Rola biomasy w produkcji energii
Przewiń do artykułu
Menu

Biomasa to paliwo wykorzystywane do produkcji energii, które przygotowywane jest najczęściej z drewna, roślin i substancji organicznych takich jak nawóz czy odpady z gospodarstw domowych. Podczas spalania biomasy, podobnie jak w przypadku paliw kopalnych, dwutlenek węgla również dostaje się do atmosfery, ale jest go zdecydowanie mniej. Dany komponent, z którego wykonano biomasę, jest uznawany za odnawialne źródło energii tylko wtedy, kiedy jego zasoby można odzyskać.

Biorąc pod uwagę fakt, iż w wielu krajach paliwa kopalne idą w odstawkę, stale zastanawiamy się nad ich skutecznym zamiennikiem. Ciekawie prezentuje się zestawienie najbardziej eksploatowanych źródeł energii w Anglii. W najdłuższym okresie generowania prądu ze źródeł innych niż węgiel, biomasa posłużyła do wyprodukowania jedynie 4% energii, podczas gdy inne „zielone” źródła takie jak wiatr czy słońce wygenerowały kolejno 12 i 11% energii.

A jednak, raporty stowarzyszenia Renewable Energy Association z czerwca 2019 roku wskazują na to, że produkcja bioenergii w tym kraju wzrośnie do 16% przed upływem roku 2032 – co tym samym pomoże Anglii pozostać na drodze ku redukcji emisji. Według innego raportu Międzynarodowej Agencji Energii Odnawialnej (IRENA), biomasa będzie źródłem aż 60% światowej energii do roku 2030.


Paliwo dobre na wszystko?

Biomasa jest znana z wszechstronności jej użycia, gdyż sprawdza się w produkcji zarówno ciepła, jak i elektryczności oraz może być wykorzystywana w jednostkach kogeneracyjnych. Może także być stosowana jako paliwo ciekłe. W gospodarstwach domowych biomasę najczęściej wykorzystuje się w systemach grzewczych spalających drewno.

Należy pamiętać, że biomasa jest źródłem odnawialnym tylko wtedy, jeśli materiał, z którego została wykonana, pochodzi ze zrównoważonych źródeł – gdzie w miejsce roślin poddanych eksploatacji systematycznie hoduje się kolejne. Ważne jest, aby przy produkcji biopaliwa ustrzec się negatywnego wpływu na środowisko i nie niszczyć cennych ekosystemów.

Jeśli do ogrzewania domu używasz drewna, najprawdopodobniej pochodzi ono z lokalnego źródła. W przypadku ogrzewania domu piecem na pellet należy upewnić się, że materiał pochodzi ze zrównoważonego źródła i od zarejestrowanego dostawcy.


 

Przeczytaj także: Światowa energetyka zmienia się szybciej, niż myślisz

 


Dużo biomasy prowokuje jeszcze więcej pytań

Niestety nie istnieje sposób generowania energii, którego ślad węglowy byłby zerowy, chociaż paliwa z biomasy z pewnością emitują mniej dwutlenku węgla niż węgiel. Mimo to biomasa nie zawsze równa się zrównoważonemu pozyskiwaniu energii. Przykładem jest elektrownia Drax w hrabstwie North Yorkshire, gdzie ilość wykorzystywanej biomasy wykracza daleko poza ilość materiału, który realnie można odzyskać.

Drax to największa elektrownia na biomasę w Anglii, w której trzy z sześciu generatorów zmodernizowano tak, aby zamiast węgla spalać w nich biopaliwo. Masowe wykorzystywanie biomasy spotkało się jednak z falą krytyki – w 2016 roku w elektrowni spalono więcej drewna, niż można było wyprodukować w całej Anglii, co z pewnością nie czyni tego źródła energii zrównoważonym.

Mimo postawionych zarzutów wciąż jest szansa, aby produkcja energii nawet w tak dużej elektrowni była zarówno ekologiczna, jak i ekonomiczna. Najistotniejsze jest zadbanie o to, aby paliwo pochodziło z wiarygodnego źródła, oraz aby jego transport nie przyczyniał się do znacznego zwiększenia emisji dwutlenku węgla. W tej sytuacji, aby nadal cieszyć się dobrą opinią, władze elektrowni Drax powinny udowodnić, iż wykorzystywane tam paliwo pochodzi ze zrównoważonego źródła, które ma względnie mały udział w emisji dwutlenku węgla.


Drewno biopaliwem?

Często spalanym materiałem jako biopaliwo są odpady z produkcji rolnej. Spala się również spore ilości drewna, a w planach jest wykorzystanie go na jeszcze większą skalę. Produkcja drewna jako biopaliwa ma spory potencjał – a skutki jego wykorzystania są zarówno pozytywne, jak i negatywne, dlatego szczególnie należy zadbać o to, aby proces pozyskiwania i wykorzystywania tego surowca był przeprowadzony poprawnie.

Atrakcyjnym rozwiązaniem wydaje się wykorzystywanie odpadów drewnianych, tak aby uniknąć wywozu i pozbywania się ich w inny sposób. W Anglii krajowy popyt na odpady drewniane wzrasta, a elektrownie coraz częściej sięgają po ten materiał przy produkcji energii.

W perspektywie ogromnych przedsięwzięć i projektów infrastrukturalnych w dziedzinie produkcji energii elektrycznej należy pamiętać również o gospodarstwach domowych i mniejszych firmach wykorzystujących biomasę nie tylko w celu produkcji prądu, ale również do ogrzewania.


 

Przeczytaj także: Wady i zalety kotłów na pellet. A jak z dofinansowaniem?

 


Rewolucja w walce z odpadami

To jasne, że materiały biologiczne odegrają znaczącą rolę w światowej energetyce – rozważyć należy jedynie proces, dzięki któremu biopaliwo będzie wykorzystywane na dużą skalę. W momencie, w którym biomasa będzie pozyskiwana głównie z odpadów, powstanie atrakcyjny sposób gospodarowania odpadami, co usprawni przejście na gospodarkę o obiegu zamkniętym. W tym celu istotne jest dokładne przeanalizowanie łańcuchów dostaw oraz wzięcie pod uwagę długoterminowej perspektywy, upewniając się, iż biomasa rzeczywiście jest zrównoważonym źródłem energii.

Źródło:

Grafika:

 
Planergia poleca:
Autor artykułu:
Planergia

Planergia to zespół doświadczonych konsultantów i analityków posiadających duże doświadczenie w pozyskiwaniu finansowania ze środków pomocowych UE oraz opracowywaniu dokumentów strategicznych. Kilkaset projektów o wartości ponad 1,5 mld zł to nasza wizytówka.

Planergia to także dopracowane eko-kampanie, akcje edukacyjne i informacyjne, które planujemy, organizujemy, realizujemy i skutecznie promujemy.

info@planergia.pl