Już 13 czerwca w katowickim Parku Naukowo-Technologicznym Euro-Centrum liderzy biznesu, nauki i administracji spotkają się, by podjąć wspólną debatę nad przyszłością energetyczną naszego kraju. VI Forum Nowej Gospodarki pozwoli zacieśnić współpracę makroregionalną w dobie zmian gospodarczych, odbywających się obecnie na arenie międzynarodowej. Idei tej towarzyszył będzie piknik nauki i kultury skierowany do wszystkich mieszkańców.
Rozmowy o zielonej energetyce stały się istotne zwłaszcza w czasach, w których plany stworzenia Unii niezależnej energetycznie są coraz realniejsze, a Polska staje przed kolejnym etapem wdrażania dyrektywy o promowaniu odnawialnych źródeł energii. Dlatego nie bez przyczyny wiodącym tematem 6. edycji Forum będzie ekoenergia jako inteligenta specjalizacja Polski.
Zgromadzeni eksperci poszukają odpowiedzi na pytanie czy energia odnawialna jest technologiczną i finansową szansą, czy jedynie ustawową koniecznością? Do dyskusji włączą się Tomasz Tomczykiewicz, wiceminister gospodarki oraz Adam Zdziebło, wiceminister infrastruktury i rozwoju, którzy przedstawią uwarunkowania dla dalszego rozwoju zielonej energetyki w Polsce, uwzględniając przy tym rolę prosumenta w produkcji czystej energii.
Forum będzie też okazją do rozmów o poprawie efektywności energetycznej budynków, a także opracowania rodzimego certyfikatu budownictwa energooszczędnego i pasywnego. Ma on stanowić alternatywę dla popularnych, jednak kosztownych certyfikatów krajów zachodnich, które w ogólnej ocenie budynku w niewielkim stopniu uwzględniają jego rzeczywiste zużycie energii.
Jednym z punktów obrad będą dotychczasowe efekty w budownictwie, które udało się uzyskać dzięki wdrożeniu regulacji unijnych i wsparciu z funduszy europejskich. W Polsce już nie tylko mówi się o ekobudownictwie, ale wciąż powstają nowe przykłady niskoenergetycznych mieszkań i obiektów usługowych. Jednym z nich jest otwarty kilka miesięcy temu budynek pasywny Parku Naukowo-Technologicznego Euro-Centrum.
Podczas Forum będzie także mowa o tym jak połączyć IT i energetykę, czyli czy smart grids są szansą dla sektora energetycznego w Polsce. Poruszony zostanie także temat rozwoju lokalnych innowacji oraz gminy niskoemisyjnej.
Po obradach odbędzie się rodzinny piknik nauki i kultury, w czasie którego najmłodsi dowiedzą się jak czerpać energię z jej odnawialnych źródeł i dbać o środowisko przy jednoczesnym wykorzystaniu innowacyjnych pomysłów. Będzie też wystawa nowych technologii, pokazy modeli turbiny wiatrowej, baterii słonecznych i maszyny parowej, a także sztuka czerpania papieru i ekologiczne warsztaty.
Starsi spróbują sił w motoryzacyjnych symulatorach i konkursie o ruchu drogowym, w którym nagrodą główną jest rower górski! Kulturalną atmosferę zapewnią występy śląskich artystów, na czele z Zespołem Pieśni i Tańca „Śląsk”.
Jak co roku, będzie też można zwiedzić ekologiczne obiekty Parku, budynek pasywny i nowoczesne laboratoria do badań nad energooszczędnością, których utworzenie było możliwe dzięki zaangażowaniu środków finansowych z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
Organizatorem wydarzenia jest Marszałek Województwa Śląskiego we współpracy z przedstawicielami świata nauki (Uniwersytet Śląski, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach, Politechnika Śląska) oraz otoczenia biznesu (Park Naukowo-Technologiczny Euro-Centrum, Stowarzyszenie Krajowego Forum Parków Przemysłowych i Parków Technologicznych, Euro InnoPark).
VI FNG uzyskało honorowy patronat Wiceministra Gospodarki, Wiceministra Infrastruktury i Rozwoju, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Marszałka Województwa Małopolskiego – Marka Sowy. Wydarzeniu patronuje też Prezydent Miasta Katowic.
Wydarzenie jest bezpłatne. Więcej na temat VI Forum Nowej Gospodarki (Do udziału w debatach wymagana jest rejestracja). Zapraszamy!
Autor artykułu:
Planergia |
Planergia to zespół doświadczonych konsultantów i analityków posiadających duże doświadczenie w pozyskiwaniu finansowania ze środków pomocowych UE oraz opracowywaniu dokumentów strategicznych. Kilkaset projektów o wartości ponad 1,5 mld zł to nasza wizytówka.
Planergia to także dopracowane eko-kampanie, akcje edukacyjne i informacyjne, które planujemy, organizujemy, realizujemy i skutecznie promujemy.