Jednym z głównych problemów termoizolacji współczesnych budynków jest problem spontanicznej wymiany ciepła pomiędzy dwoma ośrodkami o różnej temperaturze. Mostki termiczne potrafią być dokuczliwe.
Mostki cieplne, zwane też termicznymi, to miejsca o zwiększonym przewodnictwie cieplnym w stosunku do reszty przegrody. Inaczej mówiąc, są to słabe punkty w ścianie, przez które ciepło w niekontrolowany sposób uchodzi z budynku.
Najłatwiej i najskuteczniej jest wyeliminować mostki cieplne już na etapie planowania budowy domu. Jednym ze sposobów jest uwzględnienie w projekcie odpowiednich bloczków izolacyjnych.
Te elementy budowlane pozwalają na zamknięcie przerwy w izolacji pomiędzy ścianą a płytą przyziemia, fundamentem czy stropem piwnicy. W konsekwencji zapobiec możemy powstawaniu mostków termicznych w tym newralgicznym miejscu, przez które do gruntu uciekać może od 5 do aż 15 proc. ciepła.
Drugim kluczowym obszarem, z punktu widzenia eliminacji mostków cieplnych, są miejsca mocowania zewnętrznych elementów konstrukcyjnych do ścian, gdzie następuje przebicie izolacji termicznej przegrody.
Często kotwy i dyble służące do montażu daszków czy balustrad zrobione są z materiałów o wysokim współczynniku przewodnictwa ciepła i w rezultacie powodują powstawanie punktowych mostków termicznych. Eliminacja tego zjawiska z kolei wymaga zastosowania odpowiednich elementów montażowych.
Więcej o materiałach i technologiach służących eliminacji mostków termicznych:
Jak wyeliminować mostki cieplne
(ewka)
Autor artykułu:
Planergia |
Planergia to zespół doświadczonych konsultantów i analityków posiadających duże doświadczenie w pozyskiwaniu finansowania ze środków pomocowych UE oraz opracowywaniu dokumentów strategicznych. Kilkaset projektów o wartości ponad 1,5 mld zł to nasza wizytówka.
Planergia to także dopracowane eko-kampanie, akcje edukacyjne i informacyjne, które planujemy, organizujemy, realizujemy i skutecznie promujemy.