Powstaje nowe miejsce dla innowacyjnych firm
Przewiń do artykułu
Menu

Zarówno ponad 100 firm zlokalizowanych w Parku Naukowo-Technologicznym Euro-Centrum, jak i przedsiębiorstwa innowacyjne spoza niego, będą mogły sprawdzić swoje wynalazki w powstającej właśnie hali montażowo-magazynowej, unikając w ten sposób wysokich kosztów związanych z produkcją prototypów.

 


W sąsiedztwie budynku pasywnego w Euro-Centrum, na przełomie roku zostanie oddana do użytku budowana właśnie hala montażowo-magazynowa z zapleczem socjalno-biurowym, będąca uzupełnieniem komplementarnej infrastruktury Parku, skierowanej do firm innowacyjnych i związanych z energooszczędnością.


- Chodzi o to, żeby przed komercjalizacją projektu czy wynalazku, np. jakiegoś urządzenia, móc go najpierw przetestować tutaj, na miejscu, nie ryzykując wydania dużych pieniędzy na uruchomienie produkcji czegoś, co może mieć jakieś wady lub wymagać dopracowania. – mówi Roman Trzaskalik, prezes Parku Naukowo-Technologicznego Euro-Centrum.


Na ponad 3.000 m2 powierzchni będzie można przetestować różnego rodzaju urządzenia, takie jak szafy sterownicze czy roboty, które potem zostaną wkomponowane w linie produkcyjne.


Sam budynek hali montażowo-magazynowej spełni najwyższe standardy energooszczędności. Od tego roku bowiem obowiązują w Polsce nowe, zgodne z prawem unijnym, standardy energetyczne dla nowopowstających budynków użyteczności publicznej. Mówią one, iż roczne zapotrzebowanie na energię pierwotną w takich obiektach nie może przekraczać 278 KWh (m2/rok). Wyjaśnijmy, iż energia pierwotna (EP) to nieodnawialna energia potrzebna do ogrzewania, wentylacji, chłodzenia, przygotowania ciepłej wody użytkowej i oświetlenia wbudowanego.


Tymczasem hala w Parku osiągnie wskaźnik 137 kWh (m2/rok), a więc o połowę niższy od granicznego, co sytuuje ją w gronie najbardziej energooszczędnych budynków w Polsce. Temperatura w hali, zarówno w zimie, jak i w lecie, będzie miała stały poziom 24 st. C, a ogrzewanie budynku wspomoże powietrzna pompa ciepła.


- Budynek będzie także otwarty dla firm z sektora energii odnawialnej (OZE), bowiem cały profil Euro-Centrum skierowany jest na energooszczędność i efektywne zarządzanie energią, tak więc ta branża jest u nas szczególnie mile widziana. – dodaje prezes Trzaskalik.


Budowa hali montażowo-magazynowej jest kolejnym elementem projektu „Utworzenie Parku Naukowo-Technologicznego Euro-Centrum”, który współfinansowany jest ze środków unijnych Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.

 
Planergia poleca:
Autor artykułu:
Planergia

Planergia to zespół doświadczonych konsultantów i analityków posiadających duże doświadczenie w pozyskiwaniu finansowania ze środków pomocowych UE oraz opracowywaniu dokumentów strategicznych. Kilkaset projektów o wartości ponad 1,5 mld zł to nasza wizytówka.

Planergia to także dopracowane eko-kampanie, akcje edukacyjne i informacyjne, które planujemy, organizujemy, realizujemy i skutecznie promujemy.

info@planergia.pl