Przegląd najważniejszych materiałów i artykułów poświęconym szeroko rozumianej energooszczędności opublikowanych w prasie specjalistycznej i na portalach branżowych.
Drugiego kwietnia br. w życie weszło rozporządzenie Ministerstwa Gospodarki dotyczące certyfikacji instalatorów mikroinstalacji OZE. Jest to kolejny krok w kierunku wdrożenia unijnej dyrektywy 2009/28/WE.
Według treści rozporządzenia, obowiązkiem posiadania certyfikatów nie są objęte osoby, które zdobyły odpowiednie uprawnienia przed wejściem dokumentu. Pozostali, nie posiadający uprawnień, będą zmuszeni odbyć stosowne szkolenie w celu uzyskania certyfikatu.
Ministerstwo Gospodarki szczegółowo dopracowało proces nadawania certyfikatów, zarówno pod kątem akredytacji organizatorów szkoleń, zakresem materiału poruszonego podczas trwania szkolenia, niezbędnymi kwalifikacjami, a także poszczególnych etapów prowadzenia rekrutacji oraz tabelą opłat.
Instalatorom, którzy spełnią wszystkie wymagania, Prezes Urzędu Dozoru Technicznego wyda certyfikat, którego ważność trwa 5 lat.
Podjęte w kwestii certyfikatów decyzje Ministerstwo Gospodarki uzasadnia troską o zdrowie i życie prosumentów.
KŁ
Swiss-Inno HJT, królująca na szwajcarskim rynku OZE, przy współpracy z Federalną Agencją Energetyczną wprowadza na rynek rozwiązania, mogące być nową szansą dla fotowoltaiki.
Projekt zakłada wykorzystanie ogniw różnozłącznych, co sprawi, że panele fotowoltaiczne staną się znacznie tańsze. Celem Swiss-Inno HJT było również obniżenie ceny energii, która powstanie dzięki nowej technologii.
Na podjęcie prac nad tym innowacyjnym rozwiązaniem zdecydowano się w związku z rosnącą popularnością instalacji fotowoltaicznych. Projekt realizowany był przez niemal 3 lata, przy współpracy z partnerami biznesowymi oraz Canton of Neuchatel. Otrzymał dofinansowanie w wysokości 10 milionów franków szwajcarskich.
Pierwszy sukces nowy produkt ma już za sobą, gdyż dzięki wyprodukowaniu pilotażowej serii ogniw i modułów spotkał się z pozytywną opinią ze strony klientów. Istnieje szansa, że stanie się on technologią polecaną przez ekspertów dla fotowoltaicznych instalacji przydomowych w Szwajcarii.
Celem Szwajcarskiej Swiss Inno HJT jest zbudowanie zakładu produkcyjnego do paneli słonecznych w oparciu o technologię HJT. Innowacyjna pilotażowa linia produkcyjna ogniw i modułów różnozłączowych ma zapewnić ciągłość i optymalizację procesu produkcyjnego.
Ważnym celem projektu jest skuteczne wejście na rynek z technologią HJT oraz realizacja obiecujących możliwości eksportowych.
KŁ
Według szacunków firmy konsultingowej EUPD Research, rynek systemów magazynowania energii współpracujących z instalacjami fotowoltaicznymi w ciągu najbliższych 4 lat wzrośnie dwudziestokrotnie.
W roku 2013 liczba systemów sprzedanych w Niemczech wynosiła 6 tysięcy, a już w 2018 r. może przekroczyć nawet 100 tysięcy.
Opinię tę podziela także niemiecka federalna agencja promocji handlu zagranicznego i inwestycji, German Trade & Inwest.
- Większość systemów fotowoltaicznych będzie nadal produkować energię - nawet po wygaśnięciu 20-letniego okresu dopłat w postaci taryf gwarantowanych. Po wygaśnięciu dopłat właściciel systemu PV może zdecydować, czy będzie marnować produkowaną przez siebie energię, czy raczej wykorzystać ją do konsumpcji własnej, dzięki wykorzystaniu systemu magazynowania energii. Wierzymy, że wybierze to drugie rozwiązanie – mówi Tobias Rothacher z GTAI.
W Niemczech obecnie działa ponad 1,4 mln systemów fotowoltaicznych, z czego milion to instalacje na budynkach prywatnych. Zastosowanie magazynów energii pozwoli właścicielom na wykorzystanie wyprodukowanej przez siebie energii w pochmurne dni lub wieczorami.
Niemcy to obecnie największy na świecie rynek domowych magazynów na energię. Na jego korzyść działa fakt, że prąd z rozpowszechnionych w tym kraju domowych systemów fotowoltaicznych jest tańszy, niż energia od operatorów. Dodatkowo, w zeszłym roku uruchomiono federalny program dopłat do zakupu domowych magazynów na energię.
KŁ
Autor artykułu:
Planergia |
Planergia to zespół doświadczonych konsultantów i analityków posiadających duże doświadczenie w pozyskiwaniu finansowania ze środków pomocowych UE oraz opracowywaniu dokumentów strategicznych. Kilkaset projektów o wartości ponad 1,5 mld zł to nasza wizytówka.
Planergia to także dopracowane eko-kampanie, akcje edukacyjne i informacyjne, które planujemy, organizujemy, realizujemy i skutecznie promujemy.