Odpowiedź na tak postawione pytanie brzmi: najlepiej wszystkie elementy domu inteligentnego, niezależnie od stopnia skomplikowania systemu, uwzględnić już na etapie projektu, czyli zanim jeszcze zaczniemy budowę. Nie oznacza to jednak, że w domu już istniejącym nie można takiego systemu zainstalować, trzeba tylko realnie ocenić jego możliwości.
Jeśli zastanawiacie się nad wprowadzeniem systemu domu inteligentnego (BMS - Building Management System) i jesteście na etapie tworzenia projektu budynku, to jest to najlepszy moment na decyzje w tej sprawie. Dlaczego?
Możliwości ogranicza tylko cena
Decydując się na system domu inteligentnego już na etapie projektu możemy:
Zaplanowanie systemu inteligentnej instalacji w domu zależy przede wszystkim od tego, jak mocno zaawansowane ma być zautomatyzowane zarządzanie budynkiem. Im więcej procesów chcemy zintegrować i im głębiej ingerować w ich działanie, tym wcześniej należy to robić – najlepiej na etapie projektowej domu.
Jak się ma zależność pomiędzy etapem budowy domu a poszczególnymi elementami systemu?
Tak naprawdę, na etapie projektowania domu możemy uwzględnić w nim każdy dostępny obecnie na rynku element systemu inteligentnego. Jedynym ograniczeniem są tu koszty, bo im bardziej skomplikowanie, tym drożej.
Zobacz także: Inteligentny dom (prawie) mądrzejszy niż ty
BMS w domu realnie istniejącym
Jeśli planujecie generalny remont swojego domu, to możecie założyć przy tej okazji system przewodowy BMS z wszystkimi jego użytecznymi funkcjami. Dodatkową pracą (i kosztem) będzie zmodyfikowanie całej sieci elektrycznej, które raz na kilkanaście lat i tak dobrze jest wykonać.
W sytuacji, gdy generalny remont nie jest planowany, albo już został zrobiony, instalacja inteligentnego domu jest trudniejsza i bardziej ograniczona. Wiele funkcji realizować można jednak bezprzewodowo. Plusem takiego rozwiązania jest to, że nie trzeba kuć ścian oraz modyfikować istniejącej instalacji elektrycznej.
Wspomniany system bezprzewodowy, który najczęściej montowany jest w domach już istniejących, niepoddawanych gruntownej modernizacji, ma wiele zalet. Wśród nich warto zwrócić uwagę na:
Wady bezprzewodowego systemu domu inteligentnego
Mimo zachwalania bezprzewodowych systemów BMS przez ich producentów, mają one jednak pewne wady i ograniczenia, z których inwestor powinien zdawać sobie sprawę. Należą do nich:
Warto pamiętać, że istnieje możliwość połączenia sieci bezprzewodowej i przewodowej. Nie ma żadnych przeszkód, by podczas budowy domu całą domową automatykę oprzeć na kablach, a system radiowy zastosować do rozszerzania funkcjonalności lub w miejscach, gdzie kable położone być nie mogą.
Ewa Grochowska
Źródła:
Grafiki:
Autor artykułu:
Planergia |
Planergia to zespół doświadczonych konsultantów i analityków posiadających duże doświadczenie w pozyskiwaniu finansowania ze środków pomocowych UE oraz opracowywaniu dokumentów strategicznych. Kilkaset projektów o wartości ponad 1,5 mld zł to nasza wizytówka.
Planergia to także dopracowane eko-kampanie, akcje edukacyjne i informacyjne, które planujemy, organizujemy, realizujemy i skutecznie promujemy.