Przegląd najważniejszych materiałów i artykułów poświęconym szeroko rozumianej energooszczędności, opublikowanych w prasie specjalistycznej i na portalach branżowych.
Studio architektoniczne Decode Urbanism Office Z Chin przedstawiło projekt drapacza chmur, wyposażonego we własną elektrownię. Składają się na nią tysiące mikroturbin wiatrowych zainstalowanych na fasadzie budynku, a wyprodukowana przez nie energia wystarczy na całkowite pokrycie jego potrzeb energetycznych.
Inspiracją do tego typu realizacji jest kwiat śliwki – narodowa roślina Chin i Tajwanu. W fasadę budynku wmontowane zostaną makrogeneratory wiatrowe w kształcie diamentów, co oprócz niesamowitego efektu wizualnego, zapewni drapaczowi chmur energetyczną niezależność.
Co więcej, turbiny będą wyposażone w system „wyczuwania” wiatru, dzięki czemu automatycznie będą ustawiać się w pozycji odpowiedniej względem jego kierunku i prędkości.
To nie koniec. Dodatkowym atutem „wiatrowych diamentów” będą specjalnie zamontowane urządzenia LED, emitujące światło o kolorze i natężeniu zależnym od pory roku, warunków wietrznych oraz panującej na zewnątrz temperatury.
Cały kompleks wieżowca będzie składał się z pomieszczeń przemysłowych, sklepów, muzeów oraz wystaw sztuki współczesnej.
Wzrost popytu na pellet drzewny przekłada się na dynamiczny rozwój polskiego rynku w tym zakresie. Według Europejskiego Stowarzyszenia Biomasy, Polska jest już siódmym producentem pelletu w Europie.
Choć liczba producentów w Polsce dotychczas była nieduża, to odkąd popyt na pellet wzrósł, co rusz pojawiają się nowi. Eksperci ostrzegają przed nieuczciwymi firmami oraz przypominają, że przed zakupem należy dokładnie zbadać pochodzenie produktu.
W naszym kraju nie brakuje firm bezprawnie wykorzystujących renomę znanych marek stosujących restrykcyjne europejskie normy. Dokonuje się to najczęściej poprzez plagiat, kopiowanie opakowań, tworzenie podobnych nazw, a nawet kopiowanie całych idei marek - od logotypów, po zawartości stron internetowych.
Certyfikatem ENPlus A1, który podkreśla wysoką jakość produktu oraz uwzględnia kryteria zróżnicowanego rozwoju i bezpieczeństwa dostaw, może pochwalić się zielonogórska firma Stelmet. Ich nowoczesne i ekologiczne paliwo cieszy się największym uznaniem wśród wymagających odbiorców, wykorzystujących pellet zarówno w domach, jak i prowadzonych przez siebie placówkach publicznych.
Oto porady, które pomogą uniknąć zakupu podróbki:
* Napisy na workach powinny być spójne z tym, co widzi klient na stronie producenta odznaczonego normą jakości. Należy uważać na pisownie, a także jakość worka, w którym sprzedawany jest pellet.
* Należy unikać produktu nazwanego podobnie do bazowego, dla upewnienia się, czy kupujemy oryginalny pellet, warto sprawdzić NIP i pełną nazwę firmy.
* Na każdym worku pelletu LAVA i OLIMP powinien znajdować się nadrukowany kod produkcyjny w formie cyfrowej.
* Certyfikowany pellet jest sprzedawany wyłącznie w workach markowych, firma nie prowadzi sprzedaży w opakowaniach niemiarowych, BigBagach czy luzem.
KŁ
Autor artykułu:
Planergia |
Planergia to zespół doświadczonych konsultantów i analityków posiadających duże doświadczenie w pozyskiwaniu finansowania ze środków pomocowych UE oraz opracowywaniu dokumentów strategicznych. Kilkaset projektów o wartości ponad 1,5 mld zł to nasza wizytówka.
Planergia to także dopracowane eko-kampanie, akcje edukacyjne i informacyjne, które planujemy, organizujemy, realizujemy i skutecznie promujemy.