Decydując się na budowę systemu fotowoltaicznego (PV) należy mieć świadomość bardzo dobrej lokalizacji inwestycji (tj. niezacieniona powierzchnia dachu o południowej wystawie nachylona pod optymalnym kątem 35 - 45°).
Jest to jedno z głównych kryteriów decydujących o wydajności instalacji, a tym samym gwarantującym szybszy zwrot z inwestycji. Kolejną kwestią jest optymalny dobór mocy znamionowej instalacji. W obecnym systemie zachęt finansowych proponowanych przez rząd inwestorowi nie opłaca się ani sprzedawać energii do sieci energetycznej, ani nadmiaru energii magazynować w akumulatorach –to również oznacza, że nie opłaca się przewymiarowywać instalacji PV, aby nie „marnować” generowanych nadwyżek energii. Pozostaje zatem optymalnie dobrać instalację na miarę potrzeb danego gospodarstwa rolnego. Należy w tym celu określić, jakie zapotrzebowanie na moc w gospodarstwie rolnym występuje w okresie letnim oraz jakie urządzenia i o jakiej mocy pracują głównie w godzinach około południowych. W ten sposób można wyznaczyć przybliżoną moc elektrowni fotowoltaicznej, z której większość energii będzie bezpośrednio konsumowana przez odbiorniki w gospodarstwie, podczas gdy mniejsza część nadwyżek energii zostanie przesłana do sieci.
więcej na www.gospodarzzenergia.pl
Autor artykułu:
Planergia |
Planergia to zespół doświadczonych konsultantów i analityków posiadających duże doświadczenie w pozyskiwaniu finansowania ze środków pomocowych UE oraz opracowywaniu dokumentów strategicznych. Kilkaset projektów o wartości ponad 1,5 mld zł to nasza wizytówka.
Planergia to także dopracowane eko-kampanie, akcje edukacyjne i informacyjne, które planujemy, organizujemy, realizujemy i skutecznie promujemy.