Tartaki mogą być samowystarczalne energetycznie
Przewiń do artykułu
Menu

Duża część drewna wykorzystywanego w procesie produkcji przez tartaki staje się odpadem. Zalicza się do nich: trociny, wióry, zrębki papiernicze, zrębki defibracyjne, odpady opałowe oraz kora. Należy je w odpowiedni sposób zagospodarować, co wiąże się to z kosztami, na które składa się m.in. ich składowanie oraz transport. Do tej pory większość z nich była sprzedawana zakładom produkcyjnym lub okolicznym mieszkańcom. Instytut Techniki i Technologii Specjalnych znalazł sposób na ich wykorzystanie do celów wytwarzania z nich paliw ciekłych.

 

Opracowano specjalną technologię umożliwiającą przetwarzanie biomasy na gaz syntezowy. Dzięki temu powstaje metanol i energia. Inżynierowie konstruują mobilna instalację technologiczną przeznaczoną do instalacji o mocy grzewczej od 50 do 100kW.

 

Powyższa technologia może znaleźć zastosowanie w rejonie występowania sieci przesyłowych słabej jakości. Demonstrator technologii będzie działał na terenie Instytutu w Wyszkowie. Zostanie on dopracowany na potrzeby przemysłowe.

 

Badacze przewidują, że tego typu instalacja do produkcji energii będzie dla małych firm dobrą inwestycją. Technika ta jest szansą dla firm zlokalizowanych w małych miejscowościach, gdzie występujące przerwy w dostawach prądu z sieci mogą stanowić pewien dyskomfort. Instalacja ta może być pierwszym krokiem w dążeniu do samowystarczalności energetycznej tartaku, który nie tylko zaoszczędzi na transporcie odpadów procesu produkcji, pozbędzie się problemu z ich składowaniem ale też zwiększy płynność w dostawie energii.

 

Projekt ma kilku podwykonawców. Za część chemiczną odpowiada Instytut Chemii Przemysłowej, za część energetyczną i automatykę Instytut Tele- i Radiotechniczny. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju przeznaczyło na te prace ponad 8,3 mln złotych. Po dopracowaniu poszczególnych fragmentów ciągu technologicznego konstruktorzy planują skomercjalizować swój wynalazek i sprzedawać go tartakom. Instalacje te będą oferowane przedsiębiorcom wraz z technologią przetwarzania biomasy.

 

PIB INFO (010915)

Źródła:
·    bape.com.pl
·    naukawpolsce.pap.pl

 
Planergia poleca:
Autor artykułu:
Planergia

Planergia to zespół doświadczonych konsultantów i analityków posiadających duże doświadczenie w pozyskiwaniu finansowania ze środków pomocowych UE oraz opracowywaniu dokumentów strategicznych. Kilkaset projektów o wartości ponad 1,5 mld zł to nasza wizytówka.

Planergia to także dopracowane eko-kampanie, akcje edukacyjne i informacyjne, które planujemy, organizujemy, realizujemy i skutecznie promujemy.

info@planergia.pl