Paręnaście dni temu ruszył długo wyczekiwany program wsparcia dla województwa śląskiego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego – Działanie 3.2 Innowacje w MŚP (mikro, małych i średnich przedsiębiorstwach).
Celem działania jest zwiększone zastosowanie innowacji w MŚP. O dofinansowanie w konkursie mogą starać się wnioskodawcy planujący projekty, których celem będzie wdrożenie w przedsiębiorstwie innowacji:
· technologicznej (produktowej/procesowej),
· stosowanej co najmniej w skali województwa
· przez okres nie dłuższy niż 3 lata.
Preferencje w zakresie wdrażania innowacji posiadać będą projekty zgodne z Regionalną Strategią Innowacji Województwa Śląskiego na lata 2013-2020, czyli z zakresu energetyki, medycyny oraz technologii informacyjnych i komunikacyjnych.
Nabór wniosków prowadzony będzie w okresie 16 listopada 2015 - 11 stycznia 2016.
Należy zwrócić szczególną uwagę na fakt, że dokumentem potwierdzającym, że planowana przez Wnioskodawcę inwestycja spełnia kryteria innowacyjności i wymaganym już na etapie składania wniosku jest opinia o innowacyjności projektu, wydawana przez:
· jednostki naukowe, t.j. podstawowe jednostki organizacyjne uczelni, placówki naukowe PAN, instytuty badawcze, międzynarodowe instytuty naukowe utworzone na podstawie odrębnych przepisów, Polska Akademia Umiejętności,
· centra badawczo-rozwojowe,
· stowarzyszenia naukowo-techniczne o zasięgu ogólnopolskim lub branżowe izby gospodarcze, których zakres działania jest związany z inwestycją będącą przedmiotem wniosku.
Realizacja projektu zgodnie z opinią o innowacyjności musi być potwierdzona pisemną opinią o wdrożeniu, a taki dokument musi być dostarczony na etapie jego rozliczenia.
Minimalna wartość dofinansowania to 100 000,00 PLN. Maksymalną wartość dofinansowania ustalono na poziomie 2 000 000,00 PLN, a maksymalna wartość projektu to 10 000 000,00 PLN.
Wyróżnia się także maksymalny poziom dofinansowania w ramach Regionalnej Pomocy Inwestycyjnej. Jest to:
· 45 proc. kosztów kwalifikowalnych projektu dla Mikroprzedsiębiorstw i Małych Przedsiębiorstw,
· 35 proc. kosztów kwalifikowalnych projektu dla Średnich Przedsiębiorstw,
przy czym minimalny wkład własny wnioskodawcy ubiegającego się o pomoc w oparciu o Rozporządzenie RPI musi wynosić co najmniej 25 proc. kosztów kwalifikowanych, a środki te muszą pochodzących z własnych zasobów finansowych lub zewnętrznych źródeł finansowania, w postaci wolnej od wszelkiego publicznego wsparcia finansowego. W przypadku udzielenia pomocy de minimis maksymalny poziom dofinansowania przez UE wydatków kwalifikowalnych wynosi 50 proc.
Należy pamiętać, że wsparcie nie zostanie udzielone na inwestycje dotyczące wykluczonych obszarów działalności:
· rybołówstwa i akwakultury,
· produkcji pierwotnej produktów rolnych,
· działalności związanej z wywozem do państw trzecich lub państw członkowskich,
· działalności uwarunkowanej pierwszeństwem korzystania z towarów krajowych w stosunku do towarów sprowadzanych z zagranicy,
· sektora drogowego transportu towarów (próg pomocy do 100 tys. Euro),
· sektora hutnictwa żelaza i stali,
· górnictwa i kopalnictwa,
· sektora budownictwa okrętowego,
· sektora włókien syntetycznych,
· sektora transportu,
· sektora wytwarzania energii, jej dystrybucji i infrastruktury,
· rolnictwa, leśnictwa i rybołówstwa.
W toku realizacji projektu obowiązuje zasada n+2, zobowiązująca wykonawcę do zakończenia projektu w ciągu 2 lat od momentu podpisania umowy o dofinansowanie. Projekt musi być realizowany w granicach województwa śląskiego.
Realizacja projektów oraz wytworzone produkty i osiągnięte rezultaty nie mogą się przyczyniać do pogłębiania nierówności ze względu na płeć oraz ograniczenia dostępu do usług i produktów osobom z niepełnosprawnościami.
Więcej informacji na temat działania dostępnych jest na stronie internetowej RPO dla województwa śląskiego: rpo.slaskie.pl.
Jednocześnie przypominamy, że Planergia Sp. z o. o. to zespół doświadczonych ekspertów, którzy z łatwością wyjdą naprzeciw indywidualnym oczekiwaniom klientów wobec ich potrzeby pozyskania zewnętrznych środków finansowych, w tym szczególnie dofinansowań unijnych.
Dane kontaktowe znajdziecie Państwo pod adresem www.dotacje.planergia.pl. Znajduje się na niej również formularz kontaktowy, który przyspieszy proces kontaktu z naszym konsultantem.
Autor artykułu:
Planergia |
Planergia to zespół doświadczonych konsultantów i analityków posiadających duże doświadczenie w pozyskiwaniu finansowania ze środków pomocowych UE oraz opracowywaniu dokumentów strategicznych. Kilkaset projektów o wartości ponad 1,5 mld zł to nasza wizytówka.
Planergia to także dopracowane eko-kampanie, akcje edukacyjne i informacyjne, które planujemy, organizujemy, realizujemy i skutecznie promujemy.