujemy.