Przegląd najważniejszych materiałów i artykułów poświęconym szeroko rozumianej energooszczędności, opublikowanych w prasie specjalistycznej i na portalach branżowych.
W Holandii powstanie największy w Europie kompleks, którego głównym celem będzie integracja energii produkowanej ma farmach fotowoltaicznych i wiatrowych, a następnie konwertowanie jej w łatwiejszą do magazynowania i transportowania formę energii.
Według przedstawicieli projektu, którego beneficjentami są m. in. koncerny gazowe Gasun, Torrgas, Stedin, przyniesie on możliwość magazynowania nadwyżek energii z OZE oraz umożliwi wykorzystanie jej w późniejszym terminie. Podobne instalacje są już w Niemczech, jednak ta powstająca w Holandii będzie największą w całej Europie.
Główną zasadą działania kompleksu ma być wykorzystanie technologii zwiększających jego efektywność energetyczną. Będzie to np. elektroliza wody, której produkty zostaną wykorzystane w dalszych etapach: wodór w przemyśle chemicznym, a tlen w instalacjach produkujących biogaz i bioLPG. Znajdą one zastosowanie w gospodarstwach domowych i logistyce.
Inwestycja ma pochłonąć miliardy euro, jednak zanim rozpoczną się prace w terenie, konieczne jest uzyskanie wszelkich niezbędnych pozwoleń.
17 kwietnia 2014 roku w wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Białymstoku ogłoszono wyrok w sprawie ważności uchwały Rady Gminy Krasnopol.
W rzeczonej uchwale radni gminy postulowali, aby odległość turbin wiatrowych od zabudowań mieszkalnych wynosiła 2 000 metrów. Propozycję zakwestionowały firmy: Eko Energia Józef Pawlikowski Bulcyk i Wspólnicy, Gamesa Energia Polska oraz Polska Izba Gospodarcza Energii Odnawialnej (PIGEO).
Po wysłuchaniu stron, Sąd Administracyjny w Białymstoku wydał wyrok uchylający uchwałę Rady Gminy Krasnopol uznając (podobnie jak w przypadku analogicznej rozprawy), iż tego typu regulacje nie mają charakteru prawa miejscowego i rażąco naruszają prawa nabyte właścicieli działek rolnych oraz inwestorów.
W roku 2013 łączny potencjał farm wiatrowych oddanych do użytku w USA był aż o 92 proc. niższy niż analogicznie w 2012. To efekt wygaśnięcia ulg podatkowych dla inwestorów z branży wiatrowej, obowiązujących w ramach tzw. production tax credit (PTC).
Dofinansowania PTC, które wygasły z końcem 2012 roku, amerykański rząd wprowadził w celu napędzenia inwestycji w gospodarce USA po rozpoczęciu się kryzysu finansowego i chociaż w ostatniej chwili (w styczniu 2013) podjęto decyzję o ich przedłużeniu, niestety, było już za późno. Dlaczego? Ponieważ branża wiatrowa charakteryzuje się długim procesem inwestycyjnym, co uniemożliwiło szybkie wznowienie oddawania do użytku nowych elektrowni wiatrowych.
Według informacji podanych przez EWEA, pod koniec 2013 r. w fazie budowy było ponad 100 projektów, dlatego istnieje nadzieja, że przełoży się to na większą liczbę nowych farm wiatrowych oddawanych do użytku w tym roku.
Pod koniec 2013 r. w USA energia wyprodukowana przez elektrownie wiatrowe wystarczała do zaspokojenia potrzeb około 15,5 mln amerykańskich gospodarstw domowych.
KŁ
Autor artykułu:
Planergia |
Planergia to zespół doświadczonych konsultantów i analityków posiadających duże doświadczenie w pozyskiwaniu finansowania ze środków pomocowych UE oraz opracowywaniu dokumentów strategicznych. Kilkaset projektów o wartości ponad 1,5 mld zł to nasza wizytówka.
Planergia to także dopracowane eko-kampanie, akcje edukacyjne i informacyjne, które planujemy, organizujemy, realizujemy i skutecznie promujemy.