Prąd z wulkanu?
Przewiń do artykułu
Menu

Badania nad nową technologią firmy AltaRock mogą zrewolucjonizować koszty inwestycji związanych z zaawansowaną geotermią, czyli produkcją prądu elektrycznego przy wykorzystaniu energii z wnętrza Ziemi.


Na północno-zachodnich zboczach wulkanu Newberry firma AltaRock, wspomagana funduszami z prywatnych funduszy wysokiego ryzyka oraz przez federalny Departament Energii Stanów Zjednoczonych, rozpoczęła wtłaczanie wody na głębokość 3 km.


Zabieg ma na celu poszerzenie istniejących już spękań w skałach oraz stworzenie podziemnego rezerwuaru ciepła poprzez gromadzenie się wody w tychże szczelinach. Temperatura na tym poziomie sięga 300-400 °C.


W następnym etapie zostaną wywiercone otwory, którymi na powierzchnię popłynie skumulowana gorąca para. Wtedy dopiero okaże się, czy teoretyczne wyliczenia dotyczące ilości pozyskanej energii pokrywają się z rzeczywistością. Z przeprowadzonych symulacji wynika, że wulkan mógłby zasilić elektrownie o mocy kilkuset megawatów.


Celem AltaRock jest udowodnienie, że jej nowatorska technologia obniży koszty inwestycji związanych z zaawansowaną geotermią. Biały Dom zamówił u naukowców raport, który potwierdza, że realne jest wybudowanie w przeciągu 25 lat sieci geotermalnych elektrowni o łącznej mocy 100 GW pod warunkiem, iż koszty pozyskiwania energii spadną do poziomu zakładanego przez AltaRock.


Czytaj także:
Energia elektryczna z wulkanu?

 

(ewka)

 
Planergia poleca:
Autor artykułu:
Planergia

Planergia to zespół doświadczonych konsultantów i analityków posiadających duże doświadczenie w pozyskiwaniu finansowania ze środków pomocowych UE oraz opracowywaniu dokumentów strategicznych. Kilkaset projektów o wartości ponad 1,5 mld zł to nasza wizytówka.

Planergia to także dopracowane eko-kampanie, akcje edukacyjne i informacyjne, które planujemy, organizujemy, realizujemy i skutecznie promujemy.

info@planergia.pl