Przegląd najważniejszych materiałów i artykułów poświęconym szeroko rozumianej energooszczędności, opublikowanych w prasie specjalistycznej i na portalach branżowych.
Holandia najwyraźniej nie zamierza przestać zaskakiwać nas innowacyjnymi projektami w zakresie OZE (i nie tylko). Tym razem celem holenderskich specjalistów jest ulepszenie autostrad.
Podstawą opracowywanych udoskonaleń mają być odnawialne źródła energii. Pomysłów jest kilka, a przyglądając się im nie sposób pozbyć się myśli: „dlaczego sam na to nie wpadłem?”.
Obecnie, na 500-metrowym odcinku drogi pod Nijmegen, testowane jest pokrycie linii bocznych oraz oddzielających pasy jezdni farbą fotoluminescencyjną – tak, aby emitując „zebrane” za dnia światło, nocą były lepiej widoczne.
Kolejne nietypowe rozwiązanie to poziome znaki na autostradach. Byłyby one podświetlane w momencie, gdy temperatura spadnie poniżej 0 stopni Celsjusza – tak, aby kierowcy wiedzieli, że istnieje ryzyko oblodzenia nawierzchni.
To nie wszystko! Rozważany jest również system podświetlania drogi w momencie przejazdu samochodu, a także montaż specjalnych pasów ruchu umożliwiających indukcyjne ładowanie pojazdów elektrycznych!
Według informacji przekazanych przez spółkę PGE Obrót, największym odbiorcą odnawialnej energii są browary Grupy Żywiec. Obecnie 83% energii wykorzystywanej przez grupę stanowi ta pochodząca z OZE.
- Chcemy wspólnie z PGE Obrót doprowadzić do całkowitego przejścia w naszej produkcji na energię odnawialną jeszcze w tym roku. Dzięki temu 100 proc. energii elektrycznej wykorzystywanej przez 5 browarów Grupy Żywiec będzie pochodziło ze źródeł odnawialnych - deklaruje Jarosław Gryka, który w Grupie Żywiec zajmuje się zakupem energii.
Rocznie Grupa zużywa 70 GWh energii elektrycznej – czyli tyle, co niemal stutysięczne miasto - z czego aż 92% wykorzystywane jest w procesie produkcji. Do wyprodukowania 1 litra piwa Grupa Żywiec potrzebuje średnio 0,0610 kWh energii, czyli tyle, ile lodówka klasy A++ zużywa przez dwie godziny.
Najmniej, bo zaledwie 0,0560 kWh (do wyprodukowania litra chmielowego napoju) potrzebuje Browar w Elblągu, w którym produkowane jest m.in. piwo regionalne Specjal. Dzięki temu elbląski browar trafił do elity najbardziej ekologicznych browarów świata.
W nowym okresie programowania UE na rozwój gospodarki niskoemisyjnej przeznaczone zostanie ponad 9 miliardów euro. Fundusze będą dostępne głównie w Programie Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, a także w programach regionalnych (RPO).
Jak mówi Wiceminister Infrastruktury i Rozwoju, Marceli Niezgoda, podejmowane działania spowodują, że wzrośnie produkcja oraz wykorzystanie energii z OZE, a emisja CO2 zostanie zredukowana. Poprawie ulegnie bilans energetyczny poszczególnych województw.
Na wsparcie będą mogły liczyć m.in. przedsięwzięcia związane z wytwarzaniem energii ze źródeł odnawialnych oraz z budową sieci umożliwiających przyłączenia jednostek OZE do Krajowego Systemu Elektroenergetycznego, a na poziomie regionalnym - inwestycje obejmujące budowę instalacji do produkcji biokomponentów i biopaliw.
Wiceminister przypomina, że w latach 2014-2020 rozszerzony zostanie katalog obszarów, w których będzie można stosować instrumenty finansowe.
- W przyszłych programach operacyjnych istnieje możliwość wykorzystania zwrotnych form finansowania inwestycji na szerszą skalę, także w zakresie efektywności energetycznej i OZE – zapowiada.
KŁ
Autor artykułu:
Planergia |
Planergia to zespół doświadczonych konsultantów i analityków posiadających duże doświadczenie w pozyskiwaniu finansowania ze środków pomocowych UE oraz opracowywaniu dokumentów strategicznych. Kilkaset projektów o wartości ponad 1,5 mld zł to nasza wizytówka.
Planergia to także dopracowane eko-kampanie, akcje edukacyjne i informacyjne, które planujemy, organizujemy, realizujemy i skutecznie promujemy.