Biogaz uzyskiwany ze śmieci może być bardzo efektywnym źródłem uzyskiwania energii elektrycznej, ale do tego konieczne są zmiany w strategiach energetycznych, do tej pory oderwanych od realiów. To jeden z wniosków konferencji „Jaka jest przyszłość i stan obecny elektrowni biogazowych na składowiskach odpadów w Polsce”.
Organizatorzy spotkania, m. in. Polska Izba Gospodarcza Energii Odnawialnej, przedstawili diagnozę stanu obecnego i rekomendacje na przyszłość, dotyczące zasad wspierania wytwórców energii elektrycznej z biogazu składowiskowego.
Branża biogazu pozyskiwanego na składowiskach odpadów przeżywa od kilkunastu miesięcy głęboki kryzys, którego skutki mogą być katastrofalne dla gospodarki i fatalne dla środowiska.
Polityka energetyczna jak i inne strategie programowe oderwane są od realiów rynkowych, a deklaracje w nich zawarte nie są nawet w najmniejszym stopniu wdrażane w tworzonych przepisach. Opóźnienie we wdrożeniu do prawa krajowego najważniejszej dla OZE Dyrektywy 2009/28/WE wynosi już prawie trzy lata.
Wychodząc od kiepskiego stanu obecnego, zgromadzeni na konferencji praktycy i eksperci sformułowali wnioski i zalecenia zmierzające do poprawy, które zostały przekazane do ministerstwa gospodarki.
Szczegółowe konkluzje z konferencji w Łubnej koło Góry Kalwarii.
(ewka)
Autor artykułu:
Planergia |
Planergia to zespół doświadczonych konsultantów i analityków posiadających duże doświadczenie w pozyskiwaniu finansowania ze środków pomocowych UE oraz opracowywaniu dokumentów strategicznych. Kilkaset projektów o wartości ponad 1,5 mld zł to nasza wizytówka.
Planergia to także dopracowane eko-kampanie, akcje edukacyjne i informacyjne, które planujemy, organizujemy, realizujemy i skutecznie promujemy.