W finansowanym ze środków unijnych projekcie badawczym CarbFix, dotyczącym technologii wychwytywania i składowania CO2, nastąpił wyczekiwany przełom. Może mieć on znaczący wpływ na walkę ze zmianami klimatu.
Metoda polega na wtłoczeniu dwutlenku węgla rozpuszczonego w wodzie w skały bazaltowe, aby w ten sposób ograniczyć jego emisję. Po roku od eksperymentu wykonanego w Islandii okazało się, że aż 80% CO2 przekształciło się w minerały!
Według ekspertów, ryzyko wycieku magazynowanego w ten sposób dwutlenku węgla nie istnieje, ponieważ podczas wtłaczania nie powstają pęcherzyki. Duże znaczenie dla projektu mają także skały bazaltowe, które dzięki wysokiej reaktywności z wodą, gwarantują szybką przemianę CO2 w minerały.
KŁ
Autor artykułu:
Planergia |
Planergia to zespół doświadczonych konsultantów i analityków posiadających duże doświadczenie w pozyskiwaniu finansowania ze środków pomocowych UE oraz opracowywaniu dokumentów strategicznych. Kilkaset projektów o wartości ponad 1,5 mld zł to nasza wizytówka.
Planergia to także dopracowane eko-kampanie, akcje edukacyjne i informacyjne, które planujemy, organizujemy, realizujemy i skutecznie promujemy.