Przegląd prasy
Przewiń do artykułu
Menu

Przegląd najważniejszych materiałów i artykułów poświęconym szeroko rozumianej energooszczędności opublikowanych w prasie specjalistycznej i na portalach branżowych.

 

Co z przetargami na odbiór śmieci?


Podczas, gdy większość gmin ograniczyła się do wspólnego przetargu na odbiór i zagospodarowanie śmieci (co doprowadziło tam do śmieciowego chaosu), gmina Nakło – podawana za wzór realizacji ustawy śmieciowej - oszczędziła sobie zamieszania wybierając drogę oddzielnych przetargów.


Przedstawiciele gminy Nakło nad Notecią byli gośćmi III Międzynarodowego Forum Gospodarki Odpadami w Polsce SOSEXPO 2014.


Poseł Tadeusz Arkit, członek sejmowej komisji zajmującej się ustawą śmieciową, zaprosił ich delegację do parlamentu.


Według niego, postawa przedstawicieli gminy zdecydowanie powinna posłużyć za przykład dla innych.


Warto zaznaczyć, że Nakło już dziś spełnia wymogi unijne, które w Polsce zaczną obowiązywać dopiero w 2018 roku, a dodatkowo, dzięki obranej taktyce, udało się tam stworzyć sporo nowych miejsc pracy.


Poseł Arkit  chciałby, aby doświadczenia Nakła zostały wykorzystane w kampanii promocyjnej Ministerstwa Środowiska, tym bardziej, że jego zdaniem, działalność promocyjna w zakresie ustawy o odpadach była dotąd mocno zaniedbywana.


Według posła, nagłośnienie działań gminy miałoby podwójnie pozytywny skutek - oprócz promowania dobrych praktyk, mieszkańcy Nakła przekonaliby się, że to, co robią faktycznie ma sens  i jest zauważane.


Owe dobre praktyki znajdą też swoje odbicie w nowelizacji ustawy o odpadach, gdyż, jak przyznaje Tadeusz Arkit, nie sposób nie zauważyć znacznych korzyści płynących z rozbicia przetargów na odbiór i zagospodarowanie śmieci.

 

Czytaj więcej...


                                                KŁ

 

Papierowe panele fotowoltaiczne


Naukowcom z Chin i Stanów Zjednoczonych udało się stworzyć tanie, wydajne i w 96 proc. przezroczyste ogniwa fotowoltaiczne wykonane z drewnianych włókien, czyli... papieru.


Autorami tego rozwiązania są naukowcy z South China University of Technology oraz University of Nebraska-Lincoln. Stanowi ono całkowicie nową technologię produkcji ogniw PV.

 

Ogniwa zostały wykonane w taki sam sposób, w jaki produkowany jest papier. Ich największą zaletą jest wykorzystanie niestandardowych materiałów, co znacznie obniża koszty, nie wpływając negatywnie na wydajność i transparentność produktu.
 

Ogniwa zostały wykonane ze zmodyfikowanych włókien drzewnych. Nie znamy jeszcze wyników badań dotyczących papierowych ogniw, jednak pewne jest że stosunek ich wydajności do ceny będzie bardzo atrakcyjny.

 

Czytaj więcej...

 

Krzem zyskuje coraz większą popularność


W 2014 roku popyt na krzem wykorzystywany w fotowoltaice, półprzewodnikach i innych elektronicznych akcesoriach wzrośnie o prawie 25 proc.


Chodzi o specjalny rodzaj krzemu charakteryzujący się bardzo małą ilością zanieczyszczeń. Zdaniem ekspertów, wzrost popularności wynikać będzie ze zwiększonego popytu na panele fotowoltaiczne, przez co globalne zapotrzebowanie na ten minerał wzrośnie do 280 tysięcy ton.  


Proces produkcji ogniw fotowoltaicznych – począwszy od zdobycia dobrej jakości krzemu - jest bardzo krótki, bo trwa około 3-6 miesięcy. Do wyprodukowania panelu o mocy 1W potrzeba około 5 gram krzemu.

 

Czytaj więcej...

 

 
Planergia poleca:
Autor artykułu:
Planergia

Planergia to zespół doświadczonych konsultantów i analityków posiadających duże doświadczenie w pozyskiwaniu finansowania ze środków pomocowych UE oraz opracowywaniu dokumentów strategicznych. Kilkaset projektów o wartości ponad 1,5 mld zł to nasza wizytówka.

Planergia to także dopracowane eko-kampanie, akcje edukacyjne i informacyjne, które planujemy, organizujemy, realizujemy i skutecznie promujemy.

info@planergia.pl