Przegląd najważniejszych materiałów i artykułów poświęconym szeroko rozumianej energooszczędności opublikowanych w prasie specjalistycznej i na portalach branżowych.
Przedsięwzięcie firmy E.ON jest wyjątkowe, i to w skali światowej. W centrum Badań na Uniwersytecie Aachen opracowano baterię, której moc wynosi 5 MW.
Bateria o mocy 5 MW charakteryzuje się modułową konstrukcją. Do jej stworzenia wykorzystano wysokiej mocy baterie litowo-jonowe o krótkim czasie rozładowania, kwasowo-ołowiowe baterie o krótkim i średnim czasie rozładowania oraz odporne na wysokie temperatury baterie o średnim czasie rozładowania.
Unikatowość projektu kryje się w modularności i wysokiej mocy, ponieważ takie cechy pozwalają m.in. na integrację energii z OZE czy testowanie dystrybucji energii poprzez system rozproszony.
Wykorzystanie dużej baterii jest o wiele korzystniejszym rozwiązaniem niż np. opieranie się na sprężonym powietrzu, gdyż pozwala na uniknięcie zamiany energii elektrycznej w inną, którą trzeba by ponownie przekształcić w elektryczną w chwili jej deficytu.
Projekt Modular Multi-Megawatt Multi-Technology Medium-Voltage Battery Storage (w skrócie M5BAT), wart około 6,5 miliona euro, sfinansował Minister Federalny Gospodarki i Energetyki Niemiec.
SO
O potencjale wiatrowym Wielkiej Brytanii wiemy wszyscy. Czy robi więc na kimś wrażenie fakt, że brytyjskie morskie farmy wiatrowe produkują więcej energii niż farmy w innych krajach, razem wzięte?
Wielka Brytania jest z pewnością niekwestionowanym liderem w zakresie morskiej energetyki wiatrowej. Droga do pierwszego miejsca nie zawsze była łatwa, nie zawsze też tania, ale konsekwentne działania pozwoliły na osiągnięcie celów.
Sukces Wielkiej Brytanii jest tym większy, że możemy czerpać z niego wszyscy – rozwinięty przemysł i rynek oraz doświadczenia utorowały nam drogę w taki sam sposób, jak zrobili to Niemcy na rynku energii słonecznej.
Z takim potencjałem ustanawianie rekordów może spokojnie stać się narodową rozrywką. W grudniu ubiegłego roku Brytyjczycy osiągnęli wynik 2 841 080 MWh – wystarczający dla zasilenia prawie 6 milionów brytyjskich domów czy zaspokojenia 10 proc. całkowitego zapotrzebowania na energię w kraju. W rekordowym tygodniu brytyjskie wiatraki wyprodukowały aż 783 886 MWh. Rekordowy dzień natomiast przyniósł Brytyjczykom 132 812 MWh – to 17 proc. zapotrzebowania na energię tamtego dnia.
Brytyjska energia z wiatru bije rekordy także na arenie międzynarodowej. Tamtejsze morskie farmy wiatrowe produkują więcej energii niż produkuje się w innych krajach łącznie. W tej chwili Wielka Brytania posiada na morzu ponad 1000 turbin wiatrowych, ale władze planują potrojenie tej liczby w kolejnych sześciu latach.
SO
W 2004 r. udział energii ze źródeł odnawialnych w unijnej konsumpcji wynosił 8,3 proc. W 2012 było to już 14,1 proc. Unijny cel to 20 proc. do roku 2020.
Polsce w ramach pakietu klimatycznego przypisano cel 15 proc. do 2020r. To realna pespektywa, biorąc pod uwagę, że udział OZE w polskim rynku energetycznym stale wzrasta.
Według unijnego urzędu statystycznego, energia z OZE odgrywa coraz większą role we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Odnawialne źródła energii najlepiej rozwijają się w Szwecji , Danii, Austrii, Grecji i we Włoszech.
W 2012 r. najwyższy wynik uzyskały odnotowały: Szwecja (51 proc.), Łotwa (35,8 proc.), Finlandia (34,3 proc.) i Austria (32,1 proc.), a najniższy udział zaobserwowano na Malcie (1,4 proc.), w Luksemburgu (3,1 proc.), w Wielkiej Brytanii (4,2 proc.) i w Holandii (4,5 proc.).
Jak zauważa Eurostat, pierwszym krajem, który spełnił swój cel w zakresie energii odnawialnej na 2020 r. została Estonia (już w 2011 r.), nieco później Bułgaria. Cel ten spełnia też Szwecja.
KŁ
Autor artykułu:
Planergia |
Planergia to zespół doświadczonych konsultantów i analityków posiadających duże doświadczenie w pozyskiwaniu finansowania ze środków pomocowych UE oraz opracowywaniu dokumentów strategicznych. Kilkaset projektów o wartości ponad 1,5 mld zł to nasza wizytówka.
Planergia to także dopracowane eko-kampanie, akcje edukacyjne i informacyjne, które planujemy, organizujemy, realizujemy i skutecznie promujemy.