Premiera nowych narzędzi PORT PC
Przewiń do artykułu
Menu

Jesień w Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła przebiega pod znakiem nowości, jeszcze w tym roku na rynku pojawią się nowe publikacje oraz zestaw programów obliczeniowych PORT PC.

 

Stowarzyszenie od początku działalności koncentruje się na zapewnianiu odpowiednich warunków do rozwoju technologii pomp ciepła w Polsce. Po pięciu latach wytyczne PORT PC cieszą się sporym zainteresowaniem wśród projektantów i instalatorów instalacji z pompami ciepła. Dotychczasowy dorobek Organizacji to przede wszystkim sześć części Wytycznych Projektowania Wykonania i Odbioru Instalacji z pompami ciepła oraz szereg poradników. Niebawem w ręce czytelników trafią kolejne pozycje.

 

Jakie nowości czekają nas jeszcze w tym roku?

Współpraca PORT PC z niemieckim stowarzyszeniem pomp ciepła BundesverbandWärmepumpe (BWP) e.V. zaowocowała serią poradników, które zaadaptowane są do polskich warunków. Do tegorocznych nowości zaliczyć należy:

 

•    „Poradnik – Układy hydrauliczne z pompami ciepła”

Poradnik ten ma służyć jako pomoc przy tworzeniu koncepcji systemów. Umożliwia użytkownikowi projektowanie i budowę  efektywnych pod względem hydraulicznym systemów pomp ciepła. W przewodniku znajdują się wskazówki do orientacyjnego wymiarowania podstawowych elementów składowych w poszczególnych układach hydraulicznych.

 

•    „Poradnik – Ograniczanie hałasu w instalacjach z pompami ciepła”

Poradnik w tematyce akustyki, który ma służyć wszystkim osobom działającym w obszarze projektowania, wykonania i serwisowania instalacji z pompami ciepła. Zawartość broszury może przyczynić się do lepszego zrozumienia wpływu wielu parametrów na hałas. W rezultacie już w fazie prac projektowych opracowanie powinno umożliwić identyfikację problemów akustycznych i zapobieganie im poprzez odpowiednie przedsięwzięcia.

 

•    „Poradnik do przygotowania ciepłej wody użytkowej”

Pozycja ta posłuży wszystkim osobom działającym w obszarze projektowania wykonania i użytkowania instalacji z pompami ciepła jako poradnik w tematyce podgrzewania wody użytkowej. Broszura w krótkiej i zrozumiałej formie zawiera wszystkie ważne zagadnienia i problemy, na które należy zwrócić uwagę.

 

Ponadto w ramach działań komisji ds. współpracy z projektantami i architektami PORT PC powstał informator „Dom z pompą ciepła”, który w przystępny sposób pokazuje zalety stosowania tych urządzeń. Czytelnik znajdzie w nim podstawowe informacje począwszy od zasady działania pomp ciepła poprzez porównanie z innymi technologiami grzewczymi, przykłady dobrych praktyk, kończąc na podstawowych informacjach w zakresie standardów jakościowych pomp ciepła.

 

nowe publikacje PORT PC

rys. 1: Nowe publikacje PORT PC

 

Zestaw programów obliczeniowych PORT PC

Już w listopadzie w regularnej sprzedaży dostępny będzie również zestaw programów obliczeniowych PORT PC wraz z instrukcjami. Zestaw narzędzi PORTPC zawiera 26 różnych arkuszy kalkulacyjnych, uławiających dobór i projektowanie instalacji z pompami ciepła i m. in. analizy kosztów dla różnych technologii pomp ciepła, narzędzia do analizy danych klimatycznych i wyliczeń udziału energii przekazywanej przez pompy ciepła, dobór średnic rur, naczyń przeponowych, buforów, zasobników ciepłej wody, średnic i oporów hydraulicznych dolnego źródła ciepła, przypływów hydraulicznych dla równoważenia hydraulicznego i wiele innych.

 

programy obliczeniowe PORT PC

rys. 2: Przykładowy program obliczeniowy PORT PC

 

Powyższe publikacje będą miały oficjalną premierę podczas V Jubileuszowego Kongresu PORT PC „Najlepsze praktyki w likwidacji niskiej emisji” który odbędzie się już 20 października podczas Międzynarodowych Targów Energii Odnawialnej i Efektywności Energetycznej Renexpo 2016 w Centrum Konferencyjnym EXPO XXI w Warszawie. Ponadto uczestnicy konferencji otrzymają również „Podręcznik dobrych praktyk w zakresie doboru i wykorzystania odnawialnych źródeł energii oraz likwidacji niskiej emisji” autorstwa V-ce prezesa zarządu PORT PC dr inż. Adolfa Mirowskiego.

 

Zachęcamy do udziału w V Kongresie PORT PC, szczegóły dotyczące programu i rejestracji znajdziecie Państwo na stronie internetowej portpc.pl/kongres.

 

PORT PC

 
Planergia poleca:
Autor artykułu:
Planergia

Planergia to zespół doświadczonych konsultantów i analityków posiadających duże doświadczenie w pozyskiwaniu finansowania ze środków pomocowych UE oraz opracowywaniu dokumentów strategicznych. Kilkaset projektów o wartości ponad 1,5 mld zł to nasza wizytówka.

Planergia to także dopracowane eko-kampanie, akcje edukacyjne i informacyjne, które planujemy, organizujemy, realizujemy i skutecznie promujemy.

info@planergia.pl