Przegląd prasy
Przewiń do artykułu
Menu

Przegląd najważniejszych materiałów i artykułów poświęconym szeroko rozumianej energooszczędności opublikowanych w prasie specjalistycznej i na portalach branżowych.

 

 

Ford napędzany słońcem


Ford C-max to nowy model samochodu, który napędza energia słoneczna. Według producentów, eksploatacja takiego samochodu przez jednego właściciela pomoże ograniczyć emisję CO2  o nawet 4 tony rocznie.


Model C-max Solar Energy to hybryda z silnikiem elektrycznym, zasilana akumulatorem. Plusem modelu jest to, że baterię ładować można zarówno przez panele słoneczne, jak i gniazdko elektryczne.


Decyzja Forda niemalże zbiegła się w czasie z dyskusją na temat szybszego i bardziej ekologicznego poruszania się w UE. Komisja Europejska zapowiada, że skłonna jest udzielić wsparcia finansowego i zapowiada inwestycje w badania i innowacje.

 

Czytaj więcej...

 

Biogaz i biomasa porzucone


PGE Energia Odnawialna i inne firmy rezygnują z wykorzystania biogazu i biomasy pomimo, iż uzyskały na nie dofinansowanie.


Pomimo, iż dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej miało pokryć 70 proc. inwestycji, firma Bioagra zaniechała realizacji projektu biorafinerii produkującej biometan i koncentraty nawozów. Porzuciła także swój drugi projekt - inwestycję w odnawialne źródła energii – elektrociepłowni na biomasę rolniczą.


- Niejasne przepisy, niepewność co do przyszłości i ceny zielonych certyfikatów, brak długofalowej polityki w stosunku do odnawialnych źródeł energii - to były główne powody naszej rezygnacji z obydwu projektów - wyjaśnia członek spółki, Elżbieta Siedzina.


Podobne decyzje podejmują także inne firmy. W lipcu 2011 roku, w trzecim konkursie „OZE i Kogeneracja” Fundusz przyznał dofinansowanie dla 65 projektów inwestycyjnych, ale część z inwestorów rozmyśliła się. Tym razem rezygnację złożyło 8 podmiotów, ale podobne sytuacje miały już miejsce – w pierwszym konkursie rezygnację złożyło 15, a w drugim 17 podmiotów.

 

Czytaj więcej...

 

Energia z OZE pomoże w rozwoju wsi?


Mając na uwadze dobroczynny wpływ, jaki na polską wieś mogą mieć odnawialne źródła energii, Fundacja Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej we współpracy ze Stowarzyszeniem na Rzecz Efektywności - ETA utworzyła raport „Program Gospodarki Niskoemisyjnej na terenach wiejskich”.


Przeanalizowano m.in. stan polskich sieci dystrybucyjnych, aby określić możliwości stwarzane przez wykorzystanie odnawialnych źródeł energii dla poprawy sytuacji w zakresie zaopatrzenia w energię polskiej wsi.


W raporcie poruszono kwestię potrzeby tworzenia warunków do powstawania spółdzielni energetycznych oraz tego, jakie szanse niesie za sobą wykorzystanie mikroinstalacji OZE w gospodarstwach rolnych i domowych.


Budowa inteligentnych sieci energetycznych, małych elektrowni fotowoltaicznych i wiatrowych, instalacji mikro-kogeneracyjnych, itd. pomoże zminimalizować problemy związane ze zmianami zapotrzebowania i przerwami w dostawach prądu oraz wynikającymi z tego stratami dla działalności gospodarczej i rolniczej na terenach wiejskich.

 

Czytaj więcej...

 

opracowała:

 

 
Planergia poleca:
Autor artykułu:
Planergia

Planergia to zespół doświadczonych konsultantów i analityków posiadających duże doświadczenie w pozyskiwaniu finansowania ze środków pomocowych UE oraz opracowywaniu dokumentów strategicznych. Kilkaset projektów o wartości ponad 1,5 mld zł to nasza wizytówka.

Planergia to także dopracowane eko-kampanie, akcje edukacyjne i informacyjne, które planujemy, organizujemy, realizujemy i skutecznie promujemy.

info@planergia.pl