Słońce (nie) zawsze przyjazne
Przewiń do artykułu
Menu

Przyjemne ciepło w zimie i nieznośny żar latem – to może być rzeczywistość mieszkańców domów pasywnych i energooszczędnych, gdy nie pomyślą o sposobach ochrony swoich okien przed promieniami słońca.



W domach energooszczędnych i pasywnych największe przeszklenia znajdują się zawsze od strony południowej i południowo-zachodniej. W przypadkach tych budynków tradycyjne zasłony nie zapewnią skutecznej ochrony przeciwsłonecznej, znacznie lepiej sprawdzają się bardziej specjalistyczne elementy.

Rolety wewnętrzne

Są produkowane z bawełny, poliestru i mieszanek różnego rodzaju materiałów, które są odporne na blaknięcie i zabrudzenia. Rolety w ciemniejszych barwach przepuszczają, co prawda,  mniej światła słonecznego, ale za to bardziej się nagrzewają. Dlatego przed przegrzaniem skuteczniej chronią te w jasnych kolorach. Wyższej jakości rolety mają od zewnątrz specjalną warstwę, tzw. perłową, która odbija promieniowanie słoneczne. Ten typ przesłon znakomicie sprawdza się we wnętrzach ulokowanych na poddaszu.


Przed kupnem rolet warto zastanowić się, do czego konkretnie poszczególne z nich mają służyć. Te, które będą tylko przyciemniać pomieszczenia, najlepiej zastosować w salonie, kuchni i jadalni, natomiast rolety służące do całkowitego lub częściowego zaciemnienia sprawdzą się w sypialniach oraz pokojach, w których stoi komputer lub telewizor.

Żaluzje zewnętrzne

Ochronę domu w okresach silnego nasłonecznienia bardzo dobrze zapewniają żaluzje zewnętrzne z aluminiowymi lamelkami (cienkimi paskami o różnej szerokości - od 16 do 50 mm - wykonanymi z aluminium, tworzywa sztucznego lub drewna), tworzące lekkie konstrukcje daszków bezpośrednio nad oknami lub pionowe ścianki żaluzjowe montowane tuż przed elewacją.

Profile żaluzji posiadają najczęściej dwa stałe kąty nachylenia – 45  i 60 stopni, mogą więc być w dowolny sposób rozsunięte na konstrukcji, występują w wersjach poziomej i pionowej. Są firmy oferujące bardzo nowoczesny produkt, np.  ruch żaluzji może być sterowany za pomocą inteligentnego systemu centrali pogodowej, który automatycznie dostosowuje poziom zacienienia do aktualnego nasłonecznienia. Więcej czyt.: www.baier.pl

Korzystnym przekrojem żaluzji są elipsy, bowiem profil ten chroni przed blaskiem i nadmiernym ogrzewaniem słonecznym, a jednocześnie zapewnia równowagę pomiędzy stopniem zacienienia, a docierającym światłem. Gorące powietrze jest zatrzymywane zanim jeszcze dotrze do szyby. Dzienne światło przedostaje się jednak do środka pomieszczenia dzięki odbiciu powstającemu na powierzchni lameli.

Markizy jak pogodynka

Ten typ ochrony przed słońcem stosowany jest zwykle na balkonach i tarasach, ale świetnie sprawdza się też w oknach dachowych, szczególnie tych od strony południowej i południowo-zachodniej.

Markiza to nic innego jak kolorowy, zaimpregnowany materiał, rozpięty na stalowej lub aluminiowej konstrukcji. Zatrzymuje on zarówno promieniowanie słoneczne, jak i odbija szkodliwe promieniowanie UV.

Zaimpregnowana markiza nie chroni jednak przed deszczem. Dlatego też nowoczesne przesłony tego typu wyposażone są w czujniki pogodowe – w słońcu rozwijają się samoczynnie, podczas silnego wiatru zwijają. Materiał chowa się w kilkunastocentymetrowej kasecie, a markiza po złożeniu jest prawie niewidoczna na elewacji domu.

Rolety zewnętrzne

Są najpopularniejszym rodzajem osłon okiennych ze względu na bardzo dobrą izolację termiczną, którą zapewniają. Rolety zewnętrzne umożliwiają regulację napływu światła - od całkowitego zaciemnienia, przez lekki półmrok, aż do pełnego dostępu promieni słonecznych. Dzięki temu w upalne dni chronią pomieszczenia przed przegrzaniem.

Wystarczy przed wyjściem z domu opuścić rolety, wówczas wnętrze tak się nie nagrzewa i panuje w nim przyjemny chłód. Letnią nocą warto natomiast zostawić rolety podniesione, przy otwartych oknach, wykorzystując różnicę temperatur, która naturalnie chłodzi pomieszczenia.

Jeśli domownicy nie lubią rolet zewnętrznych obsługiwanych manualnie, można zainwestować w sterowanie elektryczne. To wydatek, który zaprocentuje wygodą, a w przypadku rolet działających na energię słoneczną – również mniejszym zużyciem prądu.

Nowoczesne okiennice

Zarówno te wewnętrzne, zwane shuttersami, jak i zewnętrzne są produkowane z drewna sosnowego, olchowego, dębowego albo egzotycznego, które jest najdroższe. Dostępne są też modele z aluminium lub PVC – materiału najtańszego. Skrzydła okiennic mogą być pełne, lamelowe lub w części dolnej pełne, a w górnej - ażurowe. Są także okiennice z ruchomymi lamelami, które ustawia się w różnej pozycji, dostosowując je do kąta padania promieni słonecznych. Wewnętrzne okiennice drewniane bardzo skutecznie zacieniają wnętrza.

Wiele firm oferuje okiennice składane, które są urokliwym elementem fasady, składają się automatycznie, ustawiając pod kątem 90 stopni od ściany zewnętrznej. Ochrona przeciwsłoneczna za pomocą okiennic nie dopuszcza do nagrzewania się szyby, jak również chroni ją przed kurzem i zanieczyszczeniami.

Łamacze światła w biurowcach

Coraz więcej nowobudowanych biurowców spełnia wymogi energooszczędności, a nawet pasywności. Ważnym więc jest, ażeby latem pracownicy nie byli narażeni na upał panujący we wnętrzu, a pracodawca – na zwiększone rachunki za działającą na najwyższych obrotach klimatyzację.

Celem zwiększenia komfortu pracy osób przebywających w środku budynku, producenci wymyślają rozwiązania, mające sprawiać, że do wnętrza biurowca dociera światło odbite, a jednocześnie rozproszone, nie powodujące „oślepiania” pracujących blisko okna osób.

Jedna z firm proponuje łamacze światła, w wersji stałej i ruchomej. Są to malowane proszkowo profile aluminiowe o przekroju eliptycznym. W wersji stałej są zainstalowane przy pomocy systemowych profili i akcesoriów na fasadzie aluminiowej, albo bezpośrednio na elewacji budynku. System umożliwia montaż profili eliptycznych pod różnymi kątami w zależności od oczekiwań i potrzeb użytkowników.

W wersji ruchomej, łamacze światła umożliwiają ruch profili eliptycznych poprzez odpowiednie cięgna współpracujące z siłownikami liniowymi. Typ ten pozwala dowolnie sterować położeniem lameli i w każdym momencie dostosowywać ich położenie do aktualnych potrzeb użytkowników. Odpowiednie zagęszczenie ilości lameli daje możliwość uzyskania kurtyny pozwalającej na całkowite zaciemnienie pomieszczenia, np. sali konferencyjnej. Więcej o łamaczach światła: http://www.yawal.com/pl/group/n/144/,YAWAL_Sun_Protection_%E2%80%93_oszczednosc_energii_i_komfort_uzytkownikow_budynkow

Ewa Grochowska

 
Planergia poleca:
Autor artykułu:
Planergia

Planergia to zespół doświadczonych konsultantów i analityków posiadających duże doświadczenie w pozyskiwaniu finansowania ze środków pomocowych UE oraz opracowywaniu dokumentów strategicznych. Kilkaset projektów o wartości ponad 1,5 mld zł to nasza wizytówka.

Planergia to także dopracowane eko-kampanie, akcje edukacyjne i informacyjne, które planujemy, organizujemy, realizujemy i skutecznie promujemy.

info@planergia.pl