Przez modernizację do likwidacji
Przewiń do artykułu
Menu

Jaka jest recepta na to, by przyjęty do realizacji przez samorząd program ograniczenia czy likwidacji zjawiska niskiej emisji odniósł sukces? Zdaniem fachowców zajmujących się tą problematyką, potrzebna jest konsekwencja w działaniu i systematyczność. No i oczywiście pieniądze.


O tym wszystkim dobrze wiedzą w gminie Lędziny, gdzie już dekadę temu przyjęto dokument „Program Ochrony Środowiska Gminy Lędziny", który określił cele i zadania w zakresie ochrony środowiska.


Jednym z jego priorytetów jest ochrona powietrza polegająca na ograniczeniu, a w perspektywie likwidacji, zjawiska niskiej emisji, którego źródłem są m.in. przydomowe kotłownie.

Ledziny foto 1

W Lędzinach jednym z działań mających doprowadzić do likwidacji zjawiska niskiej emisji, były dopłaty do modernizacji kotłowni węglowych i instalacji centralnego ogrzewania.

 

Stare na nowe

„Program Ochrony Środowiska Gminy Lędziny",  stał się składową komunalnej polityki eko-energetycznej, tak jak „Kompleksowy Program Działań w Zakresie Energii i Poprawy Jakości Powietrza w Gminie Lędziny" , na który z kolei składa się realizacja zadań wynikających m.in. z „Programu Likwidacji Niskiej Emisji "(PLNE).


W ramach realizacji „Programu Likwidacji Niskiej Emisji" rozpoczęto w gminie modernizację domów jednorodzinnych oraz obiektów użyteczności publicznej. Źródłem finansowania tych zadań były pożyczki oraz dotacje z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach oraz Gminnego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.


W pierwszym etapie PLNE (lata 2006-2007) zmodernizowano 97 budynków w tzw. wariancie kompleksowym. Prace obejmowały: docieplenie ścian zewnętrznych, stropów, dachu, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, wymianę głównego źródła ciepła (kotła), modernizację instalacji c.o., montaż instalacji solarnej.


W etapie II, III i IV (lata 2007-2008), (lata 2008-2009) i (lata 2009-2010) można było przeprowadzić modernizację domu zarówno w wariancie kompleksowym, jak i podstawowym (wymiana głównego źródła ciepła, modernizacja instalacji c.o. oraz montaż kolektorów słonecznych).
Ten drugi wariant cieszył się sporym zainteresowaniem. W sumie w tych trzech kolejnych etapach skorzystało z niego 305 budynków. W tym samym czasie kompleksową modernizację przeprowadzono w 173 domach.

 

Ledziny foto 2

W Lędzinach jednym z działań mających doprowadzić do likwidacji zjawiska niskiej emisji, były dopłaty do modernizacji kotłowni węglowych i instalacji centralnego ogrzewania.


Program na miarę funduszy

Możliwość dofinansowania prac pozwalających ograniczyć zużycie energii, co w konsekwencji przekładało się na zmniejszenie kosztów ciepła, spowodowała duże zainteresowanie mieszkańców Programem Likwidacji Niskiej Emisji.


Jednak w związku ze zmianami w prawie (m.in. likwidacja GFOŚiGW) oraz nowymi inwestycjami i wiążącymi się z tym kosztami, od stycznia 2010 roku wstrzymano realizację wariantu kompleksowego i postanowiono, że nowe etapy będą realizowane w gminie tylko w wariancie podstawowym.


To spowodowało, że etap V (2010 rok) zamknął się modernizacją w wariancie podstawowym 37 budynków.  W kolejnym 2011 roku, po dokonaniu zmian w miejskim PLNE (m.in. ustalenie funduszy na działania proekologiczne), etap VI zamknął się dopłatami do 67 domów.


O jeden dom więcej (68) udało się zmodernizować w VII etapie Programu Likwidacji Niskiej Emisji w gminie Lędziny ( 2012 rok). W ósmym etapie (2013 rok) dopłacono do 7 modernizacji.


W sumie od 2006 do 2013 roku z funduszy przeznaczonych na dopłaty do termomodernizacji, unowocześnienie kotłowni węglowych i instalacji centralnego ogrzewania, zakup kolektorów słonecznych, zmodernizowano 753 domy jednorodzinne.

 

Ledziny foto 3

W Lędzinach jednym z działań mających doprowadzić do likwidacji zjawiska niskiej emisji, były dopłaty do modernizacji kotłowni węglowych i instalacji centralnego ogrzewania.


Edukacja i korzyści

Tak duża liczba zmodernizowanych domów (głównie kotłowni  i instalacji centralnego ogrzewania) to także zasługa szeroko zakrojonych działań proekologicznych w gminie. To m.in. edukacja mieszkańców w zakresie gospodarki energetycznej, poprzez spotkania czy akcje ulotkowe.
Ci, którzy skorzystali z dopłat w ramach gminnego Planu Likwidacji Niskiej Emisji, są najlepszymi ambasadorami idei gminy niskoemisyjnej. Przeprowadzone w ich domach modernizacje przyniosły korzyści tak otoczeniu, jak i im samym.


Wincenty Bryński

 

 

Banery  finansowanie 120x550-16-15

Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

 
Planergia poleca:
Autor artykułu:
Planergia

Planergia to zespół doświadczonych konsultantów i analityków posiadających duże doświadczenie w pozyskiwaniu finansowania ze środków pomocowych UE oraz opracowywaniu dokumentów strategicznych. Kilkaset projektów o wartości ponad 1,5 mld zł to nasza wizytówka.

Planergia to także dopracowane eko-kampanie, akcje edukacyjne i informacyjne, które planujemy, organizujemy, realizujemy i skutecznie promujemy.

info@planergia.pl