9 marca weszła w życie nowelizacja ustawy o charakterystyce energetycznej budynków, która wprowadza m.in. obowiązek wykonywania świadectw energetycznych dla określonych kategorii obiektów.
Obowiązkowe jest teraz sporządzanie świadectwa energetycznego m.in. dla budynków zajmowanych przez władze województw, powiatów, gmin czy policję i sądy, przy czym przepis ten dotyczy tylko budowli większych niż 250 m2.
Wymóg sporządzania świadectw energetycznych i umieszczania ich w widocznym miejscu dotyczy także pozostałych budynków spełniających funkcje publiczne, których powierzchnia przekracza 500 m2.
” |
W przypadku budynków spełniających funkcję mieszkalną obowiązkowe będzie przedstawienie świadectwa energetycznego w przypadku sprzedaży lub wynajmu, w terminie do 2 tygodni od podpisania umowy, |
ale tylko na wyraźne życzenie kupującego czy najemcy, który w przypadku braku takiego dokumentu będzie mógł go sporządzić na własny koszt i obarczyć rachunkiem sprzedającego czy właściciela nieruchomości.
Świadectwa energetyczne będą mogli sporządzać absolwenci wyższych uczelni legitymujący się tytułem inżyniera lub magistra inżyniera oraz posiadający podyplomowe studia z zakresu charakterystyki energetycznej budynków.
Zgodnie z ustawą świadectwo będzie ważne 10 lat, ale straci ono ważność przed upływem tego terminu, jeśli w wyniku prowadzonych robót budowlano-instalacyjnych zmieni się charakterystyka energetyczna budynku lub jego części.
Więcej na gramwzielone.pl
(ewka)
Pełny tekst ustawy o charakterystyce energetycznej budynków do pobrania tutaj.
Autor artykułu:
Planergia |
Planergia to zespół doświadczonych konsultantów i analityków posiadających duże doświadczenie w pozyskiwaniu finansowania ze środków pomocowych UE oraz opracowywaniu dokumentów strategicznych. Kilkaset projektów o wartości ponad 1,5 mld zł to nasza wizytówka.
Planergia to także dopracowane eko-kampanie, akcje edukacyjne i informacyjne, które planujemy, organizujemy, realizujemy i skutecznie promujemy.