Program Prosument, którego myślą przewodnią jest promocja nowych technologii OZE oraz wspieranie i łączenie idei proekologicznych z rachunkiem ekonomicznym, cieszy się stale rosnącym zainteresowaniem potencjalnych beneficjentów - informuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Niestety, to zainteresowanie nadal jest niewielkie.
” |
|
Aktualnie podpisano siedem umów z: WFOŚiGW we Wrocławiu, WFOŚiGW w Szczecinie, WFOŚiGW w Krakowie, WFOŚiGW w Gdańsku, WFOŚiGW w Olsztynie, WFOŚiGW w Rzeszowie i WFOŚiGW w Toruniu.
- Do końca roku wpłynęły wnioski z 17 gmin, z czego dwie zrezygnowały w trakcie oceny. Wnioski z pozostałych 15 gmin na łączną kwotę 48,7 mln zł znajdują się obecnie na różnych etapach oceny. Podpisanie pierwszych umów spodziewane jest w styczniu 2015 r.
Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe na razie zbierają informacje dotyczące programu i wkrótce powinny pojawić się plany konkretnych przedsięwzięć. NFOŚiGW liczy na to, że wzrost zainteresowania spowoduje również uruchomienie trzeciej, bankowej ścieżki.
WFOŚie gdzie już można składać wnioski:
WFOŚiGW w Szczecinie
Beneficjenci: osoby fizyczne, wspólnoty mieszkaniowe, spółdzielnie mieszkaniowe. Termin składania wniosku – do 30 listopada 2015r. lub do wyczerpania puli środków przeznaczonych na realizację programu.
WFOŚiGW w Krakowie
Beneficjenci: spółdzielnie oraz wspólnoty mieszkaniowe. Termin składania wniosku – do 23 lutego 2015 r. do godziny 15:30
WFOŚiGW w Gdańsku
Beneficjenci: wspólnoty mieszkaniowe zarządzające budynkami mieszkalnymi wielorodzinnymi, spółdzielnie mieszkaniowe zarządzające budynkami mieszkalnymi wielorodzinnymi Termin składania wniosku - Nabór wniosków ma charakter ciągły i będzie trwać nie dłużej niż do końca roku 2015 lub do momentu wydania komunikatu o zamknięciu naboru.
WFOŚiGW w Olsztynie
Beneficjenci: osoby fizyczne posiadające prawo do dysponowania budynkiem mieszkalnym jednorodzinnym, albo prawo do dysponowania budynkiem mieszkalnym jednorodzinnym w budowie; wspólnoty mieszkaniowe zarządzające budynkami mieszkalnymi wielorodzinnymi; spółdzielnie mieszkaniowe Termin składania wniosku: Nabór w konkursie ma charakter ciągły i trwa od dnia ogłoszenia do 31.12.2015r. lub do wyczerpania alokacji.
Warto pamiętać, że każda z proponowanych przez NFOŚiGW ścieżek dostępu do programu ma swoje wady i zalety.
Przy skorzystaniu z pośrednictwa samorządów istotne dla zainteresowanego jest przerzucenie organizacji całego procesu formalnego na gminę oraz brak podatku dochodowego. Jednocześnie jednak końcowy beneficjent pozbawiony jest wpływu na ostateczny wybór wykonawcy instalacji.
Słabym punktem tej opcji jest także ciągle stosunkowo mała aktywność gmin.
Decydując się na pomoc WFOŚiGW, które przystąpiły do programu, beneficjent zachowuje możliwość indywidualnego składania wniosku oraz wyboru instalacji i wykonawcy, przy jednoczesnych niskich kosztach pożyczki.
Niestety, ta forma dofinansowania jest dostępna jedynie w wybranych funduszach i to one ustalają ostateczne warunki udzielania wsparcia, z uwzględnieniem zasad programu.
Osoby fizyczne korzystające z tej drogi muszą liczyć się także ze stosunkowo niewielkim doświadczeniem tych instytucji w zakresie obsługi inwestorów indywidualnych.
Najmocniejszą stroną trzeciej ścieżki, która zostanie uruchomiona po wprowadzeniu planowanej zmiany w ustawie Prawo ochrony środowiska, jest bez wątpienia powszechna dostępność placówek bankowych w Polsce, umożliwiająca wszystkim zainteresowanym bezproblemowe przystąpienie do programu w dowolnym momencie.
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ogłasza nabór wniosków dla banków zainteresowanych współpracą z NFOŚiGW w realizacji programu „Prosument - linia dofinansowania z przeznaczeniem na zakup i montaż mikroinstalacji odnawialnych źródeł energii poprzez banki” Szczegółowe informacje dostępne tutaj
Największy problem to jednak rozpoznawalność programu i samego słowa prosument. Z sondy przeprowadzonej przez nas wynika, że przeciętny Kowalski nie ma pojęcia, co to takiego.
- Realizowanych jest pięć projektów edukacyjno-promocyjnych dotyczących energetyki prosumeckiej, na które przeznaczyliśmy ponad 2 mln złotych w formie dotacji. Projekty te służą rozwojowi świadomości korzyści ekologicznych i ekonomicznych płynących ze stosowania technologii przydomowych odnawialnych źródeł energii.
- Potencjalni prosumenci pozyskają w ten sposób wiedzę niezbędną do podjęcia właściwej decyzji w zakresie: doboru technologii mikroinstalacji, określenia wymaganych parametrów technicznych, kalkulacji kosztów i oceny efektywności ekonomicznej, co pozwoli im na podjęcie świadomej decyzji inwestycyjnej i lepsze nadzorowanie wykonawcy, a także ułatwi przejście ścieżki formalnej, związanej np. z podłączeniem instalacji do sieci.
- Działania informacyjno-edukacyjne uwzględniają również możliwości pozyskania wsparcia finansowego, w tym ze środków NFOŚiGW w ramach programu „Prosument”, w szczególności dla samorządów, właścicieli domów jednorodzinnych, wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych - mówi Witold Maziarz, rzecznik NFOŚiGW.
W ostatnim kwartale 2014 były organizowanie konferencje, szkolenia, konkursy, kampanie medialne, tematyczne publikacje i internetowe narzędzia pomagające potencjalnym prosumentom m.in. w doborze odpowiedniej instalacji.
Komplet informacji dotyczących programu Prosument znajdziecie Państwo także na naszym portalu.
Krzysztof Turzański
Autor artykułu:
Planergia |
Planergia to zespół doświadczonych konsultantów i analityków posiadających duże doświadczenie w pozyskiwaniu finansowania ze środków pomocowych UE oraz opracowywaniu dokumentów strategicznych. Kilkaset projektów o wartości ponad 1,5 mld zł to nasza wizytówka.
Planergia to także dopracowane eko-kampanie, akcje edukacyjne i informacyjne, które planujemy, organizujemy, realizujemy i skutecznie promujemy.