Przegląd najważniejszych materiałów i artykułów poświęconym szeroko rozumianej energooszczędności opublikowanych w prasie specjalistycznej i na portalach branżowych.
W ostatnich miesiącach wzrosła liczba gospodarstw domowych, które zmieniły sprzedawcę energii.
Według danych Urzędu Regulacji Energetyki, liczba gospodarstw domowych w grupie taryfowej G, które zdecydowały się na zmianę sprzedawcy energii, wzrosła we wrześniu 2013 roku o 1428 w stosunku do poprzedniego miesiąca.
Wśród odbiorców przemysłowych z grupy taryfowej A, B i C liczba ta zwiększyła się z 1500 w sierpniu do 1813 we wrześniu.
Sprzedawcy najczęściej byli zmieniani w styczniu i lutym, przy czym w przypadku odbiorców grupy G tendencja ta rośnie systematycznie od połowy roku, a u odbiorców przemysłowych utrzymuje się na stałym poziomie.
Rola budynków w redukcji emisji gazów cieplarnianych jest wciąż zbyt słabo powszechnie znana. A przecież budynki to około 40 proc. światowego zapotrzebowania na energię.
Przedstawiciele VELUX zwracali uwagę na ten problem podczas międzynarodowego forum World Climate Summit.
– Efektywność energetyczna budynków powinna być brana pod uwagę jako pierwsza, gdy szukamy skutecznych środków mających na celu ograniczenie emisji gazów cieplarnianych zarówno w wymiarze krajowym, jak i regionalnym – twierdzi Jørgen Tang-Jensen, prezes Grupy VELUX.
Według raportu Międzynarodowej Agencji Energetycznej, odpowiednie działania w sektorach przemysłu, budynków i transportu mogą pozwolić na zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych o 50 proc. w 2020 roku. VELUX podkreśla, że walka o zmianę klimatu to również walka o poprawę jakości życia ludzi.
Do rozmowy o zrównoważonym rozwoju w polskich miastach podczas World Climate Summit zostali zaproszeni m.in. przedstawiciele władz państwowych i architekci. Dyskusja miała na celu zwrócenie uwagi na potencjał budynków oraz uświadomienie korzyści, płynących z wprowadzenia w życie zasad zrównoważonego rozwoju.
Rozpoczęła się budowa energooszczędnego przedszkola w Siemianowicach Śląskich. Budynek dla stu przedszkolaków ma powstać w ciągu siedmiu dni roboczych.
Tak szybki termin realizacji jest możliwy, dzięki wykorzystaniu technologii prefabrykowanej. Pomysł zrodził się po tym, jak prywatne przedszkole w Siemianowicach Śląskich utraciło dotychczasowy lokal. Właściciele zdecydowali, że wzniosą własny budynek, w technologii energooszczędnej.
Zakupiono grunt i przygotowano projekt – konstrukcja prefabrykowana z drewnianym szkieletem na tradycyjnej płycie fundamentowej (o powierzchni 290 m2). Będzie to jeden z największych obiektów prefabrykowanych w Polsce.
Budynek będzie wyposażony m.in. w niskotemperaturowy system podłogowy i system wentylacji z odzyskiem ciepła. Przybliżony koszt całej inwestycji to 1 mln zł.
Niejeden, marząc o pięknym domu, boleśnie przekonał się, jak duży wpływ na sprawność prac i jakość użytkowania budynku ma wykonawca. Jakie są najczęstsze błędy wykonawcze?
Nawet najlepszy materiał i sprzęt nie pomogą, jeśli brakuje umiejętności, a błędy popełnione na etapie budowy mogą kosztować naprawdę wiele.
Do najczęstszych błędów w ścianach jednowarstwowych należą m.in. niedokładnie wypełnione spoiny przy murowaniu na zaprawie ciepłochronnej i ukruszone pustaki lub bloczki naprawione zwykłą zaprawą czy tynkiem.
Nierzadko można też spotkać się ze złym wypoziomowaniem pierwszej warstwy w ścianach murowanych na cienkie spoiny, złym ułożeniem izolacji wokół otworów okiennych. Wykonawcom zdarza się zostawić warstwę izolacyjną bez osłony przed warunkami atmosferycznymi czy używać niewłaściwych materiałów.
Lista błędów wykonawczych jest długa, a naprawianie szkód bywa czasem niemożliwe, dlatego warto poświęcić czas na znalezienie solidnej firmy, która oszczędzi nam zmartwień oraz dodatkowej pracy i kosztów.
Ruszyły rozmowy spółki Biomass Energy Project z indonezyjskim partnerem. Współpraca ma dotyczyć zakładania plantacji roślin energetycznych, a także sprzedaży sadzonek miskanta olbrzymiego.
Specjalnością BEP są sadzonki roślin energetycznych. Technologia wykorzystywana przez spółkę pozwala na zachowanie wysokiej siły kiełkowania. Obecnie uprawy skupiają się w rejonie Koronowa (woj. kujawsko-pomorskie).
Podjęta z Indonezją współpraca ma na celu rozszerzyć zakres działalności firmy, umożliwiając uprawę i sprzedaż sadzonek nie tylko na terenie Indonezji, ale w całej Azji Południowo-Wschodniej.
Autor artykułu:
Planergia |
Planergia to zespół doświadczonych konsultantów i analityków posiadających duże doświadczenie w pozyskiwaniu finansowania ze środków pomocowych UE oraz opracowywaniu dokumentów strategicznych. Kilkaset projektów o wartości ponad 1,5 mld zł to nasza wizytówka.
Planergia to także dopracowane eko-kampanie, akcje edukacyjne i informacyjne, które planujemy, organizujemy, realizujemy i skutecznie promujemy.