Gdyby w Polsce udało się uruchomić dobry mechanizm wsparcia, w ciągu kilku lat pompy ciepła mogłyby być instalowane 10 razy częściej niż obecnie. Jednak nawet bez tego cieszą się one coraz większym zainteresowaniem.
Pompy ciepła już nie tylko ogrzewają budynek, ale mogą pełnić funkcje produkcji ciepłej wody użytkowej, chłodzenia, wentylacji z odzyskiem ciepła.
W 2011 roku w Polsce sprzedanych zostało około 10 000 pomp ciepła. To przede wszystkim pompy ciepła gruntowe i powietrzne do produkcji c.w.u.. Najczęściej były to urządzenia o mocy do 10 kW (w przypadku pomp gruntowych) oraz o mocy do 14 kW (w przypadku pomp powietrznych).
” |
Prognoza sprzedaży pomp ciepła w Polsce w latach 2012-2016 jest średnio optymistyczna. Szacuje się, że sprzedaż będzie na poziomie około 20 000 sztuk. Dynamiczny rozwój tej gałęzi OZE wciąż hamują wysokie koszty. |
Coraz większą popularnością, także w zachodniej Europie, cieszą się pompy na powietrze zewnętrzne. Wykorzystują niewątpliwie najtańsze i najłatwiejsze do pozyskania źródło ciepła.
Same urządzenia przeszły znaczne modyfikacje i ulepszenia, co powinno pomóc obalić slogan o małej wydajności tego typu urządzeń w związku z panującym w Polsce surowym klimatem.
W Polsce powietrzne pompy ciepła są znakomitą alternatywą dla pomp gruntowych, gdy działka jest mała i nie ma żadnej możliwości wykonania wymiennika gruntowego.
Głównym rynkiem powietrznych pomp ciepła jest rynek termomodernizacji, czyli przede wszystkim istniejące kotłownie opalane olejem bądź propanem-butanem.
Powietrzne pompy ciepła większości producentów mogą współpracować z innymi źródłami ciepła, takimi jak np. kotły elektryczne, olejowe, gazowe. Zastosowanie powietrznych pomp ciepła w takich przypadkach pozwala na redukcję kosztów ogrzewania nawet o około 60 proc..
W ostatnich trzech latach w Polsce zauważa się znaczny wzrost zainteresowania powietrznymi pompami ciepła, których główną funkcją jest produkcja c.w.u. przy wykorzystaniu ciepła zawartego w powietrzu wewnątrz budynku.
Jest to głównie spowodowane ich stosunkowo niską ceną, prostotą montażu i wygodą użytkowania. Urządzenia zapewniają produkcję ciepłej wody w przeciągu całego roku, niezależnie od tego czy świeci słońce i czy mamy kotłownię pełną opału i, co najważniejsze, trzykrotnie taniej w porównaniu do elektrycznych ogrzewaczy wody.
Wartościami dodanymi jest dodatkowy komfort wentylacji czy osuszania i chłodzenia pomieszczeń.
Technologia pomp ciepła to technologia przyszłości, która na rynku urządzeń grzewczych w największym stopniu ulega modyfikacjom i ciągle się rozwija. Z roku na rok obserwujemy wprowadzanie na polski rynek coraz to nowych urządzeń o coraz wyższej sprawności.
Efektem ulepszeń i innowacyjności w konstrukcji gruntowych pomp ciepła jest wzrost ich sprawności, w wyniku którego ten typ pomp ciepła osiąga obecnie COP powyżej 5 przy B0/W35, a co za tym idzie wzrost redukcji zużycia energii w budynku z 65 proc., o którym mówiło się pięć lat temu, aż do 80 proc. w chwili obecnej.
Tak wysokie współczynniki sprawności osiągnięte zostały m. in. dzięki badaniom nad czynnikami chłodniczymi, wprowadzeniu pomp obiegowych z modulowaną wydajnością (w klasie energooszczędności A), nowym materiałom izolacyjnym, czy nowej wysokowydajnej konstrukcji zbiorników ciepłej wody użytkowej.
Zmianie uległy wymiary pomp ciepła, które stają się coraz to bardziej kompaktowymi urządzeniami, zajmującymi mniej niż 0,5 m2 powierzchni w pomieszczeniu.
W ostatnim czasie producenci gruntowych pomp ciepła prześcigają się w automatyce, zwiększającej komfort użytkowania i serwisowania tego typu urządzeń.
Gdyby powietrzne pompy ciepła osiągnęły poziom sprawności porównywalny z pompami gruntowymi (zarówno dla ogrzewania, jak i produkcji c.w.u.), to właśnie ten rodzaj pomp ciepła byłby dominującą technologią. Tendencja wzrostu udziału powietrznych pomp ciepła w stosunku do pomp gruntowych jest już zauważalna w krajach zachodniej Europy (w tym w Niemczech i Czechach) i szacuje się, że również w Polsce udział powietrznych pomp ciepła wzrośnie do 70 proc. w 2020 r.
Szczegółowy raport dotyczący „Rozwoju pomp ciepła w Polsce” opracował Park Naukowo-Technologiczny Euro-Centrum.
Dokument zwraca uwagę m.in. na sposoby promowania technologii pomp ciepła poprzez specjalne taryfy energetyczne dedykowane dla tych urządzeń, stosowane w Niemczech, Szwecji, Szwajcarii, Austrii, czy Francji, a także różnego rodzaju formy dotacji czy ulg podatkowych, co skutkuje znaczną ilością pomp ciepła sprzedawanych w tych krajach i dużym udziałem pomp ciepła w rynku urządzeń grzewczych.
Właśnie takich mechanizmów, jak do tej pory w Polsce brakuje. Będą potrzebne, gdyż Polska jako kraj członkowski Unii Europejskiej zobowiązana jest do implementacji do prawodawstwa krajowego wymogów dyrektyw unijnych, miedzy innymi Dyrektywy 2009/28/WE (RES) z 23 kwietnia 2009 r.
Głównym celem wyżej wymienionej Dyrektywy jest doprowadzenie do wzrostu wykorzystania OZE w finalnym zużyciu energii do 15 proc. w 2020 r.
oprac. Krzysztof Turzański
Autor artykułu:
Planergia |
Planergia to zespół doświadczonych konsultantów i analityków posiadających duże doświadczenie w pozyskiwaniu finansowania ze środków pomocowych UE oraz opracowywaniu dokumentów strategicznych. Kilkaset projektów o wartości ponad 1,5 mld zł to nasza wizytówka.
Planergia to także dopracowane eko-kampanie, akcje edukacyjne i informacyjne, które planujemy, organizujemy, realizujemy i skutecznie promujemy.