Technologia warta polecenia
Przewiń do artykułu
Menu

Budowa jak i modernizacja domu to nie lada wyzwanie. Zanim jednak wprowadzimy się do nowego lub zakończymy remont starego budynku, musimy wybrać m.in. technologię i materiały. To one będą wyznacznikiem jego energooszczędności.

 


Rynek nowoczesnych technologii i materiałów budowlanych jest dość szeroki. Jak z tej ilości firm i marek wybrać te, które spełnią nasze oczekiwania? Przede wszystkim musimy zdefiniować nasze potrzeby.


Budowa domu czyli lekkie bloczki


Wybór technologii ma podstawowe znaczenie przy budowie domu. Z naszego punktu widzenia, czynniki które należy uwzględnić przy jej doborze to min.: czas realizacji, trwałość i wytrzymałość konstrukcji, parametry ekonomiczne czy bezpieczeństwo przeciwpożarowe.


Z punktu widzenia energooszczędności  ważny jest także materiał, z którego go zbudujemy. Wybór właściwej technologii jest więc wyborem indywidualnym, uzależnionym od kryteriów jakimi chcemy się kierować.


Gdy dla jednych myślących o własnym domu cegła jest wymarzonym budulcem, tak dla innych już niekoniecznie. Coraz więcej domów powstaje w tzw. technologii lekkiej, gdzie podstawą stawiania murów są bloczki z betonu komórkowego, których uzupełnieniem są np. płyty izolacyjne Multipor.

 

Paleta YTONG MULTIPOR 10.2012 - mala RGB internet


Zastosowanie tych płyt może być różnorodne. Mogą stanowić zewnętrzna warstwę izolacyjną dla ścian budynków, ale i mogą być wykorzystane przy wykańczaniu budynków wewnątrz. Nieocenione są  przy np. przy ocieplaniu stropów.


Jako, że są to mineralne płyty cechujące się dużą przepuszczalnością wilgoci, są warte polecenia m.in. jako materiał przy modernizacji.


Przykład obiektu ocieplonego od wewnątrz płytami Multipor:

 

 


Odczarowywanie betonu


Płyty Multipor są materiałem mineralnym, produkowanym z naturalnych surowców. Jest to niezwykle lekka odmiana betonu komórkowego. Jego bardzo mała gęstość (115 kg/m3) powoduje, że materiał ten jest doskonałym rozwiązaniem do zastosowań termoizolacyjnych. Współczynnik przewodzenia ciepła tych mineralnych płyt wynosi λ = 0,045 W/mK.


Przy tak małej gęstości Multipor zachowuje najważniejsze cechy betonu komórkowego. Wykonane z niego płyty są paroprzepuszczalne i niepalne. Dzięki temu doskonale sprawdzają się jako izolacja przegród zarówno od zewnątrz, jak i od wewnątrz.


To drugie zastosowanie jest szczególnie istotne w przypadku adaptacji budynków zabytkowych na cele mieszkalne, czy też projektowaniu budynków wymagających możliwości szybkiego ich ogrzania w nieregularnych okresach.


Płyty Multipor mogą być także stosowane jako izolacja stropów garaży podziemnych i przejazdów. Wysoka jakość wykonania oraz estetyczny wygląd ocieplonej powierzchni pozwalają na pozostawienie tak zaizolowanych stropów bez konieczności nakładania na nich tynku.


Jak montować płyty Multipor na stropie garażu patrz tutaj:

 

 


Też dom energooszczędny


Płyty Multipor można wykorzystać w konstrukcji ścian zewnętrznych budynków energooszczędnych, a nawet pasywnych. Zastosowanie ich gwarantuje optymalizację parametrów wznoszonych ścian.


Obiekty budowane w tzw. systemie 20 cm PLUS (połączenie ściany zewnętrznej z Ytonga lub Silki z mineralnymi płytami izolacyjnymi Multipor jako drugą warstwą wznoszonego muru) charakteryzują się wysoką energooszczędnością i niskimi kosztami użytkowania.

 

1

 

2

 

Multipor od zewnatrz


Multipor od zewnątrz


Dachy i balkony


Płyty z betonu komórkowego Multipor znajdują wiele zastosowań. Obok wspomnianych już wyżej dwuwarstwowych ścian zewnętrznych, stropów garażowych i renowacji obiektów zabytkowych, wykorzystywany jest także przy budowie płaskich dachów, balkonów, tarasów czy zielonych dachów.


Płyty te mogą służyć jako uzupełnienie obciążonych i nieobciążonych konstrukcji z betonu lub płyt żelbetowych. Szczególnie nadają się do konstrukcji dachowych o wysokich wymaganiach ognioodporności i wytrzymałości na ściskanie. Można je także stosować do dachów o lekkiej konstrukcji z pokryciem z blachy trapezowej lub konstrukcji drewnianych.


Ocieplone glify


Płyty Multipor są produkowane w różnych wymiarach. Podstawowy asortyment stanowią elementy o wymiarach 600 x 390 mm i grubości od 50 do 200 mm.
W ofercie znajdują się również specjalne płyty o grubości 30 mm przeznaczone do ocieplania ościeży okiennych lub drzwiowych tzw. glifów. Płyty te służą do dodatkowego zabezpieczenia ocieplanych przegród przed wpływem mostków termicznych.


O tym, jak ocieplać glify okienne tutaj:

 

 


Multipor w pigułce


Płyty izolacyjne wykonane są z bardzo lekkiej odmiany betonu komórkowego. Posiada on wysoką izolacyjność termiczną. Ma też dobre parametry cieplne - współczynnik przewodzenia ciepła λ wynosi 0,043 W/(mK). Dzięki tej właściwości możliwe jest budowanie jednorodnych materiałowo ścian dwuwarstwowych
Doskonale sprawdza się jako izolacja termiczna ścian zewnętrznych, stropów i dachów. Wyjątkowe właściwości pozwalają na stosowanie tych płyt jako ocieplenie ścian od wewnątrz.


Multipor to materiał jednorodny. Jest trwały i solidny o niezmiennym kształcie i wymiarach. Posiada również zdolność do bardzo szybkiego wysychania. Właściwość ta sprawia, że można go stosować także jako izolację od wewnątrz bez paroizolacji.


Multipor jest niepalny (klasa niepalności A1), co w zasadniczy sposób wpływa na trwałość i bezpieczeństwo wznoszonego lub remontowanego budynku. Podczas pożaru nie ulega zapłonowi, nie wydziela dymu, nie topi się.

 

Przyklady zastosowania Multiporu


Przykłady zastosowań mineralnych płyt izolacyjnych Multipor

 

oprac. Wincenty Bryński

Materiał powstał we współpracy z firmą Xella Polska Sp. z o.o.

 
Planergia poleca:
Autor artykułu:
Planergia

Planergia to zespół doświadczonych konsultantów i analityków posiadających duże doświadczenie w pozyskiwaniu finansowania ze środków pomocowych UE oraz opracowywaniu dokumentów strategicznych. Kilkaset projektów o wartości ponad 1,5 mld zł to nasza wizytówka.

Planergia to także dopracowane eko-kampanie, akcje edukacyjne i informacyjne, które planujemy, organizujemy, realizujemy i skutecznie promujemy.

info@planergia.pl