Przegląd najważniejszych materiałów i artykułów poświęconym szeroko rozumianej energooszczędności opublikowanych w prasie specjalistycznej i na portalach branżowych.
Pod koniec marca 2014, gdy zbliżał się ostateczny termin składania rozliczeń z realizacji obowiązku sprzedaży energii z OZE za 2013 rok, w Rejestrze Świadectw Pochodzenia prowadzonym przez TGE pozostały zielone certyfikaty opiewające na 3,9 TWh. Według danych z 13 kwietnia br., pomimo sporych umorzeń, liczba ta wzrosła do 5 TWh.
Nieco ponad rok temu giełdowy rynek zielonych certyfikatów znajdował się w dość nieciekawej sytuacji. W pierwszej dekadzie kwietnia 2013 ceny oscylowały na poziomie 120 zł/MWh. Obecnie są one znacznie wyższe.
Według danych opublikowanych przez TGE, w ciągu ostatnich czterech sesji indeks OZEX A (transakcje sesyjne) wzrósł ze 181,4 zł/MWh (8 kwietnia br.) do 189,81 zł/MWh (17 kwietnia br.). Indeks OZEX A TP (transakcje pozasesyjne) był natomiast lekko niestabilny. 8 kwietnia 2014 r. wynosił 209,74 zł/MWh, nieco później ponad 212 zł/MWh, by następnie spaść do około 206 zł/MWh i znów wzrosnąć osiągając 17 kwietnia poziom 214,42 zł/MWh.
Ze względu na niewdrożenie w Polsce dyrektywy o OZE w wymaganym terminie, Komisja Europejska wniosła skargę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Minister gospodarki w najbliższym czasie ma przekazać Komisji Europejskiej wniosek o wycofanie tej skargi.
Dyrektor departamentu OZE w MG Janusz Pilitowski wyjaśnił, że przesłanką do złożenia wniosku będzie stan legislacji wypełniający już przepisy rzeczonej dyrektywy. Zapewnia także, że wszelkie działania w niej wymagane zostały przeprowadzone.
Pilitowski zaznaczył także, że pozew KE nie dotyczył ogólnej niezgodności polskiego prawa z treścią dyrektywy . Chodziło natomiast o nieprzyjęcie części obligatoryjnych przepisów. Komisja wnioskowała o 133 tys. euro kary dziennie od dnia wydania wyroku.
KŁ
Autor artykułu:
Planergia |
Planergia to zespół doświadczonych konsultantów i analityków posiadających duże doświadczenie w pozyskiwaniu finansowania ze środków pomocowych UE oraz opracowywaniu dokumentów strategicznych. Kilkaset projektów o wartości ponad 1,5 mld zł to nasza wizytówka.
Planergia to także dopracowane eko-kampanie, akcje edukacyjne i informacyjne, które planujemy, organizujemy, realizujemy i skutecznie promujemy.