Domy budujemy coraz szczelniejsze. Okna i drzwi, ocieplone przegrody mają zapobiegać wyziębieniu pomieszczeń, ale jednocześnie uniemożliwiają swobodny ruch powietrza. W rezultacie mamy ciepło, ale np. pojawia się pleśń na ścianach.
Dom energooszczędny będzie przynosił same korzyści, jeśli tylko zdamy sobie sprawę z konieczności konsekwentnego stosowania w nim właściwych rozwiązań technicznych.
Nie będzie pleśni na ścianach, a powietrze w domu zdrowe i bezpieczne dla zdrowia, gdy zastosujemy wentylację nawiewno-wywiewną z odzyskiem ciepła. Rekuperator sprawia, iż w pomieszczeniach nie koncentrują się takie składniki powietrza, jak dwutlenek węgla, para wodna czy inne związki chemiczne, wydzielane z materiałów budowlanych oraz elementów wyposażenia.
Kolejną niebagatelną zaletą wentylacji nawiewno-wywiewnej z rekuperatorem jest znaczne ograniczenie kosztów ogrzewania. Ma na to wpływ kontrolowany sposób wentylowania pomieszczeń, odzysk ciepła z powietrza wywiewanego i podczas wykraplania wilgoci.
Decydując się na rekuperację w domu, warto zastanowić się jaki system wybrać, ażeby był jak najbardziej efektywny i odpowiadał potrzebom mieszkańców.
Dobierając odpowiednią centralę wentylacyjną z rekuperatorem, wraz z projektantem instalacji, powinniśmy wziąć pod uwagę:
- ciężar urządzenia,
- wytwarzany przez centralę hałas (renomowani producenci oferują centrale, w których znajdują się ciche wentylatory i dobrze wytłumiona obudowa),
- poziom odzysku ciepła (powinny być podane wykresy sprawności wymiennika ciepła dla tzw. powietrza suchego)
- zużycie prądu (pamiętajmy, że urządzenie pracuje 24 godziny na dobę!),
- koszty i dostępność filtrów powietrza (zwykle należy je wymieniać co kwartał),
- niezawodność wentylatorów.
Więcej na Planergii: Jak spartaczyć rekuperację?
Czytaj także: Rekuperatory: projekt instalacji dla domu jednorodzinnego
(ewka)
Autor artykułu:
Planergia |
Planergia to zespół doświadczonych konsultantów i analityków posiadających duże doświadczenie w pozyskiwaniu finansowania ze środków pomocowych UE oraz opracowywaniu dokumentów strategicznych. Kilkaset projektów o wartości ponad 1,5 mld zł to nasza wizytówka.
Planergia to także dopracowane eko-kampanie, akcje edukacyjne i informacyjne, które planujemy, organizujemy, realizujemy i skutecznie promujemy.