Przyszłość budownictwa energooszczędnego
Przewiń do artykułu
Menu

Euro-Centrum S.A. wraz z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, zorganizowało 18 stycznia br. konferencję na terenie Parku Naukowo-Technologicznego Euro-Centrum w Katowicach.

 

 

Spotkanie z mediami poświęcone było poszanowaniu energii oraz budownictwu energooszczędnemu i pasywnemu. W tym roku katowicki Fundusz uruchamia nową linię kredytów dla firm i przedsiębiorstw, które planuję zbudować budynki użyteczności publicznej w klasie energooszczędnej i pasywnej. WFOŚiGW wchodzi w ten sposób w drugi etap wspierania finansowego inwestycji w odnawialne źródła energii, bowiem pierwsza linia pożyczek skierowana była do odbiorców indywidualnych. Więcej o nowej ofercie WFOŚiGW w Katowicach czytaj tu: Nowy kredyt dla energooszczędnych.

 

Grupa Euro-Centrum od początku swojego istnienia stawia na innowacyjne i ekologiczne technologie, co przedstawiciele mediów mogli zobaczyć na własne oczy. Dziennikarze odwiedzili działający na terenie Parku Naukowo-Technologicznego Euro-Centrum budynek energooszczędny, oddany do użytku w 2009 roku, którego zużycie energii w ciągu roku wynosi 32 kWh/m2.

 

W tym roku do użytku zostanie oddany biurowiec pasywny, który zużywać będzie 15 kWh/m2 rocznie, a wśród technologii wykorzystanych do osiągnięcia jego pasywności (zero-energetyczność) warto wymienić sondy geotermalne, pompy ciepła, żaluzje fasadowe, okna o potrójnym szkleniu, kolektory słoneczne, ogniwa fotowoltaiczne, system odzyskiwania ciepła z rekuperatorem, instalację chłodu technologicznego, wentylację mechaniczną i system zarządzania budynkami BMS.

 

Dziennikarze mieli również okazję zobaczyć Centrum Testowania Systemów Solarnych, zwane też sztucznym słońcem, działające na terenie Parku Naukowo-Technologicznego od lipca 2012 roku.

 

Jest to laboratorium wewnętrzne na bazie symulatora natężenia promieniowania słonecznego, składające się z pola 8 lamp, sztucznego nieba, układu wentylacyjnego, termostatu, czujników temperatury, urządzenia do generowania danych.

 

Urządzenie przeznaczone jest do badania sprawności kolektorów słonecznych wykorzystujących mieszaninę wody i glikolu jako nośnik ciepła. Jego bezpośrednim zadaniem jest pomiar wydajności kolektorów solarno-termicznych, zgodnie z normami EN 12975 i EN 12976.

 

Unikatową cechą zainstalowanego sprzętu jest możliwość bardzo precyzyjnego ustawienia lamp w stosunku do badanej powierzchni, co podnosi jakość prowadzonego badania i wpływa na jego powtarzalność. Laboratorium w specjalistyczną aparaturę wyposażył jeden z wiodących ośrodków rozwijających technologie solarne – niemiecka firma PSE AG z Freiburga.

 

Ewa Grochowska

 
Planergia poleca:
Autor artykułu:
Planergia

Planergia to zespół doświadczonych konsultantów i analityków posiadających duże doświadczenie w pozyskiwaniu finansowania ze środków pomocowych UE oraz opracowywaniu dokumentów strategicznych. Kilkaset projektów o wartości ponad 1,5 mld zł to nasza wizytówka.

Planergia to także dopracowane eko-kampanie, akcje edukacyjne i informacyjne, które planujemy, organizujemy, realizujemy i skutecznie promujemy.

info@planergia.pl