Ostatniego grudnia 2013 roku projekt ustawy o OZE został przekazany przez ministra gospodarki do Kancelarii Prezesa Rady Ministrem z prośbą o pilne rozpatrzenie. Minister gospodarki przewiduje, że ustawa może wejść w życie z początkiem 2015 roku.
Uwagi do raportu, zgłoszone w grudniowym projekcie, dotyczą m.in. zmian w formalnościach dotyczących mikroinstalacji, obowiązku zakupu ciepła wytworzonego w instalacji, gwarancji utrzymania opłaty zastępczej na stałym poziomie, mechanizmu aukcyjnego, systemu kolorowych certyfikatów oraz sposobu wyznaczania cen referencyjnych.
Według Kamila Jankielewicza, radcy prawnego kancelarii Allen & Overy, do najważniejszych zmian należą m.in. okres obowiązywania nowego systemu wparcia OZE oraz definicja dedykowana instalacji współspalania, która teraz ma obejmować jedynie jednostki wybudowane do 30 czerwca 2014 r., posiadające oddzielne linie technologiczne, na których przerabiana i transportowana jest biomasa oraz paliwa kopalne.
Jak podkreśla Minister Gospodarki, zadaniem projektu jest wypełnienie zobowiązań polityki klimatycznej UE w zakresie udziału OZE w produkcji energii. Celem jest ograniczenie kosztów wsparcia tych źródeł. Według założeń ustawa ma wejść w życie na początku 2015 r.
KŁ
Autor artykułu:
Planergia |
Planergia to zespół doświadczonych konsultantów i analityków posiadających duże doświadczenie w pozyskiwaniu finansowania ze środków pomocowych UE oraz opracowywaniu dokumentów strategicznych. Kilkaset projektów o wartości ponad 1,5 mld zł to nasza wizytówka.
Planergia to także dopracowane eko-kampanie, akcje edukacyjne i informacyjne, które planujemy, organizujemy, realizujemy i skutecznie promujemy.