Rada Ministrów po trzech latach prac przyjęła projekt ustawy o OZE. Zmiany dokonywano do ostatniej chwili. Projekt w ciągu tygodnia powinien trafić do Sejmu – informuje Obserwator Legislacji Energetycznej portalu WysokieNapiecie.pl.
W trakcie wczorajszego posiedzenia Rady Ministrów zdecydowano o utrzymaniu obniżonej o 20 proc. gwarantowanej ceny zakupu energii od prosumentów. Za utrzymaniem opowiadało się Ministerstwo Gospodarki, przeciw był resort środowiska. Wcześniej także ministerstwo rolnictwa, ale po zmianie na stanowisku ministra, Marek Sawicki wycofał poparcie resortu dla prosumentów, na które mogli liczyć pod rządami bardziej zielonej frakcji PSL ze Stanisławem Kalembą i Waldemarem Pawlakiem na czele.
Nowy Minister Środowiska przegrał także drugie głosowanie – w sprawie kar za nierealizowanie "zielonego obowiązku". Mimo sprzeciwu MŚ wygrała propozycja resortu finansów, zgodnie z którą kary za brak umorzenia certyfikatów (nie tylko zielonych, ale także kogeneracyjnych) trafiać będą bezpośrednio do budżetu państwa, a nie do NFOŚiGW, jak obecnie. Zmiana może mieć wpływ na środki funduszu m.in. na takie programy jak "Prosument", czy wspieranie innych technologii nieskoemisyjnych..
Na posiedzeniu rząd uprzyjęto kompromis w sprawie utworzenia nowych etatów w Urzędzie Regulacji Energetyki. URE zabiegało o ponad 60. nowych etatów ze względu na obsługę systemu aukcyjnego OZE oraz konieczność wyliczania łącznej wysokości pomocy publicznej dla energetyki. Ostatecznie ilość nowych miejsc pracy będzie zwiększana sukcesywnie i ostatecznie wyniesie ponad 40.
Utrzymano także decyzję przywracającą opodatkowanie energii z OZE akcyzą (obecnie to 20 zł/MWh, czyli ponad 10 proc. jej ceny w hurcie).
Zgodnie z ostatnią decyzją regulatora podwyższono poziom opłaty zastępczej za brak zielonych certyfikatów do 300,03 zł/MWh. opłata będzie corocznie waloryzowana, o co zabiegali inwestorzy. Waloryzowana będzie także cena energii, jaką w ramach nowego systemu wsparcia uzyskają na aukcji producenci energii z OZE.
Jak poinformował portal WysokieNapiecie.pl przedstawiciel Ministerstwa Gospodarki, projekt najprawdopodobniej w ciągu tygodnia trafi do Sejmu. Po pracach parlamentarnych i podpisie rezydenta nowy system wsparcia będzie musiał jeszcze uzyskać zgodę Komisji Europejskiej na pomoc publiczną. Dopiero od jej wydania liczony będzie jeszcze roczny okres vacatio legis systemu aukcyjnego. W rezultacie pierwsze aukcje mogą zostać zorganizowane dopiero w 2016 roku, a nowe instalacje według tego systemu powstaną w 2018 roku.
Bartłomiej Derski
WysokieNapiecie.pl
Autor artykułu:
Planergia |
Planergia to zespół doświadczonych konsultantów i analityków posiadających duże doświadczenie w pozyskiwaniu finansowania ze środków pomocowych UE oraz opracowywaniu dokumentów strategicznych. Kilkaset projektów o wartości ponad 1,5 mld zł to nasza wizytówka.
Planergia to także dopracowane eko-kampanie, akcje edukacyjne i informacyjne, które planujemy, organizujemy, realizujemy i skutecznie promujemy.